čtvrtek 7. září 2017

Pieniny - Útěk z reality

Když někomu říkám o tom, že jezdíme na dovolené do Polska, často na mě hledí a nechápou, co tam může být tak zajímavého. Spousta lidí jezdí nakupovat levné polské potraviny .. ale jet tam na dovolenou k moři, na písečné duny nebo do hor? Možná právě proto, že si vybíráme místa, která nejsou tak moc turistická, vidíme navštívené země v trochu jiném světle ... Kromě levných čokolád a kokosového oleje v supermarketu jsme tak viděli přírodu a hrady jako z pohádky a prožili tři dny mimo čas a prostor.

Niedzica zámek Pieniny

Kluzkowce - návrat do minulosti
Tři dny v Pieninách byly trochu jako výlet do jiného časoprostoru. Bydleli jsme ve vesnici Kluszkowce, ve "srubu" v areálu Domki Pasja. Z domku jsme měli nádherný výhled na Czorsztyńské jezero, hory a louky Pienin a za nimi vystupující vrcholky polsko-slovenských Tater. Ve vesnici je sice spousta letních domků a apartmánů, ale přesto je tam skoro nepředstavitelný klid. Párkrát za den projede po silnici auto, jinak slyšíte jen cinkající zvonky pasoucích se ovcí a občasné povely jejich pasáků ... V noci, když nejsou na obloze mraky, můžete koukat na hvězdy a na část jezera, kterou zrovna osvětluje světlo měsíce. 

Jako by se zastavil čas. Všechno plyne pomalu, v poklidu .. 

Oproti Prostějovu, kde nám pod okny vykuřuje sousedka cigarety a zvukový doprovod jí dělají opilí puberťáci, kteří se válí a hulákají v parku před domem - to je prostě šok.

Domki Pasja Kluzkowce

Domki Pasja Kluzkowce

Domki Pasja Kluzkowce

Strašidelný dům
K jezeru je to pěšky z domku asi 15-20 minut cesty. Podél cesty stojí původní vily, které připomínají typické "strašidelné domy" z amerických filmů. Některé z vil jsou v provozu jako penziony nebo restaurace a když jsme šli kolem, z jedné takové restaurace se ozývala hudba, což všemu dodávalo ještě o něco tajemnější (a trochu creepy) atmosféru. Takhle nějak začínají hororové filmy - záběr na ulici s podobnými domy, všude ticho až na hudbu ozývající se z jednoho z domů, která vás vybízí k tomu, abyste se ve strašidelném domě ubytovali a celý zbytek filmu zápasili s temnými silami ... 
No, v kostce - je to zvláštní vesnička.

Kluzkowce Pieniny Polsko

Kluzkowce Pieniny Polsko

Czorsztynskie jezero

Pieniny Polsko příroda

Pieniny Polsko příroda

Czorstynske jezero Pieniny

Pieniny Polsko

Pieniny Polsko

Pieniny Polsko

Pieniny Polsko dovolená

dřevěné domky Kluzkowce Polsko

příroda Pieniny Polsko

Czorstyn & Niedzica - hrady ze země Terabithia
Na břehu jezera stojí hned dva hrady - stejnojmenný Czorsztyn a na druhé straně hrad Niedzica. Oba hrady pochází ze čtrnáctého století a jsou přístupné k prohlídce turistům. V Česku si při pohledu na hrady a zámky většinou vybavím staré české pohádky ... tady mi spíš z břehu hrady připomínaly scénu z filmu Most do Země Terabithia nebo příjezd Harryho Pottera do Bradavic ...  

Czorstyn je už spíš zřícenina, ale Niedzica je zrekonstruovaný, zachovalý hrad, kde najdete vystavené obrazy panovníků, vybavené "komnaty", mučírnu apod. ... Jak jsme pochopili, tak prohlídky na Nidezice fungují tak, že si zaplatíte vstupné bez průvodce a když vás něco na hradě zaujme, můžete se prostě průběžně ptát průvodců, kteří v jednotlivých místnostech čekají. Vstupné stojí 14 zł pro dospělého, 12 zł slevněné vstupné (studenti, děti, důchodci ..). V cenně je prohlídka zámku a muzea kočárů.

Czorstynský zámek Polsko

Czorstynské jezero Polsko

Czorstynské jezero Polsko

Czorstynské jezero Polsko

Zámek Niedzica Polsko

Zámek Niedzica Polsko

Zámek Niedzica Polsko

Zámek Niedzica Polsko

Zámek Niedzica Polsko

Zámek Niedzica Polsko

Zámek Niedzica Polsko

3D most Niedzica Polsko

Czorstynské jezero
Pokud vás nezajímají památky a radši trávíte čas v přírodě, v jezeře se dá normálně koupat - voda byla čistá, ale vzhledem k tomu, že jsme byli v Polsku na konci srpna, taky dost ledová. Jinak je ale u vody krásně, až na to, že si tu večer lidi dělají "párty", udělají si táborák, otevřou si pivo (nebo něco tvrdšího) ... a pak ten všechen bordel nechají v ohništi nebo ve křoví. Což je fakt smutné, vzhledem k tomu, že tam všichni přijíždí v autech a není problém pytel z odpadky do auta naložit a vyklopit o pár kilometrů dál v popelnici.

Czorstynské jezero Polsko

Czorstynské jezero Polsko
  
Czorstynské jezero Polsko

Czorstynské jezero Polsko

Zakopane v údolí Vysokých Tater
Kromě jezera jsou dalším lákadlem Tatry, konkrétně město Zakopane, které je od vesnice Kluzkowce vzdálené cca 50km. Zakopane je nejčastěji navštěvované polské centrum horské turistiky a lyžování - což je na první pohled vidět z množství ubytovacích zařízení a davů turistů, které po městě chodí. My jsme vzhledem k naší "výbavě" (táta opět odjel na dovolenou stejně tak jako na rumunský Fagaraš jen v sandálech, což moc na turistiku ideální není) chtěli na Tatry jen "nakouknout". Nakonec jsme nejlepší výhled na Tatry našli při čekání u supermarketu Biedronka, kam šel táta nakoupit jídlo na gril.
Takže jsme se nakonec vrátili do srubu, vzali jsme si teplé ponožky a deky a vychutnávali si ten "mimočasoprostor" v Kluzkowcích.

Zakopane Polské Tatry

Polské Tatry

příroda Polské Tatry

Obchod s kožešinami Polsko

Domki Pasja Kluzkowce Polsko

Grilovaná večeře

Kouzelné ráno
Celou dobu jsme měli to nejlepší počasí, co jsme si mohli přát. Přes den bylo na sluníčko na tričko a šortky a večer se člověk zachumlal do deky a bylo mu taky fajn. 
Ráno před odjezdem jsme se probudili do zimy a hlavně do šílené mlhy, přes kterou bylo vidět jen na pár metrů. Kolem desáté hodiny se začala pomalu zvedat a v dálce začaly vystupovat vrcholky hor a lodičky, plující po jezeře ...

Ranní mlha

Pieniny Czorstynske jezero

Pieniny Czorstynske jezero

Pieniny Czorstynske jezero

Pieniny Czorstynske jezero

Rosa na pavučině

Rosa na pavučině

Rosa na pavučině

Rosa na pavučině

Rosa na pavučině
  
Jack Russel teriér

Jack Russel teriér

Nový orloj ve Staré Bystrici
Poslední zastávkou při cestě domů byla Stará Bystrica na Slovensku. První zmínky o vesnici pochází z 15. století - během druhé světové války velká část vesnice skončila v plamenech. Momentálně je největším lákadlem pro turisty orloj z roku 2009 - jeden z nejmladších orlojů na světě.

Orloj Stará Bystrica

Orloj Stará Bystrica

Orloj Stará Bystrica

3 komentáře:

 1. Orloj vypadá hodně moderně :) ty pavučiny a pejsek, dokonalé fotky :) opět někdo, kdo umí skvěle fotit. To by člověk neřekl, jak může být Polsko krásné. Ten systém s průvodci se mi líbí, na takové ty průvody, kdy člověk chodí a musí poslouchat i když ho to nezajímá, moc nemusím. Takhle se člověk zeptá jen kdy chce a to mi přijde fajn :)

  Lady Lenna

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuju ♥ :) Přesně tak, my jsme se báli, že budeme muset pochodovat po hradě s průvodcem, kterému nebudeme rozumět ani slovo :D a tohle měli fakt dobře vymyšlené :)

   Vymazat
 2. Super fotky a peknny vylet. Ty pavuciny? Wau! To posli do nejakz soutěže to je fakt top top top :)

  OdpovědětVymazat

F