neděle 15. prosince 2019

Retinol & Dermarolling: Zázrak pro pleť bez akné

Za roky mého boje z akné jsem vyzkoušela takové množství kosmetiky, že bych mohla z recenzí psát celé knihy. Velký pokrok jsem zaznamenala potom, co jsme přešla na čistě přírodní kosmetiku. Pleť nebyla tak podrážděná, líp se hojila... jenže pořád to nějak nebylo ono. A tak jsem hledala dál. A hledala a hledala - až jsem našla svůj malý zázrak. Retinol. 


Poznámka: Nejde o sponzorovaný příspěvek, jen o moje osobní doporučení a zkušenosti :)

Retinol vs. retinoid

V souvislost s léčbou akné se můžete setkat se dvěma podobnými názvy - retinol a retinoid. Název retinoid se používá obecně pro pojmenování volně prodejných retinolů i silnějších forem retinoidů, které jsou dostupné pouze na lékařský předpis. Obě tyto látky jsou derivátem vitamínu A, ale liší svou molekulární strukturou a svým účinkem na pleť. Retinol běžně najdete v kosmetice pro aknózní a zralou pleť. Produktům s touto látkou trvá většinou o něco delší dobu, než se jejich účinek na pleti projeví. Retinoidy mají naopak mnohonásobně vyšší koncentraci aktivní látky a rychlejší nástup účinku.

Účinky retinolu

 • Zjemňuje (i staré) jivy, a vrásky
 • Sjednocuje texturu pleti
 • Pomáhá regulovat tvorbu kožního mazu
 • Redukuje pigmentové skvrny, poškozenou pleť sluníčka 
 • Rozjasňuje mdlou pleť exfoliací na buněčné úrovni


Isotretinoin pro léčbu akné

Pokud stejně jako já máte nasledované tisíce videí a načtené spousty článků na téma "how to get rid of acne", "my acne cure" apod., určitě už jste někde zaslechli název Accutane - lék, který se předepisuje na akné, pokud nemoc došla už příliš daleko a selhaly všechny ostatní možnosti.
Evropskou alternativou amerického Accutanu je Roaccutane - v obou případech jde o lék Isotretinoin, který je taktéž derivátem vitamínu A. Přestože mnoho lidí vychvaluje výsledky, které jim lék přinesl, lék s sebou může přinést i mnoho negativních (i poměrně závažných) vedlejších účinků, jako je
 • Abnormální suchost a olupování pokožky
 • Sucho v ústech, nosu, uších, krku a konečníku
 • Podráždění a záněty očí 
 • Křehkost kostí 
 • Řídnutí vlasů
 • Nervozita, úzkost, deprese
 • Nespavost
Retinol v kosmetice má podstatně nižší koncentraci obsažené látky a při dodržování základních pravidel nepřináší žádné negativní vedlejší účinky.

Jak na něj?

Pro používání retinolu existují dvě zásadní pravidla. Když s léčbou retinolem začínáte, vždy začněte u nejnižší možné koncentrace. Používám retinol ve squalanu od The Ordinary, který v této řadě nabízí koncentraci 0,2%, 0,5% a 1%. Momentálně jsem u druhé lahvičky (0,5%), ke které jsem se dopracovala asi po 3 měsících. Doporučuje se retinol do kosmetické rutiny zařazovat pomalu a postupně, takže je ideální začít ho používat 1-2x týdně a postupně se dopracovat k doporučené dávce - jednou denně. Druhým důležitým pravidlem je, používat retinol pouze večer. Pokud byste si jej nanesli ráno a vyšli si ven na sluníčko, mohlo by to mít víc škody, než užitku. Látka reaguje se slunečním zářením a tak byste si mohli odnést jen další vážné poškození pleti.

Dermarolling

S retinolem jsem si oblíbila taky tzv. dermarolling. Technika se provádí speciálním "derma-válečkem" s malými jehličkami, které jemně narušují povrch kůže. Díky tomu stimulují produkci kolagenu a elastinu, látek, které udržují kůži vypnutou, pevnou a pružnou. Technika pomáhá zároveň i lepšímu vstřebávání kosmetických produktů a je skvělá v kombinaci právě s retinolovým sérem.

Existují rollery s různými délkami jehliček a jejich používání závisí na konkrétním problému, se kterým se potýkáte. Obecně se al rollery s delšími jehličkami nedoporučují pro domácí použití a je vhodnější na proceduru zajít k odborníkovi. 
 • jemné jizvy po akné - 1,0 mm
 • hluboké jizvy po akné - 1,5 mm
 • zvětšené póry - 0,25 - 0,5 mm
 • hyperpigmantace - 0,25 - 0,5 mm
 • pleť poškozená sluncem - 0,5-1,5 mm
 • strie - 1,5-2mm
 • nerovnosti pleti- 0,5mm
 • vrásky - 0,5-1,5 mm
Při domácím použití je vhodné roller s délkou jehliček od 0,1 - 0,3 mm používat každý den. Roller s jehličkami o délce 0,5mm se doporučuje používat jednou za 2-3 týdny. Častější procedura může opět způsobovat víc škody než užitku.

Jak roller dezinfikovat a jak ho používat je skvěle vysvětlené (společně s důležitými poznámkami) v tomto videu:


Vsuvka: Počáteční omyly s The Ordinary
Dermaroller jsem si pořídila koncem léta společně s první várkou kosmetiky od The Ordinary - 0,5% retinolem a sérem "niacinamide & zinc". Až potom co mi lahvička došla jsem si všimla, že existuje nižší koncentrace séra, se kterou bych měla začít... a tak jsem pár dalších dní čekala, až mi dojde další lahvička. Z nedočkavosti jsem potom hned použila dermaroller i obě séra a těšila se na skvělé výsledky... jenže další den se mi pleť ještě o kus zhoršila, objevily se mi drobné pupínky na místech, kde akné běžně vůbec nemám, pleť byla podrážděná a existující akné mnohem výraznější. 

Něco jsem musela udělat špatně - a taky že jo. Dermaroller totiž není vhodné V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ POUŽÍVAT, POKUD MÁTE AKTIVNÍ AKNÉ. V takovém případě totiž zánět pěkně roznesete po celé kůži a namísto pozitivních účinků můžete očekávat jen zhoršení. 

Problematické bylo i samotné sérum - i když jsem si ho později hrozně oblíbila a nemůžu se dočkat další lahvičky, ze začátku jsme si moc nesedly. V bublině uživatelů produktů The Ordinary existují dva tábory - jedni tento produkt vynáší do nebes, jiní jsou zdevastovaní z toho, jak stav jejich pleti mnohonásobně zhoršil. Důvody můžou být dva - jedním z nich je, že je vaše pleť na sérum příliš citlivá a sedět nebude, nebo procházíte "čisticí fází" - tzn. že se pleť na chvíli zhorší a pročistí, aby se konečně dostala do svého přirozeného zdravého stavu. Ať tak nebo tak, při zařazování sér do vaší rutiny buďte opatrní a trpěliví. Ze začátku proto používejte menší množství a sérum zařazujte nejprve jednou za pár dní, potom jednou denně, až se dostanete na "doporučené" dávkování, což u tohoto séra znamená aplikace ráno a večer.


Žádné komentáře:

Okomentovat

F