sobota 17. srpna 2019

Zpátky k žiletkám

Doba se stále posouvá a lidé přichází s novými a novými nápady - sranda ale je, že často se stejně nakonec lidé začnou vracet ke "staré dobré klasice"- protože ne každý nápad je prostě dobrý nápad. Takhle nějak vidím plastová holítka. Od toho co jsem si před pár měsíci koupila safety razor se tluču do hlavy, že jsem se si ho nepořídila mnohem dřív. Oproti plastovým holítkům je totiž mnohem ekologičtější, nedráždí tolik pokožku, ušetříte s ním spoustu peněž - a vydrží téměř na věky. 
 

Jak funguje safety razor?

Tzv. safety razor je holicí strojek na klasické žiletky, které po otupení vyměňujete. Funguje v podstatě stejně jako plastová holítka - jediný nezvyk, který můžete ze začátku zažívat, je ten, že se kovový strojek nehýbe a nenaklání jako ten plastový. Je proto potřeba dát větší pozor obzvlášť při holení v "záhybech" (podpaží, plavková zóna..), na kolenou apod.

Pro výměnu žiletek stačí dole na strojkem pootočit, aby se horní část otevřela. Vložte žiletku a strojek zase "zašroubujte". Aby vám žiletky vydržely déle ostré a nezrezivěly, je třeba po holení strojek zase rozmontovat, opláchnout a utřít nebo nechat oschnout. 

Použité žiletky nepatří do popelnice! Žiletky si schovávejte třeba do malé plechovky a až jich budete mít víc, odneste je do sběrného dvora jako "nebezpečný odpad". 

Jaké jsou jeho výhody?

Podle EPA (americká Agentura pro ochranu životního prostředí) ročně spotřebujeme zhruba 2 miliardy jednorázových holicích strojků. To už je pořádné číslo, které stojí za zamyšlení. Safety razor vám naproti tomu může při správném zacházení vydržet klidně celý život. Představuje ta mnohem ekologičtější i ekonomičtější variantu.

Investice do něj se vám vrátí skoro okamžitě. Samotná strojek pořídíte zhruba za 400 Kč (někdy i méně) a jedna náhradní žiletka vás vyjde na zhruba 5 korun (prodávají se různě velká balení, cca od 20 Kč).

Základní požadavek na holicí strojek je (logicky) co nejpreciznější oholení. Safety razor v tomhle rozhodně nezklame. Oholí naprosto perfektně a navíc kůži zbytečně nedráždí. Nedávno jsem přišla na to, proč byla moje kůže po holení vždycky trochu zarudlá a proč jsem občas mívala vyrážky. Plastová holíka totiž mají většinou nahoře proužek, napuštěný spoustou chemie, který má údajně kůži zklidňovat, ale citlivější pokožku naopak může podráždit. Se safety razorem jsem tento problém nikdy neměla a doporučila bych ho na holení všech "chlupatých částí těla" bez jakýchkoliv obav.

Safety razor a cestování

Přestože mám klasický strojek už několik měsíců, v koupelně pořád skladuji i pár plastových holítek a to z jediného důvodu - klasický strojek si totiž nemůžete vzít s sebou do letadla, pokud cestujete jen s příručním zavazadlem. Teda, strojek si vzít můžete, ale žiletky ne. Záleží samozřejmě na lidech, kteří zrovna pracují u bezpečnostní kontroly - někteří nad tím mávnou rukou (stejně tak jako vám někdy může pojít třeba větší než povolený objem kosmetiky), jiní vám žiletky zabaví. Já osobně se ale bojím riskovat, že bych o holítkko přišla a dovolenou musela prožít jako yetti, takže si na cesty raději beru plastové holítko.

Kde strojek pořídit?

Jedinou "větší" investicí je samoTný strojek - pořídíte ho cca od 400 Kč do tisícovky. Koupit ho můžete ve specializovaných e-shopech i některých drogeriích. Já jsem svůj kupovala za 399 Kč v DMku od značky Wilkinson Sword. Základní balen obsahovalo 5 žiletek a krabička náhradních se dá dokoupit za 30 Kč/5 ks taktéž v DM.


Máte zkušenosti se safety razorem, nebo zůstáváte u plastových holítek?

3 komentáře:

  1. Super nápad! Dnes jdu zrovna do DM, tak se tam po tomhle podívám...Už dlouho chci vyměnit plastová holítka za něco ekologičtejšího.

    OdpovědětVymazat
  2. Zajímavý tip, díky za něj :)

    OdpovědětVymazat

F