pondělí 4. září 2017

Těšíš se do školy?

Miluju ten pocit, kdy se začnu o něco zajímat a najednou začínám objevovat víc a víc informací, odboček, podtémat ... milion dalších informací, které ještě neznám, ale chci poznat a zároveň při tom zažívám pocit, který Sokrates popsal slovy "Vím, že nic nevím." Čím hlouběji se do dané tematiky dostávám, tím objevuji víc a víc věcí, o kterých ještě vůbec nic nevím. Svět je úžasné místo, ve kterém je stále co poznávat a proces učení je přirozený každému z nás. Bohužel škola často bývá místem, kde se všechno nadšení z učení vytrácí ...

DIY sešity mandala


Když jsme byli děti, učili jsme se, aniž bychom o tom přemýšleli. Nikdo nás k tomu nemusel motivovat, dělali jsme to sami od sebe. Podle jednoho výzkum, malé dítě v batolecím věku během dne, kdy se učí chodit, ujde vzdálenost cca 29 fotbalových hřišť. Nikdo ho k tomu nenutí, nemusí mu slibovat žádné odměny ani tresty za nesplnění ... dítě pohání jeho vlastní touha něco se naučit, zdokonalit se v nové dovednosti.

Než jsem nastoupila do první třídy, byla jsem natěšená a zvědavá, co nového se naučím. Nadšení opadlo v říjnu a mě už tenkrát začalo docházet, že na tom, abychom se "něco naučili" vlastně až tak nezáleží. Že nejde o to o věcech přemýšlet, nejde o to hledat v čem jsme dobří a zlepšovat se v tom. Klíčem je naučit se odpovědi, které chtějí slyšet učitelé. Nazpaměť se naučit co nejvíc informací, dat, jmen, vzorečků a po písemce je vypustit z hlavy. Nejde o to v něčem vynikat. Vzdělání, nové vědomosti .. hloupost! Dobré "výsledky" (myšleno známky) jsou hlavním cílem běžného školského systému. Hlavně se dobře naučit na test, mít dobré známky na vysvědčení, odmaturovat a potom šup na vysokou, aby "z nás něco bylo" ...

Je smutné, že škola, která je určena k tomu, aby nám předala znalosti, pomohla nám získat rozhled a podpořila naši radost z učení a poznávání všech úžasných věcí kolem nás, studentům často veškerou motivaci bere. Když řeknu příklad ze své vlastní zkušenosti - miluju učení jazyků. Ráda se koukám na cizí filmy a seriály s titulky, poslouchám písničky v různých jazycích a mám zbožňuju ten pocit, když najednou textu začnu trochu rozumět. Ráda se učím slovíčka i gramatiku a mým snem je naučit se tolik jazyků, abych mohla jet na dovolenou a pokecat si na ulici s co nejvíc turisty jejich rodným jazykem. Fascinuje mě to. Nicméně ve škole je to pravý opak ... Hodiny jazyků jsou pro mě utrpením - v angličtině jsem vždycky patřila mezi ty, kteří byly v učivu napřed a tak jsem od základky v hodinách neměla co dělat. Když se objevila látka, která mi dělala problém, stejně jsem ji v hodinách moc nepochopila a musela jsem se ji doučit doma. Během týdne na výměnném pobytu v Holandsku jsem se naučila komunikovat mnohem líp, než za všechny roky a roky konverzací v hodinách angličtiny. Přes aplikaci memrise a duolingo na mobilu jsem se sama naučila základy španělštiny, zatímco ve škole jsem za celý rok naučila španělsky se představit, pojmenovat pár zvířat a členů rodiny.

Vždycky si říkám, že záleží na tom, jak sama budu ke škole přistupovat a je jen na mě, co si z hodin odnesu. Ale občas je to opravdu náročné, když mi fyzicky padají víčka, myšlenky mi létají mimo místnost a čas ubíhá desetkrát pomaleji normálně ... Je mi líto učitelů, kteří se snaží dělat věci jinak, ale nejde jim to. Chce to změnu celého systému, celého stylu výuky, ... míň se učit data a vzorečky a zaměřit se spíš na praxi a souvislosti. Neučit se pro známky a pro tituly, ale pro život.

V září pro mě začíná poslední rok na gymplu a kromě toho, že by bylo fajn kdybych odmaturovala (a měla aspoň tenhle jeden papír, se kterým se pak budu moct rozhodnout, co dál), mým plánem je získat z toho roku, co nejvíc to jde. Co nejvíc se toho skutečně naučit, hledat si sama informace, souvislosti a do školy jen nedocházet, ale opravdu z hodin něco získat.

8 komentářů:

 1. Přesně tenhle plán jsem měla při přechodu na střední, že se budu o učivo zajímat, něco si z něj odnesu... no a výsledek byl naučení se na test a pak zapomenout. V květnu jsem odmaturovala a teď se chystám na vysokou, taky se ráda učím nové věci, ale v té škole mě to nikdy nebavilo. Stejně jako ty mám ráda jazyky, tak jsem se přihlásila ve třeťáku na seminář slibující výuku téměř na úrovni C1. Hodiny byly o ničem a nenaučili jsme se absolutně nic. Bohužel čistě škola toho moc nenaučí, pokud člověk nemá ten zájem a nevzdělává se i sám třeba doma. Hezký článek :)

  Lady Lenna

  OdpovědětVymazat
 2. Joj, veľmi dobrý článok! A máš pravdu, je to aj o škole, aj o našej snahe, ale niekedy je to jednoducho hrozné.
  Verím však, že zo školy sa dá vyraziť viac ako len diplom (alebo maturitné vysvedčenie). Presne ako spomínaš zvedavosť, jazyky... Učenie je v nás, je pre nás prirodzené. Netreba to vzdávať, ale hľadať spôsoby, ako sa vzdelávať - a potenciálne predbehnúť spolužiakov, ktorým to možno je jedno. :)

  Ja sama píšem blog pre študentov. Venujem sa témam ako motivácia, produktivita, efektívne učenie, knihy, Erasmus... Veď to asi vieš.
  Ak hľadáš inšpiráciu na začiatok roka, aj na mojom blogu robím sériu Späť do školy. Venujem sa tam veciam, o ktorých sa veľa nepíše, napríklad:
  Ako sa vyrovnať so stresom (ale fakt.)?
  Ako využiť technológie na maximum pri štúdiu (najlepšie webstránke, rozšírenia a aplikácie, ktoré používam!)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky :) Tvůj blog znám, určitě kouknu na nové články ! ♥

   Vymazat
 3. Taky jsme to ve třídě dost řešili, že učení nazpaměť tě vlastně nenaučí nic, ale učitelé/systém to tak prostě chce. Třeba když se o tom začne víc mluvit, tak se to začne nějak řešit.

  https://wantbefitm.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 4. Anonymní2:50 dop.

  Držím palce, ať ti odhodlání vydrží. Ale taky si myslím, že situace není taková nějakým nedopatřením, ale že to je záměr. Prostě je poptávka po tom, aby škola byla hlavně maskovanej kriminál:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky :) To máš pravdu no ... je jednodušší naučit lidi nazpaměť nějaký data, než je naučit přemýšlet .. to by totiž mohli víc rýpat do určitých věcí a to by se některým lidem nemuselo líbit.

   Vymazat
 5. študujem na vysokej a práve nastupujem na ďalší stupeň na inej škole... takže... som nervózna :D. ale chystám sa... ako tak :D. tebe prajem krásny posledný rok, poriadne si ho uži! ;).

  KEJMY | GIVEAWAY .

  OdpovědětVymazat

F