neděle 2. dubna 2017

Knihy, které mění život vol. 2

Knihy vždycky byly a vždycky budou důležitou součástí mého života. Když o tom tak přemýšlím, moje požadavky na bydlení jsou jasné - velká kuchyň, pohodlná postel a velká knihovna. Minulý rok jsem v létě vydala článek o knihách, které ovlivnily způsob mého přemýšlení. Jelikož ale pořád narážím na další a další skvělé knihy a po čase se vracím znovu k těm, které jsem třeba dřív nechápala ... cítím potřebu seznam o něco obohatit :) 
knihy které mění život
Anie Songe - Továrna na sny
Anetčin blog i knížka mi změnil pohled na život. Zní to jako klišé, ale je to pravda. Anie se svým přítelem Lukášem po střední škole odjela pracovat do Anglie, kde si uvědomila, že ji život ve velkoměstě, kde všichni pořád někam spěchají, vlastně nebaví. Poté pracovali v Thajsku a momentálně žijí na Bali, kde mají svůj malý resort na konci světa, oba podnikají na internetu, Anie vyrábí nádherné náramky, lapače snů a další boží věci, které si můžete koupit v jejím eshopu. 

Na její blog jsem narazila úplně náhodou v létě 2015. Zamilovala jsem si ho od prvního přečteného článku a najednou jsem si s každým dalším začala uvědomovat, jak jsou mi její myšlenky blízké. Blog Anie mě přiměl uvědomit si, že můj sen o životu v New Yorku, chození po módních přehlídkách a o snídaních ve Starbucks  ... je vlastně hrozně směšný. Došlo mi, že potřebuju k životu klid, přírodu, pomalejší tempo života a lidi, kteří mě přijímají takovou jaká jsem. Nechci se honit za tituly, za penězi, za vysokými posty v práci. No a právě to vám může předat i Anetčina knížka Továrna na sny, kterou si můžete sami dotvářet - vymalovávat si pohádkové obrázky a doplňovat seznamy přání, cílů, maličkostí které vám dělají radost a podobně ... :)

knihy které mění život Anie Songe - Továrna na sny

knihy které mění život Anie Songe - Továrna na sny
  
Don Miguel Ruiz - Láska, vztahy, přátelství
Po přečtení pěti dohod jsem se vrhla na další knížku s toltéckou moudrostí - Láska, vztahy, přátelství. Knížka nádherně popisuje to, že člověk nemůže milovat ostatní a vytvářet kvalitní vztahy, dokud nenaváže kvalitní vztah sám se sebou. Že k lásce je potřeba zdravá sebe-láska :) Nejde o žádné bláboly, nepříjemné poučování a vnucování, jak by se člověk měl a neměl chovat. Je na vás, co si z knihy odnesete. Já jsem po přečtení této knížky měla hodně zvláštní pocity. Na jednu stranu jsem měla skvělou náladu, všechno co autor popisuje bylo krásné, milé, pozitivní ... na druhou stranu jsem si také uvědomila, že na své vlastní sebe-lásce musím ještě pořádně zapracovat.

Don Miguel Ruiz kniha Láska, vztahy, přátelství

John Green - Hvězdy nám nepřály
Nejen motivační a duchovní literatura může inspirovat.  Když jsem poprvé slyšela o knize Hvězdy nám nepřály, chtěla jsem si ji přečíst prostě jen proto, že to byl v té době hit. Všichni ji četli a většina lidí z ní byla nadšená, protože je knížka super romantická, dojemná i vtipná. Já mám ale pocit, že jsem četla trochu mezi řádky a objevila jsem v ní něco víc. Osobně jsem nečetla nikdy žádnou knížku víc než dvakrát - tato byla výjimkou. Četla jsem ji čtyřikrát a jednou dokonce do tří do rána, protože jsem se od ní nemohla odtrhnout.
Na přebalu je napsané, že "Kniha není o smrti. Je o lásce. O tom, že hrdinové nemusejí být zblízka takoví, jak jsme si je představovali, že svět není továrna na splněná přání a že opravdová statečnost nemusí vždycky zachraňovat lidstvo." Těchto pár vět shrnuje v podstatě můj názor. Ani já ji nevidím jako knihu o rakovině. Pro mě je to příběh o kouzlu bezpodmínečné lásky, o lásce dvou lidí, kteří se do sebe zamilují ne na základě toho, jak vypadají navenek, ale zamilují se do toho, co mají uvnitř. 

John Green Hvězdy nám nepřály

1.část článku s další inspirací si můžete přečíst tady

5 komentářů:

 1. Tovarna ma desne krasnou obalku, mam rada lapace, tak me to laka, jinak ji neznam. Tu druhou jsem myslim cetla, mam takovych motivacnich knizek doma hafo a vzdycky kdyz je nalada nad nima sednu :) A hvezdy jsou klasika no :)

  OdpovědětVymazat
 2. Továrnu na sny by si podle mě měl přečíst každý. Narozdíl od těch motivačních knížek (kterých je fakt hafo) je totiž naprosto normální, nejsou tam zbytečné kecy okolo a v podstatě jen popisuje život každýho z nás. A každý si z ní odnese právě to, co zrovna potřebuje, co mu chybí :)

  OdpovědětVymazat
 3. Hvězdy nám nepřály byla první knížka od Greena, co jsem četla a byla jsem z ní taky nadšená. Továrnu na sny jsem si chtěla koupit, ale ukázka, co mi přišla na mail mě vlastně moc nezaujala. Na Čtyři dohody se chystám už hrozně dlouho.
  Za mě zajímavé knížky: Pravidla pozitivního sobectví, Calm book, Ukliďte si v hlavě nebo Kniha radosti.

  OdpovědětVymazat
 4. Knihy od Greena mě vůbec nelákají, asi i proto, že je všichni ostatní tak moc milují. Nikdy jsem nebyla moc davový člověk a dost často spoléhám prostě na to, že pokud je kniha důležitá, tak mi do života přijde nějakým způsobem přijde.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že zrovna u Greena je to takový zvláštní případ ... je to "masovka" ale když člověk opravdu čte mezi řádky, tak to pro něj může být úplně výjimečná knížka, která mu přinese mnohem víc, než ostatním :)

   Vymazat

F