úterý 18. dubna 2017

Co nám tělo říká

Psychosomatika je geniální a zároveň strašně jednoduchá. Většinou se dá jakákoliv bolest a nepříjemnost v těle velmi jednoduše vysvětlit. Co se děje v naší hlavě z veké části ovlivňuje naše fyzické tělo. Jakákoliv nerovnováha v našem životě, příliš stresu, nervové vypětí, ať už s s něčím lámeme hlavu, někdo vám leží v žaludku nebo máme něčeho plné zuby, všechno se podepisuje na našem fyzickém zdraví.
Co nám tělo říká z pohledu psychosomatiky

Bolest hlavy

Když si s něčím lámeme hlavu, logicky nás začne bolet. Pokud se za každou cenu snažíme být dokonalí, všemu rozumět, všechno v životě chceme mít pod kontrolou ... to vše způsobuje bolest hlavy. V lidském těle jsou dva hlavní principy - ženský a mužský, které by měly být vždy v rovnováze. Oba mají svoje centrum - mužský princip ovládá rozum, ženský srdce. Bolest hlavy je ovlivněna převahou mužského principu, potlačování emocí a intuice. Abychom se zbavili bolesti hlavy, musíme se naučit nechat občas věci plynout. Nezasahovat, nechat situaci ať se vyřeší sama. Neměli bychom také potlačovat žádné emoce, především hněv a také sexuálních "tužeb".

Trávicí potíže

 • Průjem - znamená strach ze života a odmítání pochopení situace, ve které se právě nacházíme. 
 • Zácpa - při zácpě člověk odmítá něco opustit a odpustit. Odmítáme se zbavit své minulosti, opustit omezující myšlenky a pravidla, která jsme si sami nastavili. Stolice je také spojena s penězi a zácpa může znamenat, že příliš šetříme nebo jsme lakomí. 
 • Nadýmání - nadýmání je způsobeno zlostí a agresivitou, které si v sobě hromadíme, protože máme pocit, že není "vhodné" tyto emoce vyjadřovat. 

Bolest zad

Bolest zad nastává v momentě, kdy jsme si toho naložili tolik, že už to nemůžeme unést. Máme pocit, že celý svět závisí jen na nás a že bez nás nic nebude fungovat. Neumíme odpočívat, neumíme si najít chvíli pro sebe. Bojíme se ukázat svoji vlastní slabost a navenek se tváříme jinak, než jak se cítíme uvnitř.

Co nám tělo říká z pohledu psychosomatiky

Bolest v krku

Bolest v krku ovlivňují především problémy ve vztazích. Člověka bolí v krku, pokud se bojí vyjádřit otevřeně svoje myšlenky, polyká svoje emoce a je přiškrcen příliš velkým množstvím starostí a závazků. Automaticky nás potom bolí v krku, když polkneme, máme "svíravý" pocit v krku. Potlačování kreativity a přílišné přemýšlení o sobě samých nám krk víc a víc uzavírá.

Obezita, nadváha

Když je člověku mizerně, většinou k něčemu začne utíkat a nahrazovat tím nedostatek štěstí a lásky ve svém životě. Někdo utíká k alkoholu, drogám, někdo k jídlu. Tím se snažíme zaplnit díru v našem životě, ať už ji způsobilo cokoliv a kdokoliv. 

Pokud vás psychosomatika zajímá a chtěli byste se dozvědět víc o duševních příčinách různých onemocnění, doporučuji stránky Empatia a jejich bezplatný E-book "Vše se vším souvisí a nic se neděje náhodou" :) 

2 komentáře:

 1. Super článek! Určitě se mrknu na ebook, děkuji! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky :) Stojí to za to, přečetla jsem ho za jeden večer :)

   Vymazat

F