čtvrtek 17. ledna 2019

Olejem na mastnou pleť

Když jsem kolem dvanáctého roku začala mít problémy s akné, automaticky jsem se začala řídit hloupými radami na "chytrých" webech o zdraví a kráse, články v Bravíčku a radami v reklamách na nejnovější kosmetické produkty pro problematickou pleť. Jednou z věcí, kterou se vám často snaží tyto zdroje vnutit, je to, že akné = mastná pleť. A že tím pádem musíte používat přípravky s nízkým obsahem mastících látek, aby se vaše pleť nezhoršovala. O pár let později vidím, že čisté rostlinné oleje moji pleť léčí tisíckrát lépe, než všechna předražená "specializovaná" kosmetika.


Potíž je v tom, že ta celá věc s mastnou pletí je trochu komplikovanější. Akné trpím od 12 a ani teď, pár týdnů před dvacítkou, není moje pleť zrovna dokonalá. Zároveň ale taky moje pleť nikdy nebyla mastná, na což většinou spoléhají výrobci kosmetiky pro "problematickou" pleť. Vždycky jsem měla naopak příšerně suchou kůži a při používání většiny přípravků, určených na akné (ať už to byly čistící vody, gely nebo make-upy) byla ještě víc vysušená a hůře se hojila.

Velká část lidí ani nezná svůj typ pleti právě proto, že používají nevhodnou kosmetiku. Kosmetika, určená na mastnou pleť, může naopak pleť přesušovat a ta díky tomu začne produkovat více mazu, než normálně. Tak si můžete mylně myslet, že máte mastnou pleť a dál používat přípravky, které vaší kůži jen ubližují.

Akné, stejně tak jako jakékoliv kožní onemocnění, není rozhodně jen o vnější péči. Existuje obrovská spousta faktorů, které kvalitu kůže ovlivňují, ať už jde o vyváženost stravy a konzumaci některých konkrétních potravin, pitný režim, kvalitu spánku, úroveň stresu nebo genetické předpoklady ... to vše ovlivňuje kvalitu vaší kůže a rozhoduje, jestli se u vás kožní onemocnění objeví a jestli se ho budete schopni zbavit.

Kůže je největším orgánem našeho těla a odráží tak vše, co se děje uvnitř. K čisté, zdravé pokožce je proto potřeba se dopracovat přes očistu "vnitřku" těla. Přesto ale ani vnější péče by neměla být zanedbávaná. Vykašlete se na agresivní kosmetiku a chemické přípravky, které na krátkou dobu akné potlačí, ale žádný problém z dlouhodobého hlediska neřeší - spíš naopak. Ukažte své kůži, že ji máte rádi a chcete o ni s láskou pečovat. Chcete, aby se uzdravila a prospívala. Chcete, aby zářila, byla čistá a zdravá.Jednou z věcí, která mě osobně obrovskou mírou pomohla, co se týče kosmetiky, jsou rostlinné oleje. Ty lze použít pro olejové čištění a odličování pleti, při přípravě domácí kosmetiky (při výrobě peelingu, masek, sér atd - recepty najdete i tady na blogu) nebo je jednoduše nanášet na kůži místo běžných konvenčních produktů proti akné.

Moje neoblíbenější oleje, které mám na akné ozkoušené (a fakt fungu), patří:
 • Šípkový olej (bezkonkurenčně nejlepší ze všech, které jsem vyzkoušela, je od české značky Nobilis Tilia) - jedna z mála věcí, která mi vždycky pomůže. Zastavuje "aktivní" akné, vyhlazuje pleť, pomáhá odstraňovat i staré jizvy
 • Malinový olej - krásně hydratuje kůži a zklidňuje podrážděnou pleť s akné, nevytváří mastný film, ale do kůže se rychle vstřebává, takže ho můžete použít, i když se za chvíli třeba chystáte ven. A navíc krásně voní!
 • Tea tree - nejlepší pomocník, co se týče akutní léčby akné a oparů (vlastně popravdě neznám jiný způsob, jak třeba "cestovní" opar, který mi občas ze stresu a přemíry sluníčka vyskočí, zastavit) Vysušuje a zbavuje zánětu v kůži. Pokud ho chcete použít na celý obličej, smíchejte ho s nějakým pečujícím olejem (kromě šípkového nebo malinového můžete zkusit třeba ještě rakytníkový - měl by působit podobně, ale nemám s ním zatím žádné viditelné "výsledky")

3 komentáře:

 1. Tea tree olej doslova zbožňujem, tak sa určite pozriem aj na ten šípkový a malinový :)
  What A Fancy World

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě koukni, mě už několikrát doslova zachránily :)

   Vymazat
 2. Tea Tree olej miluji mnoho let :)

  Nela z blogu Růžová rtěnka

  OdpovědětVymazat

F