pondělí 2. září 2019

Zmanipulovaná záškolačka, nebo ekologická hrdinka?

Greta Thunberg. Šestnáctiletá ekologická aktivistka ze Švédska - pro některé hrdinka, vzor a inspirace, pro jiné zmanipulované dítě, které chodí za školu a neví, o čem mluví. Když jsem poprvé viděla Gretu mluvit na TEDx, neměla jsem slov. A to jsem netušila, jak obrovskou vlnu během jediného roku strhne po celém světě.

V listopadu 2018 vzniklo Gretou inspirované hnutí středoškolských stávek pro klima Fridays for Future. Každý pátek studenti po celém světě namísto školy vychází do ulic a protestují proti nedostatečným opatřením vlád proti klimatické změně. 15. března 2019 se uskutečnila celosvětová studentská stávka ve 112 zemích, které se zúčastnilo více než 1,4 milionu studentů.

Greta na sebe strhla pozornost celosvětových médií a lidi rozdělila do dvou táborů, které mezi sebou vedou (především v internetových diskuzích) neustálé rozvášněné boje. Zatímco někteří její kroky, její projevy, gesta a názory nadšeně sledují a obdivují, jiní se nebojí pustit do tvrdé kritiky, často postrádající jakýkoliv smysl.

"Chudák holčina. Nechtěl bych být finanční projekt svých rodičů. Celej svět ji má za blbku ale hlavně, že rodiče jsou do smrti ve vatě a světová politika v háji."

"A já bych ty krávě zase vzkázal ať začne žít z vlastních zdrojů a vyzkoušet si pracovat a co je to vlastně žít a ne se schovávat za peníze rodičů."
"Nebezpečná psychopatka s ještě nebezpečnějším štábem lidí."

"Na počest Gréty jsem dnes natankoval plnou nádrž do svého automobilu na naftový pohon."

"Greta potřebuje kluka... Pak ji tyhle manýry přejdou..."

Velká vlna kritiky přišla v momentě, kdy Greta zveřejnila na svém twitteru fotku, jak jede vlakem do Dánska a po cestě svačí jídlo s plastovým obalem. V ten moment ze všech děr vylezli lidé, kteří mají doma s největší pravděpodobností 90 % ledničky nacpané taktéž potraviny v plastu, jen aby začali moralizovat a shazovat veškerou Gretinu předchozí snahu. Jestli to byl záměr, aby na něco upozornila (o čemž se taky diskutovalo), nebo zrovna neměla jinou možnost... nebo z jakéhokoliv jiného důvodu prostě měla jídlo v plastu, všechny komentáře a kritika mi přišly v rámci všech jejích aktivit naprosto směšné.


Další věc, která se jí často vytýká, je věk. Když mi bylo tolik, co Grétě teď, témata jako je klimatická změna šly tak trochu mimo mě. K této problematice, společně s tématem udržitelnosti, ne-plastování, fast-fashion, veganství apod. jsem se tak dostala o něco později. Přesto mě od malička trápila spousta věcí, které se ve světě dějí. Proč mezi sebou lidi válčí, když můžou žít v míru? Proč někteří hladoví, když na druhé straně země máme jídla přespříliš, a obrovská část končí v popelnicích? Proč zabíjíme zvířata po naši potravu, když máme spoustu jiných možností? Nikdy jsem nešla tak do hloubky jako Greta... naprosto ale chápu její počáteční pocit - pokud se něco takového děje, jaktože už s tím dávno někdo něco neudělal? Jak to, že předtím lidi zavírají oči, jak to, že řešíme milion jiných nesmyslů a ty podstatné problémy necháváme narůstat do tak gigantických rozměrů?

Přesto spoustu lidí nad jejími aktivitami jen mávne rukou se slovy, že je to přece ještě dítě, ta nemůže nic o světě vědět, měla by radši sedět ve škole, učit se a být zticha. O důležité věci by se měli starat dospělí. 

Jenže v tom je právě ten problém. Dospělí se nestarají. Nebo alespoň ne tak, jak je to v současné vyhrocené situaci potřeba. 

A tak se musí ozývat děti - které ještě neztratily naději a chtějí lepší budoucnost pro sebe i pro své děti. Současná generace dětí už totiž ani nemůže žít stylem "po nás potopa". Během jejich/našeho života totiž důsledky klimatické změny drasticky pocítíme na vlastní kůži. Už v současnosti čelíme řadě vážných problémů. Spousta lidí stále žije v iluzi, že klimatická změna snad znamená jen to, že je v léte tepleji, ještě v září se můžete slunit v akvaparku. Ve skutečnosti nejde jen o zvýšenou teplotu, ale o extrémní výkyvy, se kterými se neustále setkáváme čím dál častěji. Díky klimatické změně vymírají živočišné druhy, čím dál častěji se setkáváme se extrémním počasím (povodně, požáry, stále silnější hurikány). Tají ledovce a s nimi se zvyšuje hladina oceánu, kvůli které některé ostrovy a některá města brzy skončí pod vodou. Zvyšuje se počet tzv. horkých vln - dní/týdnů, kdy extrémně vysoké teploty mohou způsobovat závažné zdravotní problémy a v některých případech i úmrtí. Díky vysokým teplotám a extrémnímu suchu některé části planety přestávají nabízet vhodné podmínky k životu a podněcují tak k obrovským vlnám migrace - před kterými nás žádné zdi ani ploty nezachrání.

Tohle je to, na co Greta upozorňuje. Tohle je skutečný problém, který je třeba řešit, a na který je třeba neustále upozorňovat, než se konečně věci dají do pohybu. Než lidem dojde, že peníze se vážně nedají žrát, a že pokud nebudeme mít podmínky k životu, odvoz na jinou planetu si (zatím) za peníze nekoupíme. 

"V jejím věku by měla chlastat, experimentovat s drogami a chodit po diskotékách a ne zachraňovat planetu. Co bude dělat ve 20?? Prožívat krizi středního věku?"


Greta je pro mě symbolem toho, co všichni uvnitř sebe máme. Všichni tam uvnitř víme, že je něco špatně. Že jsme tady ten život na planetě nějak špatně pochopili. Že bychom si neměli brát stále víc, bojovat proti planetě, proti přírodě, ale naučit se žít v souladu s ní. Jenže jsme sklouzli k myšlence, že stejně sami nic nezmůžeme, tak je jednodušší a pohodlnější si to tady "užít", dokud tu jsme, a nemyslet na následky. Přesto věřím, že i když se tomu zuby nehty bráníme, všichni uvnitř víme, že tahle planeta je jen jedna. Víme, že to co se děje, není v pořádku. A že nejvyšší čas s tím něco konečně udělat.

Včera bylo pozdě.


Gretin projev na TEDxStockholm

Když mi bylo asi 8 let, tak jsem poprvé slyšela o něčem s názvem klimatická změna a globální oteplování. Očividně to bylo něco, co stvořili lidé svým jednáním. Říkali mi, abych zhasínala světla a šetřila tak energii, třídila papír a šetřila tak zdroje.

Vzpomínám si, že mi připadalo dost zvláštní, že lidé, kteří jsou jen jedním z živočišných druhů, by mohli být schopní změnit klima Země. Protože pokud by toho byli schopni a pokud by se to opravdu dělo, tak by se nemluvilo o ničem jiném. Jakmile byste zapnuli televizi, běželo by to na každém programu. Hlavní titulky, rádia, noviny – nečetli ani neslyšeli byste o ničem jiném. Jako by se odehrávala světová válka. Ale nikdo o tom nemluvil.

Pokud by spalování fosilních paliv bylo tak zlé, že by ohrožovalo naši samotnou existenci, jak bychom v tom jen mohli dál takto pokračovat? Proč neexistovala žádná omezení? Proč to ještě nebylo nelegální? Nedávalo mi to žádný smysl. Bylo to příliš neskutečné.

Když mi bylo 11, tak jsem onemocněla, upadla jsem do deprese. Přestala jsem mluvit a přestala jsem jíst. Za 2 měsíce jsem zhubla asi 10 kilo. Později mi diagnostikovali Aspergerův syndrom, obsedantně kompulzivní poruchu a selektivní mutizmus. V podstatě to znamená, že mluvím, jen když si myslím, že je to nutné. A jedna z takových chvil nastala nyní."


3 komentáře:

 1. Názor, že jeden člověk nic nezmůže, mě upřímně štve. Podle mě to není pravda a třeba Greta je toho důkazem :) Názory na její snahu zmíněné v článku mi přijdou mimo. Vždyť se to týká všech!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky mám občas pocit, že si tihle lidi myslí, že ona bojuje za něco "pro sebe", ale přitom je to problém, který ovlivňuje nás všechny a je pořád horší a horší :(

   Vymazat
 2. No jo, lidi nejsou schopni argumentovat jinak než ji atakovat kvůli jejímu věku, její "poruše", tomu, že je to holka...

  OdpovědětVymazat

F