pátek 21. července 2017

Řecko 17: Dny bez vody

První červencový pátek jsme se z Mytikasu stěhovali do nedalekého městečka Zalongo. Stojíme před apartmánem a čekáme, jestli se někde zjeví majitel nebo kdokoliv, kdo by nám dal klíče. Voláme tedy na telefonní číslo uvedené na bookingu a z telefonu se ozývá energická cleaning lady, že prý za chvíli přijede. Za pár minut dojelo duo, které mi přišlo trochu jako Pat a Mat. Ukecaná řecká cleaning lady a její pomocnice - arménská uklízečka, která neuměla říct ani slovo anglicky, takže vždycky jen stála vedle ní, usmívala se a vůbec nevěděla o co jde.

Řeka Acheron v Gliki Řecko
Eirini si se mnou vyměnila facebook, že jí prý můžeme napsat kdykoliv budeme něco potřebovat. Za pět minut po jejich odjezdu jsme zjistili, že v apartmánu neteče voda. Vypadalo to, jako by někde byl vypnutý nějaký kohoutek, takže jsme hledali po celém areálu uzávěr vody, zkoušeli všechny kohoutky .... Marně. Následujících pár hodin bylo plných telefonátů a komunikace s veškerým personálem apartmánu. Vyšlo najevo, že voda neteče v celé oblasti, protože někde praskla trubka a instalatéři si sami neví rady. Všichni nás začali uklidňovat, že za pár hodin bude všechno v pořádku. A tak jsme čekali. Šli jsme se projít. Dali jsme si svačinu. Šli jsme na pláž ... "Dneska určitě poteče," uklidňovala nás cleaning lady, majitel apartmánu, jeho syn i sousedka od vedle. Voda samozřejmě netekla ani po tom, co jsme se večer vrátili z vedlejšího městečka, kam jsme se šli osprchovat na veřejnou pláž.

Villa Riza Řecko

Pláž Artolithia Řecko

Pláž Artolithia Řecko

Pláž Artolithia Řecko

Pláž Artolithia Řecko

Grilovaná zelenina

Jak Russel Teriér

No a netekla ani další den, přestože nás všichni stále uklidňovali, že za pár hodin nebo dokonce minut bude problém vyřešen. V devět ráno psala Erini, že nejpozději za dvě hodiny bude vše ok. O čtyři hodiny později jsme se vrátili z pláže do apartmánu v úplně stejném stavu. Zastavil se za námi i sám majitel - ital, který se nám snažil italsky vysvětlit, že praskla trubka a že za un ora to bude v pohodě. Na stůl nám vyskládat domácí olivový olej, lahev řeckého vína, italskou grapu a z jeho další řeči jsme pochytili, jen že z toho všeho budeme kaputo.
K večeru se u nás zastavila sousedka, která nám překládala majitelův návrh, že nám nabídne náhradní ubytování, než se problém vyřeší. "Je to krásné místo! Apartmán je moc hezký, je nad mořem, kolem je několik restaurací .. Je o asi 5km odsud." Jelikož jsme bez vody už trochu chytali depku, s návrhem jsme souhlasili. No ... voda tam byla. Jak v moři, tak v apartmánu. Jenže se z toho "nice place" vyklubal apartmán v přízemí u silnice, v domě namačkaném na dalších apartmánových domech a byl sice asi minutu od moře, jenže od slunečníkových pláží, kde byla hlava na hlavě a navíc zákaz psů. Takže jsme se rozhodli, že se tam budeme jen chodit sprchovat a zbytek pobytu stejně strávíme v apartmánu bez vody. Taková externí sprcha.

Casa Christabella apartmány Paralia Vrachos

Casa Christabella apartmány Paralia Vrachos

Casa Christabella apartmány Paralia Vrachos

Další den, kdy jsme se vrátili z pláže voda začala fungovat, takže jsme se už do náhradního ubytování ve Vrachosu nemuseli vracet. Věřím, že jsou lidé, kterým by se takové ubytování líbilo, ale pro nás to prostě není. Villa Riza v Zalongu je domek ve velké zahradě s olivovníky, za ní je olivový háj a kolem domy s obrovskými zahradami plnými oleandrů, pomerančovníků a citronovníků. Pláž je z vily asi 5 minut chůze a když je v písku zapíchnuto víc než pět slunečníků, už se nám to zdálo jako moc. Sedět místo toho před domem s výhledem na silnici, poslouchat otravný zvuk klimatizace, čichat zápach ze všech restaurací a hotelů okolo ... to je prostě šok.

Villa Riza Řecko

Olivový háj Řecko

olivovníky Řecko

Jack Russle Teriér

Voda byla ústřední téma naší dovolené nejen v Rize. Z ní jsme se odstěhovali do městečka Glyki, kam turisté jezdí hlavně kvůli řece Acheronu. Podle řecké mytologie, je Acheron posvátnou řekou Styx, po které byli mrtví převáženi do podsvětí. My jsme na Acheronu byli před čtyřmi roky a okouzlila nás hlavně jeho nádherná průzračná (a ledová) voda. Když jsme letos procházeli lesíkem, který vede podél řeky, čekalo nás ne moc milé překvapení. Dřív divoký proud se na některých místech změnil jen v malý potůček a v místy po tekoucí řece zbylo jen vyschlé koryto.

vysychající řeka Acheron Gliki

vysychající řeka Acheron Gliki


řeka Acheron Gliki

řeka Acheron Gliki

řeka Acheron Gliki Řecko

řeka Acheron Gliki Řecko

řeka Acheron Gliki Řecko

řeka Acheron Gliki Řecko

řeka Acheron Gliki Řecko

řeka Acheron Gliki Řecko

řeka Acheron Gliki Řecko

Nikdy jsem o vodě takhle nepřemýšlela. Říkala jsem si, že lidi, kteří žijí v zemích bez čisté pitné vody a nemají ani možnost hygieny to musí mít těžké ... Ale nikdy jsem se nesnažila vžít do té situace. Nikdo z nás si to asi nedokáže představit. Já chytala úzkost jen z toho, že jsme se nemohli slaní od mořské vody jeden den pohodlně osprchovat a spláchnout záchod. Přitom nás majitelé zásobovali balenou vodou na pití a mohli jsme se osprchovat na pláži. Jaké to asi musí být pro lidi, kteří se ani nemohou napít, když mají žízeň? Natož tak aby měli vody, kterou by se mohli umýt. Je to děsivá představa. Je děsivé, jak vodou plýtváme a vůbec si to neuvědomujeme. A taky jak ji bereme jako samozřejmost, o kterou nikdy nepřijdeme. Jenže voda mizí ... Voda vysychá, lidí na světě je čím dál víc, zatímco vody ubývá. 
Uvědomovala jsem si to kromě Acheronu i u dalších řek a jezer, kolem který jsme projížděli v Řecku a Makedonii. Z některých jezer byly jen plytké louže a z řek tenké pramínky ... 

3 komentáře:

 1. Ty jo.... ono když to člověk prožije na vlastní kůži, hned o tom jinak přemýšlí a uvědomí si hrozně moc věcí... Jak se znám, já bych to bez vody nesla těžce :D
  Jinak nádherné fotky :)

  OdpovědětVymazat
 2. Anonymní12:05 odp.

  Řecko je naprosto nádherná země, s přítelkyní ji milujeme a rádi se tam každý rok vracíme.

  Něco málo o Řecku jsem sepsali i na našem webu, budu rád, když se koukneš :) :http://vsekolemcestovani.cz/evropa/recko-slunce-more-hory-a-pamatky-od-jara-do-zima/

  OdpovědětVymazat

F