pondělí 29. dubna 2019

Když firmy nemyslí jen na peníze

Nadšeně hledám a objevuju projekty, značky a malé firmy, které při svém podnikání nemyslí pouze a jen na peníze. Firmy, které ví, že jsou i další důležité věci, na které by bylo fajn při obchodování myslet. Firmy, které vytváří opravdové, poctivé výrobky, které přináší radost a zároveň jsou udržitelné a vyrobené v souladu s životním prostředím. Několik skvělých, kreativních projektů vám ráda představím v dnešním článku :)We Straw

Plastová brčka jsou na první pohled nevinný drobný odpad - ve skutečnosti dokážou udělat pořádnou paseku. Přestože nejsou primárním zdrojem plastového odpadu (tvoří asi 8%, ještě větší problém tvoří jednorázové potravinové obaly, igelitky a PET lahve), jsou velkou zátěží především pro naše oceány a mořské živočichy, které si kusy plastu pletou s potravou. Problémem je taky právě jejich malá velikost, díky které mnoho lidí zapomíná, že jde vlastně o plastový odpad, a brčka nerecykluje (Wow, když se nad tím zamyslím, možná by stálo za to věnovat jeden článek jen a jen brčkům, co vy na to?) 

We straw přišli s velmi kreativní náhradou klasických plastových brček. Jejich brčka jsou vyrobena z druhotného odpadu při zpracování žita, jsou jednorázové, ale 100% kompostovatelné a jejich produkce tak nevytváří žádný nový odpad.
Knihář

Knihář je originální čtenářský zápisník pro všechny knihomoly. Designový zápisník z ekologického papíru díky originální metodě 4PRO umožňuje vytvořit si zápisky k jedné knize za pouhé 4 minuty. Metoda 4PRO zahrnuje čtyři základní otázky: PROč (jste si knihu vybrali a přečetli), PROžitek (jaké emoce ve vás vyvolala), PRO mě přínos (co si ze čtení knihy odnášíte) a PROměna (co vás při čtení inspirovalo a co byste díky ní chtěli ve svém životě změnit nebo vylepšit).

Ve škole jsme se učili o knihách uvažovat popisně – kdo je autor, jak se jmenuje dílo, jaký je hlavní děj, charakteristiky postav a tak podobně. Pro náš život ale není nezbytné znát dopodrobna příběh knihy. Klíčové pro nás je, jak tento příběh promlouvá do našeho života – jaké emoce v nás vyvolává, co si z něj chceme odnést a jak nás inspiruje pro život dál.Vlaďka Závrská pro www.blog.pointa.cz

www.tvujknihar.czRepetebox

Repetebox přichází s revolucí v obalové technice internetových obchodů. Repetebox je jednoduchý textilní obal, který je možné znovu používat a posílat v něm zásilky z e-shopu. Zákazník potom repetebox jednoduše hodí zpět do jakékoliv schránky České pošty a odešle zpět do ústředny. Odtud poputuje zpátky do E-shopu, kde ho mohou využít pro další objednávku.

Projekt se snaží se omezit produkci zbytečných jednorázových odpadů jako jsou plastové obaly a papírové krabice, ve kterých v současnosti veškeré zboží z internetu cestuje. Momentálně je ještě stále ve fázi příprav a jednání s Českou poštou a já držím týmu z Repeteboxu palce, ať se všechny formality co nejdřív vyřeší a doprava z českých e-shopu může být zase o něco zelenější :)

www.repetebox.czEcopets
Internetový obchod Ecopets nabízí ekologické pomůcky pro domácí mazlíčky a jejich páníčky. Výrobky jsou vyráběné souladu s přírodou,  ručně od českých a slovenských výrobců. Koupit si tu můžete vše možné od zvířecí "kosmetiky", přírodních léčiv pro regeneraci, přípravků proti parazitům a zdravých pamlsků až po drobné dárečky (tašky, sešity) pro pejskaře.

www.ecopets.cz


Moje Česko

Myšlenkou projektu Moje Česko, je snaha vrátit se ke kořenům,  na chvíli v naší zrychlené bláznivé,  době zpomalit a zaznačit si . Pomocí korkových samolepicích map se jejich autorka snaží probudit v lidech motivaci objevovat krásná nepoznaná místa naší země i jejího kulturně pestrého okolí. Mapy jsou vyráběny z přírodní korku z Portugalska, vyřezává je česká chráněná dílna a při balení objednávek se firma snaží eliminovat a znovu-zpracovávat jednorázové manipulační obaly.

www.mojecesko.cz


MIWA

MIWA (Minimum-waste) vytvořila originální systém, jak do obchodů dodávat bezobalové zboží a vyhnout se tak zbytečnému jednorázovému odpadu. Systém je založený na opakovatelně použitelných transportních kapslích a "in-store modulárních stojanech", které umožňují zákazníkům pohodlný nákup zboží bez obalu a přesně v takovém množství, jaké si chtějí z obchodu odnést. MIWA je tak postavená na  principu upcyclingu a namísto recyklace se snaží zbytečný odpad omezit už na začátku. Systém mohou využít drobné prodejny i velké supermarkety.

www.miwa.eu/cs


Textile Mountain

Textilní průmysl patří mezi přední znečišťovatele planety. Může za to především šílená nadprodukce veškerého textilu, kterou není možné dopravit až k cílového zákazníkovi. Vzniká tak obrovská spousta materiálů, které končí ve skladech i na skládkách. Textile Mountain je první evropská prodejna textilu a galanterie, kde můžete nakoupit skladové zásoby výrobních firem, studií, továren a designérů. Dává tak nový život nevyužitým látkám a materiálům, které by skončily v odpadu.  Kromě prodeje látek se v Textile Mountain budou provádět i opravy oblečení a pořádat přednášky, workshopy a dílny, které problematiku slow fashion a etické módy přiblíží běžným zákazníkům. 

www.facebook.com/textile.mountain/


ZASPAS

S neskutečně kreativním nápadem přišla česká firma ZASPAS, která vyrábí ekologické tašky z recyklovaných bezpečnostních pásů. Snaží se tak prodloužit život materiálu, který končí s vyraženými auty na vrakovišti.

www.zaspas.czLahve s duší

Celosvětově se každou minutu prodá zhruba jeden milion PET lahví. 91% z nich není nikdy recyklováno a končí na skládkách, kde se rozkládají tisíce let a vypouští do ovzduší, půdy a vody škodlivé chemikálie. Jednoduchý způsob, jak tomuto zabránit, je vyhýbat se jednorázovým lahvím na vodu, a pořídit si lahev na opakované použití. Nádherné designové lahve ze skla můžete koupit v eshopu Lahve s duší. Původně rakouský projekt Soulbottles vznikl v roce 2011 ve Vídni, primárně pro projekt místní stáčené vody z Alp. V současnosti jsou lahve dostupné v 5 zemích Evropy, v USA, Kanadě a Austrálii. 
ANANASANA

Za vznikem Ananasany byla chuť vytvořit jógamatku, která by se odlišovala od ostatních, byla pohodlná, neklouzavá, kvalitní a ohleduplná k životnímu prostředí. Jelikož Bára, zakladatelka Ananasany, takovou podložku sama pro sebe nebyla schopna najít, rozhodla se vytvořit vlastní - a tak vznikly jógamatky, který vyrobí vždy pouhých 33 kusů, jsou neklouzavé, pohodlné a navíc 100% recyklovatelné. Pořídit je můžete vždy ve 2 variantách tloušťky - 1mm a 1,5mm (vhodné pro cestování, podložku je možné nejen srolovat, ale i složit a hodit do batohu nebo poskládat do kufru) nebo 3,5mm pr větší pohodlí.

www.ananasana.cz


Vodítka Štěkůla

Vodítka Štěkůla vyrábí vodítka pro psy z vyřazených lezeckých lan. Ty totiž skvěle drží v ruce a neřežou, i když vás neposlušný hafan táhne, a současně tak při výrobě vodítek nevytváří nový odpad z nového materiálu. Část peněz z prodeje vodítek firma věnuje pejskům, kteří potřebují podstoupit nějakou operaci, nebo útulkům, které se ocitnou ve finanční nouzi.

www.facebook.com/voditkastekula


Podobných projektů neustále přibývá a já skoro každý den narážím na nové a zajímavé firmy, které mají svou filozofii postavenou na skutečných hodnotách, které dodržují, a neplácají jen do vzduchu populistická hesla, na která chtějí chytnout další potenciální zákazníky. Protože je jich opravdu čím dál víc, určitě se zanedlouho podělím o další článek s podobně inspirativním seznamem :)

Máte tipy na další firmy a projekty, které vás svou filozofií zaujaly? Nebo sami tvoříte něco v podobném duchu? Dejte mi vědět do komentáře! :) 

4 komentáře:

 1. Týjo, Repetebox vypadá super! V poslední době mě zaujala taky Textile Mountain, to je prima nápad. :) A z těch, co tu nezazněly, třeba botky Cave Footwear s podřážkami z odpadu z okolních firem nebo svatební šaty Yoora z eko materiálů. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Cave mám v plánu zařadit do dalšího podobně laděného článku :) A o Yoora jsem neslyšela, díky za tip!

   Vymazat
 2. Juu, některé firmy znám, o jiných slyším poprvé, rozhodně to stojí za to, aby se rozšiřily. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Moc děkuji za tipy! O Repeteboxu slyším poprvé, sama jsem uvažovala nad šitím znovu použitelných obalů, pro odesílání svých zakázek. Prostě ty plastové mi jsou trochu proti srsti, ale zásilku musím nějak chránit proti poškození :(.

  OdpovědětVymazat

F