neděle 11. února 2018

Jak přejít na přírodní kosmetiku

Každý den jsme bombardovaní reklamami na zázračné krémy, neslíbatelné rtěnky, řasenky pro super husté řasy, čistící vody, které nám okamžitě zaručí dokonalou pleť ... Ve většině případů jde ale pouze o iluzi a pod obalem s lákavými hesly se schovává spousta chemie, která naší pleti jen dlouhodobě ublíží.
Pro mě byl přechod na přírodní kosmetiku velkým a ze začátku dost náročným krokem. Proč je ale tolik důležité tuto změnu provést a jak si celý přechod co nejvíce usnadnit?

Můj příběh
Díky tomu, že jsem měla vždycky sklon k akné, plácala jsem na sebe dřív spoustu make-upu, abych svou pleť nějak zamaskovala, a vůbec mě nezajímalo, z čeho se makeup skládá. Když jsem se začala víc zajímat o problematiku testování na zvířatech, docela mě to nahlodalo a začala jsem přemýšlet, jak by se to celé dalo dělat jinak. Jenže na druhé straně pořád převažoval ten pohled od zrcadla a já nebyla schopna od make-upu upustit.

Potom jsem jednou napsala tady na blog článek o nebezpečných látkách v běžných kosmetických produktech ... a celá věc byla vyřešena. Líčidla, kterých jsem měla plnou skřínku, letěla do koše, protože jsem byla rozhodnuta dál svou kůži neničit všemi těmi chemikáliemi, stejně tak jako jsem nechtěla dál podporovat utrpení zvířat a ekologickou zátěž, kterou tyto chemické látky způsobují ....

Přírodní vs konvenční kosmetika
Hlavním rozdílem mezi konvenční a certifikovanou přírodní kosmetikou, je původ jednotlivých ingrediencí. Přírodní kosmetika je vyrobena z látek čistě přírodního původu - směsí éterických olejů (dodávají kosmetice vůni a fungují jako přírodní konzervanty), rostlinné oleje (kokosový, mandlový, olivový ...), přírodní gumy (guaranová, arabská, xantanová), ve složení peelingů najdete například zrnka kávy, cukr nebo mořskou sůl ...

(Krásný podrobný článek o složení přírodní kosmetiky najdete na webu BIOO.cz)

Oproti běžné kosmetice nesmí obsahovat parabeny, silikony a další chemické látky, které často vyvolávají alergické reakce a mají potenciální spojitost i se vznikem rakoviny.
Používání přírodní kosmetiky přináší dlouhodobé pozitivní účinky, které se ale mohou projevit až po nějaké době. Jsme zvyklí hledat rychlá řešení a tak se necháme nalákat kosmetikou, která slibuje okamžitý účinek - který se možná v určité míře sice dostaví, ale z dlouhodobého hlediska naši kůži/vlasy/nehty ještě více poškodí.


Jak přírodní kosmetiku poznat?
Lákavý obal s nápisem "obsahuje přírodní výtažek z Aloe Vera" rozhodně není zárukou přírodní kosmetiky. Pozorně prostudujte složení a hledejte na balení výrobku například některé z těchto označení:

Kosmetika dostupná v drogeriích:
 • Alverde
 • Lavera
 • Weleda
 • Freeman
 • Saloos

České značky:
 • Saloos (ne všechny produkty)
 • Nobilis Tillia 
 • Dr. Popov 
 • Karel Hadek
 • Havlíkova přírodní apotéka
 • Original Atok
 • Topvet
 • Cannaderm
Jak přejít na přírodní kosmetiku?
Není potřeba dělat hned radikální kroky a zbavit se veškeré kosmetiky, kterou doma máte. Zkuste si ale říct, že když půjdete příště nakupovat, pokusíte se zvolit značku s certifikátem.
Pokud jednou za čas při nějaké výjimečné události vytáhnete svou oblíbenou rtěnku nebo oční stíny, jejichž složení není nic moc ... Nic se neděje :) Prvním krokem je vždycky snížení celkové spotřeby.

Co se týče čistící kosmetiky - pleťových vod, odličovačů, peelingů nebo pleťových masek, zkuste se vykašlat na ty kupované a vyrobte si vlastní z domácích ingrediencí :) Třeba u peelingu je to tak jednoduché, že rozhodně nemá smysl je kupovat v drogerii. Stačí vám trocha vámi vybraného oleje (kokosový, olivový, avokádový, mandlový ...) a cukr nebo hrubozrnná sůl (pro jemný peeling lze taky použít ovesné vločky) . Můžete si vyhrát s vůněmi - přidat éterické olejíčky, kokos, kávu, bylinky atd. a vytvořit si svůj vlastní dokonalý peeling. Inspirovat se můžete třeba receptem na kokosovo-levandulový peeling na tomto blogu :)

Stejně snadná je výroba pleťové vody, kterou můžete vyrobit třeba ze zeleného čaje a směsi esenciálních olejíčků nebo třeba vylouhováním ovesných vloček.
Snažte se ale vyrábět pouze malé množství, protože díky absenci chemických konzervantů moc dlouho nevydrží. Pokud si netroufnete na domácí výrobu pleťové vody, vyzkoušejte přírodní květinové vody - například růžovou nebo levandulovou, kterou pleť šetrně vyčistí, osvěží a hydratují.

S přírodní dekorativní kosmetikou je to v ČR bohužel stále v začátcích. V drogerii můžete většinou pořídit pouze kosmetiku od Alverde, která má ale přes svou nízkou cenu dostačující kvalitu (žádný výrazný zázrak, ale já se líčím jejich kosmetikou už několik let a jsem naprosto spokojená).

Žádné komentáře:

Okomentovat

F