neděle 31. prosince 2017

Nový rok, nová já

Letos jsem se snažila Vánoce trávit trochu jinak. Hodně jsem kreslila a psala. Hodně jsem četla. Hodně jsem se válela u rozsvíceného stromečku a zkoukla spoustu pohádek. Trávila jsem víc času v reálném světě, než v tom virtuálním ...
A tak i proto se ozývám tady na blogu až dneska - poslední den v tomto roce - s článkem o novoročních předsevzetích, o cílech a o tom, proč se nám je nedaří plnit.


Přede mnou je rok, který bude, ať chci nebo nechci, přelomový. Počínaje plesem, potom učení na maturitu a potom zkouška samotná, hledání brigády na léto a tak dál.
A co bude dál? Vysoká, cestování, práce? Těžko říct, sama ještě nevím. Každopádně, přijde spousta změn a prokrastinace bude nejspíš v následujícím roce sprosté slovo.

Trvám na tom, že nepotřebujeme datum v kalendáři, abychom něco ve svém životě změnili. Ale přece jen ... on ten první leden tak trochu přidává motivaci ke změně sám o sobě. A pokud člověk potřebuje trochu popostrčit, začátek nového roku je výborná příležitost. Jenže často si při novoročním nadšení stanovíme naprosto nereálné cíle, které nejenže nejsou v našich silách, ale po pár týdnech zjistíme, že to vlastně ani není to, co bychom skutečně chtěli. Existují teda novoroční předsevzetí, která mají smysl?


S čím jste nespokojení?
Než začnete přemýšlet nad cíli pro nadcházející rok, zkuste si uvědomit, s jakými oblastmi vašeho života nejste tak úplně spokojení. Já osobně jsem za poslední dva roky hodně vypadla k kondice ráda bych se dostala zpátky tam, kde jsem před dvěma lety byla - váhově, fyzickou výdrží u cvičení a stejně tak, co se týče stravy. Taky se chci víc věnovat věcem, které mě opravdu baví, a které jsem tak trochu zanedbávala. Zkuste se zamyslet nad činnostmi, které jste milovali jako malí a postupem času jste od nich upustili. Možná jste rádi zpívali, kreslili nebo něco vytvářeli. Jenže vaše okolí vás od toho odradilo, přesvědčilo vás o tom, že k dané aktivitě nemáte dostatečný talent .... a tak jste od ní upustili. A přitom vám kdysi přinášela takovou radost ....
Nový rok nemusí znamenat, že změníte svůj životní styl oproti tomu, jaký ho máte teď. Ale že se naopak vrátíte k něčemu, co jste nechali v minulosti.

Reálné cíle, které se dají měřit
Druhým problémem můžou být "abstraktní" cíle, u kterých se hůř měří postupný pokrok. Je proto lepší volit si cíle, které mají jasný cíl nebo se dají nějakým způsobem "počítat" - například: Mám řidičák. Byla jsem v Paříži. Přečetla jsem 20 knih. Zhubla jsem 10 kilo ....

Potom jsou tu ale cíle, které se nedají tak jednoduše měřit - předsevzetí typu "Budu jíst zdravěji", "Budu víc číst", "Budu si mít stěžovat" .... U takových cílů je super, vést si deník s návyky. Stačí si udělat na každý měsíc tabulku, kde si napíšete návyky, které byste si chtěli udržet, a každý den si odškrtnete, jestli se vám to podařilo splnit, nebo ne. Víc si toho o motivačním deníku můžete přečíst v jednom ze starších článků

Motivace 
Před několika lety jsme si ve škole měli napsat seznam 101 životních cílů. U každého cíle jsme si měli navíc napsat datum, do kdy ho chceme splnit, a důvod, proč vlastně chceme této věci dosáhnout. Díky tomu mi došlo, že spoustu věcí vlastně ve skutečnosti k životu nepotřebuji, protože jsem nebyla schopna vymyslet důvod.
Než si napíšete nějaký cíl pro následující rok, zkuste se vždycky zamyslet nad tím, proč vám tolik záleží na to, abyste ho splnili.
Přání v přítomném čase
Kdykoliv si píšete nějaké cíle, vždy je pište v přítomném nebo minulém čase - například "Byla jsem v zahraničí. Vydělala jsem X peněz. Vážím X kilo." Předsevzetí, která  poletují v jakémsi budoucím vzduchoprázdnu, se hůře plní.

Kouzelná formule na dokonalé novoroční předsevzetí:

 • Proberte si oblasti svého života, se kterými nejste spokojení
 • Uvědomte si, co konkrétně chcete změnit
 • Zvolte si cíl, který jde měřit 
 • Vymyslete si důvod, proč chcete určitého cíle dosáhnout
 • Napište si své předsevzetí v přítomném čase

Jaké plány máte na rok 2018 vy ? :)

2 komentáře:

 1. Krásný a šťastný nový rok :)
  opravdu gratuluji k tolika knihám, kolik jsi jich zvládla přečíst a i k tolika zhubnutým kilám, jsi šikulka.

  Nela z blogu Růžová rtěnka

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý článek :) Určitě podle něj budu volit svá přecevzetí :) Já bych se ráda nadále věnovala blogu a více cestovala :)

  WantBeFitM

  OdpovědětVymazat

F