středa 27. února 2019

Jak přestat přemýšlet (část 1)

Úterý, půlnoc. Ležím v posteli, civím ve tmě do stropu a přemýšlím. O tom, proč na mě leze chřipka zrovna, když je venku tak hezky, o tom, co si udělám zítra na snídani, o tom, jestli si nemám ve škole přibrat ještě jeden obor ... a o tom, že by nebylo od věci, napsat článek o overthinkingu - aneb jak se naučit nepřemýšlet."Prosím tě .. hlavně zas moc nepřemýšlej, jo?" 


Občas žiju ve své hlavě víc, než v reálném světě. Přesto, když se mě někdo zeptá, na co myslím, vlastně nedokážu odpovědět. Je toho tolik, a zároveň je to celé tak zmatené a zamotané, že se v tom kolikrát ani sama nevyznám. Občas jsem díky svému přílišnému přemýšlení trochu mimo realitu, nedokážu se soustředit a v noci nemůžu usnout. Nehledě na to, že pokud o něčem přemýšlíte pořád dokola, je možné, že váš mozek začne vymýšlet různé komplikace, hledat všechny nedostatky a vymýšlet nejhorší možné scénáře této situace ... a vás tak může popadat příšerná depka, i když se vám vlastně všechno relativně daří. 

Někdy je prostě lepší nemyslet a nechat věci plynout. 

Zní to hezky jednoduše, že?  

Minimálně pro mě osobně to ale jednoduché většinou moc není. Mám ale ozkoušených pár věcí, které mi od overthinkingu (většinou) dokážou pomoct.

Flow
"Flow (z angl. „proudění“, „tok“), česky též proudění, proud nebo plynutí, je duševní stav, při kterém je osoba ponořena do určité činnosti tak, že nic jiného se jí nezdá důležité" (definice wikipedie)

Miluju činnosti, ve kterých se dokážu úplně ztratit. Všechny otravné myšlenky jsou pryč, všechny starosti a zneklidňující pocity najednou zmizí. I čas přestává existovat. Není nic důležitějšího, než se "ponořit" do téhle jediné aktivity a plně vědomě si ji užít.

Mým prvním tipem proti overthinkingu je najít si aktivitu, která vám pomůže na chvíli "vypnout". Může to být cokoliv - sport, hudba, umění ... Cokoliv, co na chvíli zastaví nekonečný tok vašich myšlenek. Pokud jste takovou činnost ještě neobjevili, zkuste zapátrat ve vzpomínkách, co jste rádi dělali jako malí. Jako děti se totiž spousty takových "flow aktivit" vzdáváme jen proto, že začneme své výsledky poměřovat s ostatními a řídit se hodnocením druhých. 

Já osobně největší flow zažívám při kreslení a psaní. Mám milion dalších koníčku - miluju jógu, ráda vařím, čtu a zpívám s ukulele nebo kytarou ... V ničem se ale nedokážu tak ztratit, jako když začnu psát nebo kreslit mandaly a v pozadí koukat na maraton některého ze svých oblíbených seriálů.

Skvělou flow aktivitou může být taky třeba tanec, běh, hraní (třeba počítačových/deskových) her nebo čtení.


Nápadovník
Ty nejlepší, nejkreativnější nápady občas přichází v tu nejnevhodnější chvíli - když se chystáte usnout, ráno hned po probuzení - nebo při filozofování ve sprše. Někdy nás můžou nadchnout natolik, že je do noci domýšlíme do posledních detailů, zvažujeme pro a proti, představujeme si různé možné scénáře ... a nedopřejeme tak své mysli ani chvíli odpočinku. Nakonec se ráno probudíme a na žádné inovativní, revoluční nápady si ani nevzpomeneme. 

Kdykoliv vás nějaký takový nápad napadne a nemáte prostor se jím dál zabývat, je dobré mít možnost, někam si ho zaznamenat. Do mobilu, na papír, do deníčku ... Pokud víte, že se ve vaší hlavě tyhle nápady rodí většinou, když se chystáte spát, připravte si k posteli deník, do kterého si svoje nápady zapíšete. Zapiště si všechno, co vás napadá, ať už to budou souvislé věty s jasnou myšlenkou nebo hekticky rozházená slova, která dohromady nedávají větší smysl. Když své myšlenky "hodíte na papír", nebudete se je muset ze všech sil snažit udržet ve své hlavě.

Co pomáhá vám, zastavit nekonečný proud myšlenek? :) 

2 komentáře:

 1. ty pc hry mě překvapily...ale vlastn proč ne :) už jsem roky žádnou nehrála, moc se mi k tomu nechce vrace, ale musím říct, že po malování, i když tam flow je, bývám dost unavená :)

  www.libenanovakova.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Záleží na každém, co ho dokáže takhle "ztrhnout" :) Pamatuju si, že když jsem kdysi hrála The Sims (jedna z mála her, která mě kdy bavila :D), úplně jsem zapomínala na čas a na jakékoliv jiné starosti. Není to asi nejproduktivnější způsob trávení času, ale pokud chceš prostě jen na chvíli vypnout, může to být podle mě fajn způsob :)

   Vymazat

F