pátek 6. září 2019

Jak na hormonální akné přírodní cestou (část 2)

Hormonální nerovnováha vzniká z mnoha různých důvodů a může se projevovat řadou symptomů. Jedním z nich je akné - zánětlivé onemocnění kůže, kterým trpí nejen teenageři, ale i dospělí. První část článku o hormonálním akné byla věnovaná základním informacím o funkci hormonů a vlivu stravy na hormonální rovnováhu. V druhé části se zaměříme na doplňky stravy a vliv stresu a psychické nepohody.Přírodní pomocníci pro vyrovnání hormonů

Kromě úprav jídelníčku můžete správnou hladinu hormonů podpořit také určitými doplňky stravy. Jedním z účinných pomocníků je vitex, česky známý pod názvem drmek. Drmek v těle funguje na principu přirozených ženských hormonů. Jeho účinky se využívají pro léčbu neplodnosti u žen, podporu ovulace, úpravu menstruačního cyklu. Díky svým schopnostem je tak skvělý pro vyrovnávání hladiny hormonů a léčbu hormonálního akné. Pořídit ho můžete ve formě tinktury, pilulek nebo čaje. Jeho účinky by se měly projevit cca do 3 měsíců.

Maca, neboli řeřicha peruánská je rostlina, která má schopnost upravovat hormonální nerovnováhu. Kontroluje aktivitu steroidních hormonů (testosteron, progesteron, estrogen) a kromě akné pomáhá také odstraňovat symptomy jako je chronická únava, návaly horka a nadměrné pocení. Macu pořídíte také jako tabletky nebo ve formě prášku, který můžete přidávat třeba do kaší nebo smoothies.

Vyzkoušet můžete také pupalkový olej, který se získává lisováním semen pupalky dvouleté. Pupalka pomáhá ovlivňovat hladinu hormonů a snižovat zánětlivost v těle. Olej je bohatý také na omega-6 mastné kyseliny, které jsou stavebním materiálem pro buněčné membrány a hormony v našem těle. Pupalkový olej můžete pořídit také ve formě tablet.
Mezi další vhodné doplňky stravy patří také jetel červený, chřest hroznovitý, chebule srdčitá nebo bazalka posvátná.

Hormony a stres

Kvalitu naší kůže (stejně tak jako naše celkové zdraví) ovlivňuje taky stres. Při stresové reakci se v našem těle začne vylučovat hormon kortizol, který nás drží ve střehu a pohotovosti. Kortizol paří do skupiny glukokortikoidů, vytváří se v kůře nadledvin. Skoro každá buňka v našem těle má receptory, které kortizol mohou absorbovat - právě proto na nás má tento hormon tak výrazný vliv.

Nadprodukce kortizolu zvyšuje produkci kožního mazu, což je jednou z příčin vzniku akné.

I proto je léčba akné občas jako začarovaný kruh - jste nešťastní, zoufalí a vystresovaný z toho, jak vaše kůže vypadá, snažíte se ze všech sil se problému zbavit, ale díky vašemu emočnímu a psychickému stavu se vše jen zhoršuje... Znám to z vlastní zkušenosti. Akné jsem začala trpět, když mi bylo asi 13 - v té době to bylo jen pár "pubertálních" pupínků sem tak, které se vždycky objevily a zase zmizely. Kolem 16. roku se ale moje pleť mnohonásobně zhoršila a věřím, že na vině byla moje psychická nepohoda. Nebyla jsem spokojená ve škole, pořád jsem hledala něco, co by mě bavilo, naplňovalo.. ale nějak jsem se pořád motala na jednom místě a nemohla se hnout dopředu. Když jsme ale vyrazili třeba s rodiči na dovolenou, jako lusknutím prstu se moje pleť vždycky na chvíli uklidnila.


I proto vidím za poslední rok veliký pokrok. Jako u všeho jiného, i u léčby akné jde o komplexní věc, která je spojením mnoha faktorů. U mě hrála kromě změny kosmetiky a supplementů velkou roli třeba i změna školy (nástup na vysokou), práce, kterou mám, to, že jsem začala žít sama... A v neposlední řadě taky jóga a meditace, které se snažím věnovat zase o něco víc.

Velké změny jsem si všimla letos v létě po skoro-týdenním meditačním kurzu. Kůže dokáže naprosto dokonale zrcadlit naše pocity - pokud jste ve stresu, jste naštvaní, roztěkání, prostě to uvnitř vás "vře", můžete si všimnout jak je kůže okamžitě víc zarudlá a podrážděná. Když naopak zvolníte tempo, zklidníte se, vypustíe na chvíli všechny starosti, určitě si všimnete rozdílu.

Ať už se proto rozhodnete pro jakýkoliv způsob léčby a jakoukoliv změnu svého životního stylu, myslete nejen na své fyzické tělo - ale věnujte pozornost také svým myšlenkám, emocím a své duševní pohodě.

Žádné komentáře:

Okomentovat

F