pátek 5. července 2019

Předplatné rakoviny

Naše tělo je úžasný nástroj. Díky němu poznáváme svět kolem nás, komunikujeme s ostatními lidmi, můžeme běhat, tančit, smát se, objímat se, vychutnávat si dobré jídlo, vyhřívat se na sluníčku, válet se v trávě, malovat, zpívat, plavat, skákat... Pokud v našem těle není něco v pořádku, cítíme se i psychicky hůř. Máme špatnou náladu, jsme nervózní, podráždění a smutní. Kdykoliv nás něco bolí, máme chřipku, škrábe nás v krku, praštíme se nebo si něco zlomíme (nehledě na vážná dlouhodobá onemocnění) znepříjemňuje nám to každodenní život a ukrajuje to kus z naší psychické pohody.

I přesto stále vyhledáváme věci, které nám tohle všechno do života přináší. A dokonce za ně platíme a bereme je jako součást našeho života.


Těch věcí je spousta. Jsme jimi často obklopeni, aniž bychom si to sami uvědomovali. Kupujeme v supermarketu zpracované potraviny plné nebezpečných konzervačních látek, umělých barviv a sladidel, ovoce a zeleninu nacpanou chemickými hnojivy, které narušují přirozené funkce našeho organismu - to vše v plastovém obalu, jehož rozkládající se částice se dostávají i do našich potravin a pitné vody. Žijeme v neustálém stresu, pořád se někam honíme a neumíme zastavit. Když konečně máme chvíli volna, relaxujeme často u lahve piva a panáků tvrdého alkoholu, obklopeni dýmem z cigaret. 

Zahaleni v dýmu

Jedním z mnoha způsobů, kterým si lidé ničí své zdraví, je právě kouření. Přes to, že je tohle téma pořád dokola všude omílané a o negativních účincích všichni ví, přesto si kuřáci krabičky cigaret s nápisem "Kouření zabíjí" kupují dál. Já měla vůči kouření dost negativní postoj odjakživa, obzvlášť díky tomu, že jsme měli dost kuřáků i v rodině.

Téměř kdykoliv jsem u babičky otevřela dveře koupelny, vyvalil se na mě dým s cigaret, u kterých seděl děda a popíjel svou černou kávu. Babička kouřila taky - jen tajně, abychom to my jako vnoučata nezjistili. A když jsme to později zjistili, dost mě to vzalo. Do teď si pamatuju moment, kdy jsme při návštěvě prarodičů seděli na zahradě a já brečela, ať toho nechají, protože nechci aby umřeli a nechci je ztratit...

Stejně tak mi vždycky vadily rodinné návštěvy, kde se uprostřed hovoru půlka lidí sebrala a šla si před dům zakouřit. Místo toho, aby trávili čas s rodinou (kterou občas vidí jednou za několik měsíců) povídali si, bavili se a užívali si společný čas, museli jít vyslyšet volání své drogy.


Nebezpečná hra se zdravím 

"Kuřáci věří, že kouří, protože si to sami vybrali. Pamatují si své první experimenty s cigaretami, ale žádný kuřák si nevzpomene na den, kdy se rozhodli začít kouřit pravidelně. Protože se nerozhodli." (zdroj)

Jsou kuřáci, kteří jsou si vědomi své závislosti, ví, že by měli přestat, ale nejde jim to. Potom jsou ale kuřáci, kteří sami sobě namluvili, že nejde o závislost. Berou kouření jen jako špatný zvyk nebo dokonce koníček, moment, při kterém můžou na chvíli "vydechnout", zklidnit sebe a své myšlenky. Kdykoliv máme nějakou činnost spojenou s těmito příjemnými pocity, je těžké se jí vzdát. Když takovému člověku řeknete něco o negativních vlivech kouření, nevnímá vás. Dokáže najít výmluvy a vysvětlení, kterými vše bagatelizuje. "Vždyť nekouřím tak moc. Žiju jinak zdravě, to se vykompenzuje. Sportuju. I mezi devadesátníkama jsou kuřáci. Rakovinu může dostat i nekuřák...." Ano, samozřejmě, že onemocnět může i nekuřák - faktorů je spousta. Pokud ale máme ale alespoň nějakou možnost tomu všemu zabránit, proč jí nevyužijeme?

Kuřáci sami ví, že spadli do pasti, ale nechtějí si to přiznat. Nedokážou to. Berou kouření jako součást své osobnosti a nedokážou vidět důsledy, které má jejich závislost na ně samoté i na lidi kolem nich. Nevidí, jak těžké je i pro jejich blízké sledovat, jak ničí sami sebe a asistovat jim při dlouhé a finančně nákladné sebevraždě.

Jeden infarkt, prosím

Kouření není zvyk, není to koníček, není to zábava. Je to nebezpečená hra se svým zdravím a se svým vlastním životem. Kromě předčasného stárnutí kůže, hlubších a viditelnější vrásek, žloutnutí zubů a vypadávání vlasů kouření představuje i mnohá závažnější rizika. V USA cigarety zabíjí více lidí, než alkohol, autonehody, HIV, zbraně a ilegální drogy dohromady (zdroj).

Co všechno tedy člověk riskuje, když si cigaretu zapálí?

Arteroskleróza

= ucpávání cév, způsobující problémy s prouděním krve 

Diabetes 2.typu 

Pravidelní kuřáci mají 30-40% vyšší riziko

Neplodnost a problémy v těhotenství

Díky narušování hormonálních funkcí u mužů může vést k impotenci a snížení kvality spermatu a u žen ztěžovat početí. Kouření zvyšuje riziko poškození plic, mozku a centrálního nervového systému u nenarozených dětí a dokonce zvyšuje riziko úmrtí kojenců. 

Chronická plicní onemocnění

Kouření je spojeno se vznikem chronické bronchitidy, plicního emfyzému (trvalé abnormální rozšíření dýchacích cest) a zhoršením astmatu. Mimo jiné zvyšuje taék riziko chronické obstrkční plicní nemoce (COPD), která se projevuje chronickým kašlem a tvorbou hlenu a je v současné době léčitelná, ale není vyléčitelná. Podle American Lung Assoociation, kouření způsobuje až 80% úmrtí na COPD.

Rakovina

Tabákový kouř obsahuje 250 nebezpečných chemikálií, včetně 69 kardinogenních látek. Kouření mnohonásobně zvyšuje riziko 15 druhů rakoviny.
 • 9/10 případů rakoviny plic je spojeno s kouřením
 • tvoří 20-30% případů rakoviny slinivky břišní
 • kuřáci mají 3x vyšší riziko rakoviny močového měchýře
 • ... a 2x vyšší riziko rakoviny žaludku

Jak moc je už příliš?

Kouření představuje zdravotní riziko i v případě, že kouříte 1-4 cigarety denně. I tohle množství zvyšuje riziko srdečních onemocnění a vzniku rakoviny. Vliv se zhoršuje s dobou kouření - je tak horší kouřit krabičku denně 10 let, než 2 krabičky denně 5 let.
V ohrožení jsou i tzv. pasivní kuřáci, kteří sami nekouří, ale jsou dýmu z cigaret vystaveni. I u nich je pozorováno zvýšené riziko uvedených onemocnění, i když v menší míře.Zdroje:
https://edition.cnn.com/2019/01/24/health/dirty-truth-about-cigarette-filters/index.html
https://www.plastichealthcoalition.org/blog/the-dirty-truth-about-cigarette-filters/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324644.php
https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/causes-of-cancer/smoking-and-cancer/how-does-smoking-cause-cancer
https://www.who.int/tobacco/research/secondhand_smoke/about/en/
https://tobaccocontrol.bmj.com/content/14/5/315
Jako s jakoukoliv závislostí, ani s kouřením nejde jednoduše přestat ze dne na den. Člověk sám musí chtít a nikdo ho k tomu nemůže přesvědčit ani donutit. Věřím ale, že pokud máme úctu k vlastním tělu, nemůžeme si dobrovolně ubližovat - ať už jakoukoliv formou.

4 komentáře:

 1. Přijde mi, že kuřáků je hrozně moc. Je fajn, že zakázali kouření v hospodách a restauracích, ale i tak je spousta lidí před nimi a na ulicích, co kouří. Já jsem také z rodiny, kde většina jsou kuřáci a sama jsem cigaretu nikdy do pusy nevzala. Nevidím v tom smysl. Proč utrácet takových peněz za něco, co nepotřebuji. Radši si za to koupím něco hmotného nebo pojedu na výlet a podobně. Kolikrát si říkám, proč vůbec někdo začne? Z frajeřiny před ostatními? Aby ukázal jaký je borec, ukázal nějakou pózu? Kolikrát ani sami kuřáci nedokáží říct, proč vlastně začali kouřit, což je dost smutné..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to přesně jako v tom citátu, často to začne jako hloupá sranda v partě, kdy tě k tomu někdo naláká... ale k tomu, že se někdo stane pravidelným kuřákem, se nikdo dobrovolně nerozhoduje :( To už bohužel přijde samo. Myslím, že velkou roli v tom hraje třeba i nějaká potřeba překračovat zákazy rodičů a tak, která k tomu mladé lidi láká. Já doma nikdy neměla "klasické" zákazy a díky tomu, že mi rodiče vysvětlili, proč nekouřit, tak mě to nikdy nelákalo. Párkrát jsem to taky zkusila na nějaké akci, chodila jsem do čajovny na dýmku.. Ale nikdy jsem neměla potřebu v tom pokračovat a začínám k tomu mít čím dál větší odpor.

   Vymazat
 2. Nekouřím, i když jsem si párkrát příležitostně zapálila. Jsem ráda, že u nás v rodině nekouří momentálně nikdo a i velcí kuřáci tento zlozvyk zahodili ještě v dobách komunismu.

  Jako druhý velký faktor, který ovlivňuje lidské zdraví vidím alkohol, protože alkohol je strašně moc zakořeněný v naší kultuře. Popíjí se při nejrůznějších příležitostech a ta hranice je stejně jako u kouření tenká... Ráda se u tvých článků zamýšlím :)!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas, jen mi přijde, že u toho alkoholu je to u většin lidí také příležitostné. Je pravda, že zrovna v české kultuře se asi pije o něco víc, než jinde :D A bereme to jako samozřejmost, ale pořád mi přijde horší závislost, od které si člověk ani jediný den nemůže dát "pauzu"

   Vymazat

F