pondělí 18. února 2019

Jak tvoje igelitka najde cestu do moře

K moři jsem poprvé vyrazila s rodiči, když mi byly 3 roky. Od malička jsem milovala ten moment, kdy jsme vystoupili z auta a poprvé ucítili směs vůně mořské soli a středozemních borovic. O něco později jsem se zamilovala do toho klidu a pocitu svobody, který mi pohled na otevřené moře přinášelo. O to víc prožívám to, jak oceány vypadají dnes. Jak jsou kdysi prázdné panenské pláže pokryté hromadami plastů, jak se mikro-částečky rozpadajícího se plastu (a kolikrát i větší předměty) dostávají do žaludků mořských živočichů, kteří nakonec skončí na něčím talíři a toxické látky se nakonec přenesou i do našeho organismu ...Plasty tvoří 73% odpadu na plážích a plastový odpad zabíjí přes milion mořských živočichů každý rok.V listopadu loňského roku svět obletěla zpráva o mrtvé velrybě v Indonésii, která měla v žaludku děsivých 6 kilogramů PET lahví, igelitových sáčků, kelímků, žabek a dalších plastových předmětů.

Jak se plasty dostávají do moře?

Už jste někdy přemýšleli, co se stane s plastovým odpadem, který vyhodíte do popelnice? Od malička nám je vtloukáno do hlavy, že máme třídit odpad, aby se mohl "recyklovat". Víme, že se plasty rozpadají za "delší dobu", než třeba zbytky potravin nebo papír ... Nevím jak vy, ale já osobně jsem to nikdy dřív víc nestudovala. Spokojila jsem se s tím, že plastový odpad vyhodím do žluté popelnice a co se s ním děje dál, mě už tolik nezajímalo. 

Ve skutečnosti je recyklováno jen 9 % celkového plastového odpadu12 % je spáleno a zbylých 79 % je pořád někde kolem nás. Poměrně velká část končí právě v oceánech, kam je díky své lehké váze unášena řekami a vzduchem. 

Způsobů, jakým se plasty dostávají až do oceánů, je několik. První z nich je samotné pohazování odpadků ve volné přírodě a ve městech. Díky tomu, že je plast velmi lehký materiál, snadno je unášen větrem a řekami a díky tomu může doputovat pěkně daleko. Nemusí tak jít jen o odpadky, které se nachází v bezprostřední blízkosti oceánu - plasty se do moří/řek mohou dostat také při neopatrné přepravě odpadu nebo přímo odpadními trubkami u nás doma. Jak se plasty berou tam? 
Jde o takzvané MIKROPLASTY, které tvoří v současnosti obrovský problém (o kterém se zas až tolik nemluví). Ty jsou ve velké míře obsaženy například v kosmetice (například jde o plastové částečky v peelingu či zubní pastě) nebo v umělých vláknech, odkud se dostávají do vody při praní oblečení. O mikroplastech se toho dá napovídat spousta - tak dlouhý článek by ale nikdo nečetl a tak se na tuhle problematiku podíváme zase příště :)  


Co se tam s nimi děje?
Kromě toho, že asi nikdo z nás nechce ležet v pláži mezi hromadou plastů a plavat mezi odpadky, mají plasty v oceánech mnoho dalších (a mnohem vážnějších) důsledků. Velkým problémem jsou především pro mořské živočichy, kteří se zamotávají do plovoucích plastových předmětů, pletou si ho s potravou a společně se svou přirozenou potravou (planktonem, menšími živočichy) do svého organismu přijímají i mikroplasty, v ní obsažené. Zvířata tak trpí hladem, jelikož mají žaludek plný nestravitelných kousků plastu.

Proč by nás to mělo zajímat?

Velkému problému s plasty čelí především v asijských a afrických zemích, kde lidé byli donedávna zvyklí používat čistě přírodní látky a s plasty, které jsme jim dovezli my ze "západního světa" neumí zacházet. 90 % celkového množství plastů se do oceánů dostane jen z deseti řek Asie a Afriky Díky tomu můžeme mít pocit, že se nás teto problém vůbec netýká. Jasně, evropské země jsou na tom ve srovnání se zbytkem světa velmi dobře. Přesto ale 15,8 milionů tun odpadu z plastových obalů (31kg/osobu/rok), vyprodukovaného v Evropě každý rok, není číslo, kterým bychom se mohli jakkoliv chlubit. Současně taky není možné očekávat první kroky ke změně od rozvojových zemí s daleko menší vzdělaností v této oblasti. Začít prostě musíme u sebe - i když to ze začátku může vypadat tak trochu beznadějně. 

Je přirozené, že většinou v životě volíme často řešení, které je pro nás pohodlnější a jednodušší, než abychom v ten moment zvažovali dlouhodobé důsledky. Problém je v tom, že už nejde o něco, co bude mít důsledky za stovky či tisíce let a můžeme k tomu přistupovat stylem "po nás potopa". Plastové znečištění na celém světě je v takové fázi, že naše děti třeba už nikdy nezažijí prázdniny u moře, kde by ve vodě i na plážích nenarážely na plastové odpadky. 

A i z této představy je mi vážně smutno.


Co můžu udělat?

Každá větší změna v životě chce čas. Nikdo neočekává, že po přečtení tohoto článku už nikdy nekoupíte nic v plastu. Mně to taky nejde, i když se snažím. Některé potraviny, které kupuji poměrně často, prostě bez obalu v "normálním" obchodě neseženu - ať už jde o rostlinná mléka (jediné ve skle je Nemléko, ale u něj mě odrazuje při mém každodenní použití dost vysoká cena), tofu, tempeh, řasy na sushi, nebo třeba pitomou salátovou okurku nebo brokolici. Stejně tak i když se snažím používat co nejvíce doma vyrobenou kosmetiku a kupovat jednotlivé suroviny ve skle, věci jako kontaktní čočky nebo make-up taky jinak nemám šanci sehnat.

Podle mě je ale každá maličká změna krokem k lepší budoucnosti. Přestože situace ohledně plastů je dost akutní a je potřeba problém řešit hned, nemějte špatný pocit z toho, že tuhle velkou změnu nejste schopni udělat okamžitě. Pro začátek s sebou zkuste vždy nosit vlastní lahev (ideálně skleněnou) místo kupování vody v PETce, noste si na nákup vlastní tašky ... a pokud máte výběr stejný produkt v plastovém obalu a bez něj, vyberte ten neplastový :)

Spoustu informací o plastovém znečištění v oceánech najdete třeba v dokumentech:
  • Chasing corals
  • Plastic ocean
  • Mission blue

zdroje informací v článku: greenpeace.org.uk, plasticoceans.org, theguardian.com, metro.cz, Kurzgesagt - In a Nutshell

1 komentář:

  1. Presne. Pekný článok. Tiež sa snažím obmedzovať to čo kupujem. Je mi z toho smutno ako sme my ľudia nevšímaví a ako nám je jedno čo sa so všetkým tým odpadom deje a kam sa dostáva. Mali by sme si vážiť našu planétu a čo najmenej ju zaťažovať. :)

    Blog of Sunflower ♥

    OdpovědětVymazat

F