úterý 28. srpna 2018

Jak sehnat ubytování jako sólo cestovatel?

Vždycky jsem měla v jistém smyslu ráda svůj "me-time". I když se ráda bavím s kamarády a rodinou, ráda dělám některé společné aktivity ... jsou věci, které radši dělám sama. Nenudit se sám se sebou je podle mě jedním z cílů, které bychom měli všichni v životě splnit. Já si tenhle cíl splnila na letoším sólo tripu, který mě nadchnul natolik, že bych ráda co nejdřív vyrazila znovu.

I během krátké týdenní cesty jsem nasbírala zkušenosti a informace, které při příští cestě rozhodně zužitkuju - mezi nimi i zkušenosti ohledně shánění ubytování, což při sólo cestování může, ale rozhodně nemusí být zrovna snadné.Možností ubytování je několik:

Cestovní kanceláře


Co se týče cestování s cestovkou, last-minute zájezdy pro sólo cestovatele prakticky neexistují - vždycky musíte zaplatit minimálně za dvě osoby (nebo za celou "ubytovací jednotku"), díky čemuž i ty nejlevnější nabídky nevyjdou zrovna na málo peněz.

Sólo cestování je proto rozhodně výhodnější po vlastní ose. Nejen, že víc ušetříte, ale také toho mnohem víc uvidíte a budete mít daleko větší svobodu při volbě trávení času.

AirBnB & Hotely

Přiznám se. Nejsem asi zrovna dobrodružný typ - jinak řečeno, jsem trochu rozmazlenec. Mám ráda svoje soukromí a své pohodlí, bez kterého si cestování tolik neužívám. A popravdě, nemyslím si, že je na tom něco špatného. Pro mě jde při cestování o tom, abych si celý výlet/dovolenou co nejvíc užila a určitá úroveň komfortu je pro mě součástí celkového dojmu z cesty :) Ať už jde o samotnou cestu nebo ubytování.

Díky tomu mi zbyly dvě možnosti - klasické hotely nebo apartmánové domy a pokoje/apartmány na pronájem přes AirBnB.

Sólo cestování je co se týče tohoto typu ubytování obecně většinou dražší, než když cestujete ve skupině. Velká část hotelů nenabízí "single pokoje", takže platíte prakticky za dvě osoby nebo je cena za osobu o určitá procenta zvýšená.

První tip, který souvisí s ubytováním v hotelech/apartmánech, je VČASNÉ PLÁNOVÁNÍ. Plánovala jsem sice už od května, že někam vyrazím, ale všechny plány byly nekonkrétní a nedotažené do konce. Díky tomu jsem bookovala své ubytování až pár dní před odjezdem a propadala se do absolutního zoufalství, protože všechny dobrá a relativně levná místa byla dávno beznadějně obsazená.

Jelikož na AirBnB byla většina ubytování v mojí cenové kategorii zabraná, ubytování jsem nakonec rezervovala přes portál booking.com, kde se mi stala ne zrovna příjemná věc. V Itálii je velmi časté, že si ubytování účtují poplatky navíc za úklid, případné další služby a někdy také vratnou zálohu. Můj původní plán byl projet města Veronu, Boloňu a Benátky nebo Florencii, případně se zastavit někde na pobřeží. Kromě toho, že na poslední chvíli nebyla ubytování zrovna levná, se mi povedlo zarezervovat ubytování, kde byl navíc účtovaný poměrně vysoký poplatek za úklid - vzhledem k tomu, že jsem měla v plánu v Benátkách strávit jen dva dny, byl poplatek vlastně nakonec vysoký jako celá cena ubytování. Problém byl v tom, že ať už jsem si na "profilu" ubytování poplatku nejspíš nevšimla nebo tam v době mé rezervace opravdu nebyl uvedený (což se nám bohužel už taky jednou stalo), v dalším kroku nikde o poplatku nebylo ani slovo. Potvrdila jsem tak cenu, o které jsem předpokládala, že je konečná, a poté mi přišel email s dvojnásobnou cenou s připočteným úklidem. Nakonec jsem se rozhodla oželet storno poplatek a i díky těmto všem okolnostem strávit přes půlku "výletu" ve Slovinsku, namísto Itálie

Dávejte proto pozor na všechny poznámky pod čarou a případně hotely přes booking.com jen vyhledejte a poté zarezervujte na jejich oficiálních stránkách (nebo se tam poptejte na konkrétní podmínky ubytování, aby vás na místě nic nepřekvapilo). Hledat můžete taky přímo přes Google Maps ve vybrané lokalitě a oslovit hotely přes jejich weby.


 

Workaway

Web Workaway.info spojuje cestovatele-dobrovolníky s hostiteli, kteří nabízí zdarma ubytování (většinou i stravu) výměnou za výpomoc. Typů dobrovolnictví je spousta - od sbírání ovoce na farmě a uklízení v domácnosti, přes hlídání dětí, učení jazyků, až po lektorování jógy nebo surfování. Práce bývá většinou cca na 3-5 hodin denně 5-6 dní v týdnu a zbytek času můžete strávit cestováním a zkoumáním okolí. Hostitelé nabízí dobrovolničení na týden i na několik měsíců, podle konkrétního typu práce. Dlouhodobější pobyty požadují například hostitelé, kteří hledají "au-pair" pro svoje děti nebo potřebují dlouhodobou pomoct na určité pozici ve svém podniku (hotelu, hostelu, restauraci..).

Členství na workaway vyjde cca na 700 ročně a v nabídce je také zvýhodněné členství pro páry cestovatelů.

Dobrovolnictví je ale potřeba opět domlouvat co nejvíc dopředu a oslovit co nejvíc hostitelů. Rozhodně nepočítejte s tím, že za pár minut najdete dokonalou práci na dokonalém místě, kde vám navíc hostitel okamžitě kývne na vaše termíny.

Já jsem hledáním toho "správného" workaway profilu strávila asi dva měsíce a přesto jsem nenašla to, co by mi úplně vyhovovalo. Původně zamýšlená Srí Lanka ztroskotala kvůli sezóně (většina hostitelů byla totiž na částech ostrova, kde je v létě období dešťů, a tak žádné dobrovolníky nepotřebují), ze spousty míst se mi neozvali, měli už dobrovolníky dohodnuté, zrovna jim neseděly moje termíny nebo nabízené schopnosti, a v části případů mě odradila překomplikovaná cesta na samotné cílové místo (kterou bych asi při svém prvním sólo-tripu nezvládla). Moje plány tak tentokrát nevyšly, ale mám v plánu určitě tento typ cestování co nejdřív sama vyzkoušet.

Pokud vám nezáleží na samotném místě a typu dobrovolnické aktivity, ale chcete si prostě jen vyzkoušet něco nového, seznámit se s fajn lidmi, překonat sami sebe a zlepšit se v cizím jazyce ... příležitostí na workaway najdete o dost snadněji, než když hledáte možnost dobrovolničení na určitém vysněném místě (a jste tak strašně vybíraví jako já) :D

 

Couchsurfing

Couchsurfing je další z možností "ubytování zdarma". Na webu couchsurfing.com se stačí (zdarma) zaregistrovat a najít si hostitele na vámi zvoleném místě. Couchsurfing je super obzvlášť pro krátkodobé výlety (většinou je možné zůstat u jednoho hostitele max. cca týden) a pro lidi, kteří se rádi seznamují. Bydlení je sice zdarma, ale na oplátku se očekává určité "kulturní obohacení", takže přijít k hostiteli, zavřít se do pokoje a jen tam chodit přespávat ... není úplně fér :) 

Couchsurfing není úplně můj styl a obzvlášť při cestování sólo z něj nemám úplně dobrý pocit. Rozhodně záleží na konkrétním hostiteli, ale není úplně neobvyklé, že část hostitelů očekává obohacení jinou kulturou i v trochu intimnější oblasti. Volte proto hostitele s co nejvíce recenzemi a - i když to může znít jako předsudky - sólo cestovatelkám se doporučuje ubytovat se u žen a ne mužů. Ne zrovna příjemných zážitků na tohle téma jsem bohužel slyšela/četla dost - a to nejen od holek.

Hostely

Hostely bývají většinou nejlevnější variantou "klasického" ubytování, protože oproti hotelům/apartmánovým domům mají jednu velkou výhodu -  počítají se sólo cestovateli. Zatímco jinde často musíte platit za celý pokoj/apartmán, v hostelu platíte prostě jen za svou postel.

Další výhodou je sociální stránka hostelů, kde můžete potkat super lidi z celého světa. Na druhé straně je ale musíte počítat s menším soukromím a v některých případech i menším pohodlím a nižší bezpečností (což samozřejmě neplatí všude).

Super portál pro vyhledávání hostelů (který si můžete stáhnout i jako mobilní aplikaci) je například web www.hostelworld.com, ale spoustu hostelů najdete i na booking.com.

Shrnutí

  • Zvažte své priority a cíle cesty (cena, pohodlí, délka pobytu, bezpečnost, odpočinek, aktivní cestování, klid X sociální život ...)
  • Plánujte cestu co nejvíc dopředu!! - "Last-minute" pro sólo cestování moc nefunguje
  • Porovnávejte ceny a volné kapacity ubytování na portálech (např. booking.com) a oficiálních webech
  • Pečlivě čtěte poznámky pod čarou u cen ubytováníVyčerpávající článek je za námi! Cestujete sami? :) Co vás od tohoto typu cestování odrazuje?

Žádné komentáře:

Okomentovat

F