středa 15. listopadu 2017

Journaling - deník jako terapie

Od malička jsem pořád něco sepisovala. Neustále jsem si kupovala další a další deníčky, diáře, sešity, do kterých jsem psala, kreslila, lepila fotky a obrázky. Psala jsem o svých zážitcích, pocitech, vyráběla jsem seznamy a vytvářela šílené scénáře o své budoucnosti ...
Psaní deníku je známou terapeutickou metodou, která může člověku pomoct utřídit si vlastní myšlenky a zbavit se pocitů, které není schopen vyjádřit nahlas.
Proto já mám svých deníků hned několik. Čím vším se jejich listy zaplnit ?
(Každo)deník
Pro mě je úplným základem jeden sešit/deník, do kterého si píšu, co se mi stalo, co se mi zrovna honí hlavou a co si potřebuju tak nějak "vnitřně vyřešit" sama se sebou. Někdy píšu několik dní po sobě, každý den několik stran, někdy napíšu pár řádků za měsíc. Jde jen o to, se z toho všeho prostě vypsat ...

Motivační deník
S motivačním deníkem jsem začala vloni a i když ho teď docela zanedbávám, pořád je to moje srdcovka. To motivačního deníku si můžete dávat motivační citáty, fotky, sepisovat si cíle a seznamy věci, které se vám už splnit povedly. Víc inspirace najdete v tomto článku.Bullet journal
Systém tzv. bullet journalu vymyslel americký designer Ryder Carrol. Ve zkratce je to všestranný diář, který si vytváříte úplně sami - od čísel stránek, přes samotný kalendář, až po různé vychytávky, jako jsou to-do listy, měřiče nálad nebo třeba plánovače sledování pořadů v televizi (jo, i tohle tam někteří uživatelé bullet journalu vytváří).

Fitness diář
Každý občas potřebuje nějakou tu dávku motivace. Vidět svůj pokrok nebo mít naopak zaznamenané, kde děláte chyby, celý váš zdravý životní styl v mnohém usnadní. Do fitness diáře tak můžete zařadit:

 • plánování jídelníčku
 • cíle ve cvičení, stravě
 • pravidla, kterých se chcete držet
 • plánování tréninků
 • základní informace ze zdravé výživy (co jíst X čemu se vyvarovat, jaké potraviny jsou pro vás vhodné, co s čím kombinovat ...)
 • zaznamenání vlastního pokroku (fotka "před" a "po" / cíle, kterých jste dosáhli ..)Manifestační deník
Pokud jste už někdy slyšeli o tzv. "zákonu přitažlivosti", manifestační deník vám může pomoct rychleji a efektivněji dosahovat vašich snů. Když se nad tím zamyslíte, spousta z nás často vůbec neví, co bychom v životě chtěli změnit. Víme, že nejsme spokojení, ale nemáme žádný nápad, jak danou situaci změnit k lepšímu. Někdy si sepsání jednotlivých cílů a snů, kterých byste chtěli dosáhnout, může hodně pomoct. Nemusíte zatím řešit, jak je všechny zrealizujete. Jen si uvědomte, co chcete a věřte, že vám vesmír nahraje správné příležitosti, které vás posunout blíž ke splnění vašich snů. 

4 komentáře:

 1. Jo. Souhlas. A hlavně klasickej deník, kde se člověk vypíše úplěně z čehokoli. Vlastně nechápu, jak bez toho někteří lidi vůbec můžou být, tak strašně to pomáhá :)
  Sarushef blog

  OdpovědětVymazat
 2. mám to stejně jako ty, jsem papírenský maniak a lov na hezké bloky je moje vášeň. mám jich doma několik čistých nepopsaných a jsem i přesto schopná kupovat další a další :) já osobně miluju značku VOALA, jejich bloky jsou elegantně minimalistické, designové, občas vyrobí i nějakou limitovanou edici, zrovna teď něco takové vytvářeli pro designblok.

  OdpovědětVymazat

F