čtvrtek 6. července 2017

K moři se psem(Jak na to)

Letos jsme vyrazili podruhé na letní dovolenou se psem. Se psem, který nesnáší vodu a moře. A proto jsme jeli autem přes 1700 kilometrů daleko na jih k moři. No, aspoň že nadšeně vždycky skáče do auta, když se někam vyráží. Na co se připravit, co je potřeba zjistit, vyřídit, připravit a zabalit?

Porto Katziki Řecko
Ubytování
My jsme jako každý rok ubytování rezervovali přes booking.com U každého hotelu/apartmánu/kempu máte napsané, jestli jsou zvířata povolena nebo ne. I v případě, že jsou povolena je ale fajn napsat email do konkrétního apartmánu a ujistit se. Někde totiž berou třeba jen psy do 5 kilo a je teda lepší se zeptat, než aby vás potom s třicetikilovým labradorem odmítli ubytovat. I při kempování v mobilhomu nebo ve stanu je možné, že vám zvíře nepovolí.

Destinace
Ze zkušenosti zatím můžu říct, že Polsko a Řecko je pro dovolenou se psem super volba. V Polsku většina pláží (alespoň tam, kde jsme byli my) není moc udržovaná a nemá žádná přísná pravidla .. takže když tam přijdete se psem, nikdo to neřeší. Navíc je tam v létě příjemné počasí i pro psy, kteří špatně snáší horko a zároveň se dá v létě v moři normálně koupat. V Řecku se psem můžete taky celkem bez problémů na pláž (nedoporučuji ale "slunečníkové" pláže, kde je hlava na hlavě a pes by se tam jen motal a sám z toho byl nervózní). V ulicích je tu velké množství toulavých psů - lidé tu mají psy jako domácí mazlíčky, které ráno vypustí ven a večer je zase pustí domů, jsou ty psy, kteří domov ztratili nebo kteří se už narodili na ulici ... Z toho plynout dvě věci - Řeci jsou na psy zvyklí a díky tomu se psem můžete skoro kamkoliv. Na druhou stranu to může být i riziko pro psa - toulaví psi mohou přenášet nemoci nebo být agresivní ... My jsme se s tím ale zatím nesetkali, kolem apartmánu nám chodí stejní 3 psi a jen občas žebrají jídlo nebo chvíli jdou za vámi na procházku ...  (Jeden z nich je trochu moc kamarádský a bratrovi začal obskakovat nohu ... vzhledem k váze psa byl trochu problém ho z ní sundat :D). Jediný problém, který tu máme je, že si Tedík chrání svoje teritorium a když se psi moc motají kolem naší deky na pláži nebo kolem auta, začne na ně štěkat a snaží se je odehnat.

toulaví psi v Řecku

Psí pláže
Před tím, než vyrazíte, si zjistěte, jak pejsky přijímají na plážích, historických památkách a jiných atrakcích, které plánujete navštívit. Co se týče pláží, v některých zemích jsou lidé vůči psům tolerantnější a s pejskem tady můžete téměř kamkoliv - je ale samozřejmě potřeba chovat se slušně, psa hlídat a dodržovat pravidla dané pláže. V Řecku, Německu nebo Polsku na většinu pláží můžete bez problému. V Itálii nebo Chorvatsku se spíše setkáte se speciálně vyhrazenými plážemi pro psy. Na severu Itálie psy údajně berou lépe, než na jihu. V Chorvatsku je zase potřeba dát si pozor na to, že nejsou povolena flexi vodítka.

Srdeční červi
Před cestou na jih se taky doporučuje očkování proti srdečním červům. Tuto nemoc přenáší především hmyz v oblasti středomoří. Následky nemoci jsou pro zvíře většinou smrtelné, léčba je velmi náročná a ne úplně spolehlivá.

více informací najdete tady

spící pes na pláží v Řecku

Doklady a vyšetření
Pro jakoukoliv cestu do zahraničí se psem nebo kočkou potřebujete za prvé cestovní pas zvířete, dál musí mít zvíře platné očkování proti vzteklině a musí být očipováno.

Při cestě do zemí mimo EU (i při projíždění) je potřeba speciální sérologické vyšetření na vzteklinu (!). Spousta lidí, kteří cestují se psy, toto vyšetření vůbec neřeší a nikdo se jich na hranicích neptal. Taky se vám ale může stát, že třeba po cestě zpátky v Srbsku narazíte na někoho, kdo to bude chtít prozkoumat a můžete se dostat vy i zvíře do obrovských problémů.

Při cestě do Řecka jsme se zatím nesetkali s nikým, kdo by chtěl doklad zkontrolovat. Dokonce ani na žádných hranicích nechtěli Tedíkův pas. Podle internetových diskuzí je ale možný i tak hororový scénář, že pokud nemáte sérologické vyšetření, dají vám psa na tři měsíce do karantény a nechají vás zaplatit desetitisíce korun nebo rovnou psa nechají utratit.

Před jakoukoliv cestou do zahraničí si ověřte, jestli daná země nemá nějaké speciální požadavky.

více informací najdete tady

Pozor na horko + mořské vychytávky
Pokud se chystáte k moři, kde jsou většinou písečné pláže, je na zvážení pořídit neoprenové ochranné botičky. Využijete je i přes zbytek roku - chrání kromě horka i před ledem, mrazem a solí. Aby se vám pejsek neuvařil, může se taky hodit samochladící podložka a (nejen) pro pejsky, kteří se bojí vody je vhodná plavací vesta. My jsme na dovolenou žádné podobné vychytávky nepořizovali a zatím to zvládáme. Horko je ale místy trochu problém, takže chladící podložka nebo botičky bychom nejspíš využili.
Pes se přehřívá snadněji než člověk, je tedy potřeba, aby měl možnost schovat se do stínu a měl dostatečný pitný režim. Vybírejte si proto buď pláže, kde jsou stromy nebo jiné "zdroje stínu" nebo noste s sebou slunečník. Taky nezapomínejte všude s sebou nosit misku na vodu. Co taky doporučuji, je vzít náhradní vodítko i obojek - abyste měli jedno do vody a jedno na procházky na "sucho". Taky počítejte s tím, že možná vodítko do vody možná bude po dovolené na odpis, protože slaná voda a písek dost zalepují kovové karabiny, které se pak špatně otevírají nebo naopak nejdou úplně zavřít.

pes na pláží v Řecku

Časté zastávky a zásoba vody
Jsou psi, kteří jsou v autě v klidu a většinu cesty prospí. Náš pes celou dobu stojí. Nelehne si, nesedne si .. prostě stojí. Hledí z jednoho okna do druhého a kouká rodičům přes rameno, aby mu náhodou na cestě po monotónní, nezajímavé dálnici nic neuteklo. O to častěji po tom potřebuje vyvenčit a to nejen, aby si "odskočil", ale taky proto, že je z toho sledování unavený a přehřátý, takže se potřebuje chvíli poválet ve stínu a projít se. Letos jsme vyjížděli z domu ze čtyři ráno a do prvního ubytování (v Sbrsku) jsme přijeli odpoledne, takže byl naladěný na noční režim a většinu cesty mi prospal na klíně.

pláž s větrnými mlýny LefkádaJezdíte na dovolenou s pejskem/kočkou ? :) Jaké jsou vaše zkušenosti ?

2 komentáře:

 1. Také bych ráda někdy svého pejska vzala k moři, ale mám strach kvůli tomu horku a přepravě. I když vím, že takhle cestuje mnoho lidí i známá a jejich pejsci to zvládají na jedničku! :)

  Nela z blogu Růžová rtěnka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky jsme se toho báli :) Náš pes nemá rád horko ani v Česku, vždycky se někam svalí a nechce se ani hýbat :D Ale zvládá to kupodivu opravdu dobře :) Samozřejmě záleží na konkrétním pejskovi .. znám lidi, jejichž pejsci třeba zvrací v autě, když jedou jen 20 kilometrů na chatu. Náš byl zvyklý na cestování v podstatě od malička, protože jsme si ho brali z Karlových Varů, což je několik hodin cesty...

   Vymazat

F