středa 14. června 2017

Ikigai - Najděte své poslání

Podle japonské filosofie v životě každého z nás existuje takzvané Ikigai. Je to smysl našeho života, to proč ráno vstáváme z postele, něco co nás pohání kupředu každý den  .... a taky něco, co je často velmi obtížné objevit. 
Ikigai je spojením našich silných stránek, našich zájmů, věcí, které jsou prospěšné pro svět okolo nás ... Když najdeme činnost(i), která všechny tyto faktory spojuje, objevíme naše Ikigai. Jak toho ale dosáhnout? 

Ikigai životní poslání
Poprvé jsem na zmínku o Ikigai narazila na kanálu youtuberky Levandaire. O co jde jsem v podstatě popsala už v úvodu, ale teď jak na to v praxi. Pro "objevení" ikagai je vytvořené jednoduché cvičení. Níž najdete šablonu, kterou si můžete postupně vyplňovat a hledat, které činnosti vzájemně prolínají ve všech kategoriích.

Co miluju

Jaké činnosti nejvíc ze všeho milujete? Snažte se zaměřit na ty aktivity, při kterých naprosto zapomínáte na čas, na svět okolo sebe, na činnosti, které jste milovali jako děti. Dřív jsem vždycky jako své zájmy psala třeba hraní na kytaru nebo čtení ... ale ve skutečnosti to jsou činnosti, které mě baví jen občas a co se týče kytary, tak na tom celém hraní mě nejvíc baví, že u toho můžu zpívat. Buďte k sobě naprosto upřímní. Občas bereme jako samozřejmost, že by nás něco "mělo" bavit, ale vnitřně víme, že to není úplně "ono".

Co mi jde

Spousta z nás na sebe bývá příliš tvrdá, hledáme spíše naše negativní stránky a vlastnosti, které se nám na nás samých nelíbí. Ale teď odhoďte stranou jakoukoliv přehnanou skromnost a napište všechno, v čem jste dobří. Může to být v podstatě úplně cokoliv - od uměleckého, hudebního talentu, přes sportovní nadání, znalosti jazyků, počítačových programů až ke schopnosti naslouchat druhým, smyslu pro empatii a podobně.

Za co můžu dostat zaplaceno

Za které z vašich koníčků/talentů by vám někdo mohl zaplatit? Jak? Popřemýšlejte nad činnostmi, které děláte lépe než ostatní a mohli byste je někomu nabídnout jako službu. Může to být hlídání dětí, překládání, psaní článků, focení, ...

Co svět potřebuje

Přijde vám, že je ve světě něčeho nedostatek? Něčeho, k čemu byste sami mohli přispět a změnit to? Opět to může být cokoliv vás napadne. Já osobně si myslím, že lidé potřebují a vždycky budou potřebovat někoho, kdo jim dodá inspiraci a navede je správným směrem k plnění jejich snů. Taky si myslím, že by si lidé měli uvědomit, že naše Země je jediná planeta, na které jsme schopni žít, a měli bychom se podle toho chovat .... Ať už vás napadne cokoliv, napište to!

Nespěchejte :) Připisujte postupně své koníčky, své silné stránky ... a hledejte věci, které se prolínají všemi čtyřmi oblastmi. Nemusí to být na první pohled úplně to samé, musíte číst trochu mezi řádky. Jakmile najdete něco, co spojuje všechny oblasti vašeho já, našli jste Ikigai, svůj smysl života, svoje poslání na tomto světě :) 

Ikigai životní poslání

4 komentáře:

 1. :OO ! Přesně něco takového hledám!!! :3 Děkujiii♥
  Neznáš nějakou dobrou knihu k tomu? Mě napadá kniha MOC, o které se dočteš na mé stránce a má podobnou pointu, jako tohle. Byla bych ti vděčná, kdyby nějaká taková existovala a znala si ji♥ Kdyby náhodou ano, dala by jsi mi prosím vědět na email ? v.dolezelova1998@seznam.cz Děkuji ti předem♥ Popř. další kontakt najdeš na yourvee.blogspot.cz a také si můžeš přečíst MOC - přítele v nouzi♥
  Tento článek si ukládám♥ Děkuji mockrát, vážně, udělala jsi mi radost♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. doporučuju knihu Tvořivá síla čaker od Anodey Judith. velmi inspirativní, přinesla mi spoustu novejch myšlenek.

   Vymazat
 2. Super článek a ještě lepší návod. Vidím to tak, že si o tom budu muset najít nějakou knížku, abych si téma lépe nastudovala :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já to taky začala teprve teď objevovat a ráda bych se dozvěděla víc informací (a podělila se o ně na blogu ! :) )

   Vymazat

F