čtvrtek 1. srpna 2019

Plast kam se podíváš

Plastové znečištění je závažným problémem současné doby. Plastové lahve, igelitky, jednorázové obaly potravin a polystyrenové krabičky na "jídlo s sebou", jednorázové příbory, brčka... Plast, kam se podíváš. U mnoha předmětů jsme si ho ale přinejmenším vědomi, a víme tak, jak je možné naši spotřebu redukovat. Ve skutečnosti jsme ale obklopeni mnoha dalšími plasty, o kterých nemáme ani tušení.

Čajové sáčky

Čajové sáčky většiny značek jsou tvořeny zhruba ze čtvrtiny z plastového materiálu. Pomáhá udržovat tvar při ponoření do horké vody a udržuje sáček "pohromadě". I když je množství plastového odpadu z jednoho šálku čaje minimální, vzhledem ke světové spotřebě porcovaného čaje se jedná o nemalé číslo.

Řešení: Kupujte sypaný čaj, ideálně z čajoven a specializovaných prodejen, kde si ho můžete odvážit do vlastního pytlíčku.

Kelímky na kávu
Jednorázové "papírové" kelímky na kávu jsou ve většině případů lemované vrstvou polyetylenu, která zabraňuje pomočení kelímku tekutinou. Díky tomu je kelímky možné recyklovat pouze na specializovaných linkách, kam se velká část z nich vůbec nedostane. Ročně se tak po celém světě spotřebuje zhruba 16 miliard jednorázových kelímků, z nichž se drtivá většina nedočká recyklace (například ve Velké Británii se recykluje zhruba 0,25 % z nich)

Řešení: Noste s sebou do kavárny vlastní znovupoužitelný kelímek nebo termohrnek. Skvělo "termo-kelímky" s ideální kávovou velikostí koupíte třeba na webu econea.cz, na Alze nebo v Zootu (na webu i na výdejních místech). Se skvělým nápadem přišel taky projet Otoč kelímek, který rozjel systém vratných kelímků na kávu. V kavárně, která je do tohoto projektu zapojená (v současnosti je jich už přes 300 po celé ČR) zaplatíte za kelímek zálohu 50 Kč a po dopití ho můžete kdykoliv vrátit v kterémkoliv ze zapojených podniků.Cigarety
Kouření a produkce tabáku se negativně odráží na stavu životního prostředí. Nejen, že je samotný cigaretový kouř škodlivý pro zdraví "aktivních i pasivních" kuřáků, proces výroby cigaret navíc přispívá ke zhoršování globálního oteplování a zvyšuje plastové znečištění. 90 % cigaret totiž obsahuje plastové filtry, které jsou nejčastějším druhem plastového odpadu, nalezeného na plážích po celém světě. Nedopalky, valící se všude, kam se podíváte,

Řešení: Ideálním řešením je samozřejmě přestat kouřit – což se velmi snadno řekne, ale stejně u jakékoliv jiné závislosti, ani tady to není snadné provést. Pokud není jiná možnost, zkuste alespoň nekupovat cigarety s plastovými filtry a balit si vlastní, nebo zvažte elektronickou cigaretu

Oblečení
Polyester, nylon, akryl, polyamid - to jsou názvy, které nejčastěji uvidíte na štítcích svého oblečení. Jedná se o syntetické materiály, které přes své pozitivní vlastnosti (pevnost, nemačkavost, snadná údržba, nízká cena apod.) přináší více škody než užitku. Při praní oblečení z těchto materiálů se totiž do vody uvolňují drobné částečky plastů - tzv. mikro plasty, které mohou vodou doputovat až do světových oceánů. Tam se stávají nechtěnou potravou pro plankton, který je potravou menší ryb, který je potravou větších ryb.… až nakonec mikro plasty vyšplhají v potravním řetězci i do našeho jídelníčku.


Řešení: Čtěte štítky při nákupu oblečení a upřednostňujte udržitelné, eco-friendly značky, které vyrábí etické oblečení z bio materiálů.Žvýkačky
Žvýkačky byly dříve vyráběny z přírodní gumy chicle, která se získávala z jihoamerického stromu sapodily obecné. V současnosti většinu žvýkaček tvoří polymer - matriál, který se vyrábí z ropy a je podobný těm, které se využívají například po výrobu pneumatik. Právě proto žvýkačky pohozené na chodníku nebo nalepen pod školní lavicí tak dlouho vydrží – jsou totiž vyrobené z plastu.

Řešení: Pokud rádi a často žvýkáte, zvažte nahrazení žvýkaček přírodními žvýkací pryskyřice, které stejně jako klasické žvýkačky osvěží dech, ale zároveň jsou zdravější pro naše tělo i životní prostředí. Koupit je můžete třeba na webu biooo.cz.

Nápojové kartony
Mnoho lidí stále žije v iluzi, že nápojové kartony patří do modré popelnice, protože jsou vyrobeny z papíru. Tzv. tetrapaky, do kterých jsou balené džusy nebo mléko, se skládají z několika vrstev, včetně vrstvy polyetylenu, který zabraňuje navlhnutí, udržuje požadovaný tvar a chrání kvalitu výrobku uvnitř. Samotná výroba takových kartonů je poměrně náročná a jejich recyklace není o nic snadnější. Jednotlivé vrstvy je třeba od sebe zase oddělit a samostatně je znovu zpracovat.

Řešení: Pokud je to možné, snažte se nápoje v kartonech nahradit výrobky, balenými například ve skle. Co se týče rostlinného mléka, které se ve skle shání docela špatně (sama jsem objevila zatím jen dvě značky - Nemléko a Soyka), není nic jednoduššího, než si vyrobit domácí z oříšků/obilovin a vody. Na internetu najdete obrovské množství receptů, díky kterým ušetříte spoustu zbytečného odpadu, a navíc budete vždy přesně vědět, co to nápoje dáváte.

4 komentáře:

 1. Naozaj ma veľmi mrzí, že náš svet a naša planéta (náš dar!) takto dopadla našou vinou. Je to pravda plast je všade kam sa len pozrieš. O týchto veciach čo si tu spomenula som dokonca ešte ani nepočula a je hrozné, že to takto dopadá. Prišiel čas s tým niečo spraviť. ;) Veľmi pekný a náučný článok. ;) Tiež sa v tomto období snažím chrániť prírodu a obmedzovať plasty aj keď to asi nikdy nebude na 100%.

  Blog of Sunflower ♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky se snažím a rozhodně to není 100 %. Obzvlášt při cestování mi to dělá problém, ale když je možnost, snažím se svou spotřebu snižovat :)

   Vymazat
 2. Pěkný článek ještě nikde jsem nečetla že je vůbec možné kelímek na kávu recyklovat a proto bych ráda věděla zda je ta možnost někde v ČR nebo to lze jen v zahraničí? jak píšete o čajových sáčcích přece možným řešením je kupovat čaj v čajových sáčcích bez plastů vím že někteří výrobci už to tak dělají a někteří chtějí také.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co jsem četla, tak u nás bohužel ještě možnost recyklace není :( A jasně, jsou i čaje bez plastů, chtěla jsem jen poukázaz na to, že i tam se může skrývat plast, i když si to třeba neuvědomujeme.

   Vymazat

F