čtvrtek 28. září 2017

8 způsobů, jak pomoct planetě Zemi

V roce 2050 bude na světě přes 20 milionů dětí pod pět let trpět hladem. 
Kvůli nedostatku potravy a pitné vody bude nuceno 200 milionů lidí migrovat.
V roce 2048 nezbudou v oceánech žádné ryby.
100 milionů lidí v pobřežních oblastech budou ohrožovat záplavy. 

Tyto scénáře a mnoho jim podobných nejsou výplodem fantazie tvůrců amerických filmů. Bohužel. Změna klimatu - globální oteplování, zvýšení hladiny oceánů, tání ledovců ... to všechno jsou fakta, před kterými většina populace zavírá oči. Pokud všichni budeme k naší planetě tak lhostejní, moc daleko to nedopracujeme ... Co ale zmůže jeden člověk?Když se občas dívám na to, co někteří lidí nakupují v obchodech, jaké čtou zprávy a jaké mají názory ... chytá mě pocit hrozné beznaděje. Říkám si, jestli mají některé věci vůbec smysl a jestli jeden člověk může vůbec něco ovlivnit. Ale potom se vzpamatuju a řeknu si, že kdyby si tohle řekl každý, už je tahle planeta úplně v háji. Naopak pokud každý změní alespoň drobnosti ve svém vlastním životě, může ke změně inspirovat další lidi a tak i celý svět ♥

Sama s některými věcmi stále bojuji, rozhodně všechno nedodržuji na 100% ale věřím, že i malá změna může pomoct. A jednou všechny tyhle body budou součástí mého každodenního života, stejně jako ranní hygiena.


8 způsobů, jak pomoct planetě Zemi

Odmítejte v obchodech igelitky a místo toho noste s sebou vždycky plátěné nebo recyklované tašky na nákupy. Skvělé tašky vyrábí třeba značka Ecozz - unesou až 20 kilo a dlouho vydrží :)

Kupujte co nejméně zpracovaných potravin - rozhodně ušetříte obalového materiálu, když si nakoupíte třeba rajčata na trhu a uděláte si z nich vlastní omáčku, místo hotového výrobku v supermarketu. Z jednoho půl-kilového balíku ovesných vloček vyrobíte klidně deset kaší, čímž uděláte rozhodně lépe, než když si koupíte instantní kaše, kde je každá porce zabalená v jednom pytlíčku.

Navštěvujte trhy a bezobalové obchody - stále přibývá bezobalových obchůdku, kde si můžete koupit zboží (oříšky, semínka, mouku, sušené ovoce ...) na váhu a zabalit si ho do vlastních krabiček. Stejně tak můžete nakupovat i na farmářských trzích.

Omezte živočišné výrobky - živočišný výroba (maso, mléčný výrobky, vejce) je mnohem náročnější, než rostlinná. Zatímco lidé v některých zemích trpí hladem, v těch stejných zemích se na polích pěstují obiloviny, kterými se nakrmí zvířata, která sní lidé ve vyspělých státech. Asi nejproblémovější je hovězí maso, protože krávy během svého trávení vypouští do ovzduší methan, plyn, který je jednou z nejvýznamnějších příčin globálního oteplování.Nahraďte kelímky na jedno použití vlastním termohrnkem. Pokud často chodíte do kaváren typu, kde si berete kávu s sebou v papírovém kelímku, určitě se vyplatí investovat do kvalitního tumbleru (termohrnku). Ušetříte tak spoustu materiálu a odpadu, kterého je během dne z takových řetězců jako třeba Starbucks šílené množství.

Kupujte pouze přírodní kosmetiku - nejen, že je zdravější pro vás a většinou je i netestovaná na zvířatech ... neobsahuje navíc syntetické látky, které mají negativní vliv na životní prostředí. Když si smyjete z vlasů šampon plný silikonů, ropných produktů atd., odchází všechny tyto látky odpadem do vody. Jelikož jsou to syntetické látky, které nejsou v přírodě rozložitelné (nebo jen velmi těžko), znečišťují tak vodu a ohrožují i živočichy, kteří tu žijí.

Nepoužívejte jednorázová brčka - stejně tak jako třeba igelitové tašky a sáčky, i brčka jsou většinou úplně zbytečnou záležitostí na jedno použití. Po prvním použití je vyhodíme a tvoříme tam mnohem spoustu zbytečného odpadu, který může vést až k tomu, že podobné předměty plují v oceánech a ohrožují mořské živočichy. Vykašlete se na jednorázová brčka, odmítejte je v kavárnách i restauracích a raději je nahraďte skleněným nebo kovovým brčkem. Můžete je koupit za pár korun třeba na Ebay :)

Naučte se zpracovávat zbytky potravin - ze zbytků vloček, sušeného ovoce, ořechů a semínek můžete vyrobit výbornou granolu nebo sušenky. Zeleninu a luštěniny zase můžete použít do karbenátků a burgerů ... Stačí jen trocha kreativity :)

4 komentáře:

 1. Hezký článek, lidé by se nad sebou měli zamyslet.
  Knihokopka

  OdpovědětVymazat
 2. všechno je to moc fajn a každý zodpovědný jednotlivec by se měl snažit dělat pro zdraví přírody maximum, ale asi tě zklamu, toto nestačí. na světě existují mnohé velké firmy, jejichž provoz přírodu znečišťuje způsobem, který si ani nedokážeme představit. námořní, letecká i silniční doprava přírodě dávají obří rány, pěstování bavlny, která vypije neuvěřitelné množství vody a spousta dalších věcí, se kterými jednolivec nenadělá nic. firmy chtějí vydělávat a chtějí růst, aby vydělávaly víc. je to nekonečný příběh a je strašné se dívat na všechny ty dokumenty o tom, jak vymírají zvířata, jak tají ledovce, jak se všude válí hory odpadků. je to velmi smutné. bohužel se bojím toho, že si to lidstvo uvědomí až příliš pozdě, aby se to dalo vrátit zpět. ale není na místě, abychom se tím nadmíru trápili. nejlepší je chovat se zodpovědně a planety, na které žijeme si vážit a mít tak čisté svědomí a dobrý pocit, že děláme, co můžeme.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tohle všechno vím ... o prázdninách jsem byla dokonce na jendé přednášce, kde přednášející právě mluvil o tom, že jedine zmůže málo a že je důležitější investovat třeba do organizací, které podporují obnovitelné zdroje energie apod. ... Ale věřím, že kdyby každý alespoň upravil své osobné potřeby, alespoň něco málo by se změnilo :) Samozřejmě, že velké firmy mají daleko větší vliv, ale už jen tím, že človk nebude určité firmy podporovat, může tím udělat velkou změnu. Pokud nebude zájem ze strany konzumentů, firmy se budou muset přizpůsobit ... Je to hrozně komplexní téma, nicméně fakt si myslím, že by se každý měl zamyslet alespoň nad tím, co může změnit teď a tady :)

   Vymazat
 3. tak určitě, souhlasím si tím, že někteří lidi by fakt mohli některé drobné návyky změnit a bylo by hned líp. ale pak tu jsou lidi, kteří jsou tak bohatí, že jim je všechno jedno a neberou ohledy na nic, vším plýtvají, tvoří kolem sebe nesmyslný luxus. ale přesvědčit o tom co je dobré všechny asi nelze. začne se tak dít, až bude pozdě, až každý pocítí, že je zle. fakt nechci být pesimista, ale tady z toho jsem zrovna zoufalá :)

  OdpovědětVymazat

F