pondělí 29. května 2017

Letní jógový detox

Jednou za čas naše tělo potřebuje očistu. Fyzickou i psychickou. Jóga je skvělá v tom, že dokáže obojí. Dokáže nás zbavit stresu, stejně tak jako podpořit trávení, vylučování a další procesy v těle, které jsou potřeba k regeneraci a očistě našeho organismu. Tak šup, rozrolujte svou yoga matku, vyběhněte do přírody a pročistěte své tělo před začátkem léta pomocí těchto jednoduchých pozic :)

Detox yoga

Salamba Sarvangasana (supported shoulder stand)

Svíčka je pozice, kterou zná i většina lidí, kteří necvičí jógu. Docela se na ni ale zapomíná, soustředíme se na všechny možné druhy stojek a náročných inverzních pozic a přitom podobné benefity můžeme získat i z tak jednoduché pozice, jako je svíčka. Pomáhá správné cirkulaci krve, zklidňuje celé tělo (po fyzické i psychické stránce), odstraňuje stres, úzkost i lehkou depresi. Podporuje funkci štítné žlázy a břišních orgánů a napomáhá trávení. Také odstraňuje únavu a zároveň zbavuje nespavosti. Může mít také pozitivní vliv při léčbě astmatu, zánětu nosních dutin i neplodnosti.

Ideální by bylo tuto pozici cvičit každý den alespoň 3-5 minut. Je možné pozici také provádět tak, že si nohy opřete o zeď.

Detox yoga

Halasana (plow pose)

Ze svíčky můžeme plynule přejít do pozice Halasany. Nohy, natažené do úhlu 90° pomalu vychýlíme dozadu a necháme špičky pomalu dopadnout za hlavu. Nohy necháme stále rovné, natažené.
Halasana napomáhá trávení a zbavuje zácpy, odstraňuje tuk z oblasti břicha, pomáhá správné funkci vnitřních orgánů jako jsou ledviny, slezina a slinivka. Tato pozice je také vhodná při problémech s menstruačním cyklem - neměla by se ale cvičit během menstruace.

Detox yoga

Utthita Parsvakonasana (revolved side angle pose)

Vycházíme z pozice bojovníka. Přední noha je pokrčená, špička směřuje dopředu. Druhá noha je natažena a špička směřuje do strany. Dlaně spojíme před hrudníkem, nadechneme se a s výdechem položíme pravý loket na levé koleno (existuje více variant pozice paží). Vydržíme několik nádechů a opakujeme na druhou stranu.
Pozice napomáhá trávení, zmírňuje bolest zad. Z dlouhodobých zdravotních problémů pozitivně působí při léčbě osteoporózy a problémům s neplodností.

Detox yoga

Marichyasana III (Marichi's Pose)

Sedneme si s nohama nataženýma před sebe. Levou nohu pokrčíme a chodidlo položíme přes pravé koleno na zem. Levou ruku pokrčíme a loket si opřeme o levé koleno. S nádechem se narovnáme, s výdechem zatlačíme loket do kolena a vytáčíme trup do strany. Tato pozice zmírňuje menstruační bolesti a bolesti spodní části zad. Má pozitivní účinky na trávení a pomáhá při chronické únavě.

Detox yoga

Prasarita Padottanasana (wide bend pose)

Nohy široce rozkročíme. Předkloníme se a podle své vlastní flexibility dlaně položíme na lýtka, na zem nebo palcem a ukazováčkem "zahákneme" palce na nohou. 
Pozice širokého předklonu zklidňuje mysl, pomáhá proti stresu, úzkosti a lehké depresi. Pomáhá proti bolestem zad, krku a ramen a otevírá kyčle. Také napomáhá trávení, cirkulaci krve a prokrvení kůže.

Detox yoga

Jaká je vaše oblíbená jógová pozice? :) Cvičíte rádi venku?

4 komentáře:

  1. Skvělý článek! :) Je super, že píšeš o józe. Mrzí mě, že v mém okolí nemám žádnou kamarádku, která by se věnovala józe a já bych se s ní o tom mohla bavit. Mohu se zeptat, odkud jsi?

    OdpovědětVymazat

F