neděle 26. března 2017

Duševní Detox - Jak začít znova od začátku

Stejně tak, jako se příroda na jaře probouzí po chladných zimních dnech a celá se obnovuje, měli bychom to udělat i my lidé. Jaro je časem očisty, o(d)pouštění a nových začátků. Návody na jarní fyzický detox najdete na internetu obrovské množství. Ale nejenom tělo se potřebuje očistit. Naše mysl to potřebuje stejně tak - někdy i mnohem víc. Jsme zahlcení myšlenkami, které nám neustále lítají v hlavě a dožadují se pozornosti. Jsme vystresovaní, pod tlakem, žijeme minulostí a obáváme se toho, co přinese budoucnost. Pokud máte také pocity občas taky, je nejvyšší čas udělat si čas pro sebe a zahájit jarní duševní detox :)

Jak začít nový život

Jsem člověk, který žije dlouho z jednoho zážitku. "Jak jsme byli v té Paříži ..." "Stejně v tom Holandsku to bylo nejlepší, jak jsme ..." "Ach jo, já bych to tak vrátila do těch dob, jak jsme měli taneční a věneček a tak. To byla tak super doba!" Když něco podobného po milionté nakousnu, brácha už mě otráveně přeruší se slovy "Jo já vím, to už jsi říkala asi stokrát".
Nejen, že o těch věcech mluvím, taky o nich přemýšlím. Poslouchám pořád dokola All I want od Kodaline a vzpomínám na svou první pusu nebo si pustím do sluchátek Nafrněnou a jsem zas jednou nohou na maturiťáku. S pár dalšími lidmi skáčeme jako postižení v kroužku, kolem křepčí opilí učitelé a čtrnáctileté holky, které ucvrkávají z toho, že po nich na baru nikdo nechtěl občanku ...

Nemyslím si, že by se je měl člověk úplně snažit vytěsnit z hlavy. Nechápu holky, které pálí milostné dopisy a fotky ..
Problém nastává až když žijeme víc minulostí, než přítomností. Když mají vzpomínky nad vámi moc. Když neustále vzpomínáme na něco, co už je pryč a nejde to vrátit. Když litujeme, že jste se tenkrát mohli chovat trochu jinak a trochu líp a trochu víc si to celé užít ...
DOST.
Teď už je to fuk. Nemůžeme už změnit vůbec nic. Za půl roku můžeme stejně tak litovat nad dnešním dnem, který jsme proflákali tím, že jsme se litovali a snili jsme o cestování časem.

O o(d)pouštění

Řekněme, že jste před časem někoho potkali. Vypadalo to hodně nadějně, vypadalo to, že ten člověk je "ten pravý". Pak se to zvrtlo a vztah se z toho prostě nevyvinul. Teď si maximálně popřejete na facebooku ze zdvořilosti k narozkám.
Něco se tenkrát pokazilo, vy vlastně nevíte co a díky tomu vás to pořád přivádí k myšlence, že to všechno mohlo dopadnout jinak, kdyby ... Kdyby co? Kdybyste se víc "snažili"? Kdybyste se víc usmívali? Kdybyste přehlíželi chyby toho druhého? Kdybyste se přetvařovali a neřekli, když vás něco naštvalo? Kdybyste druhého člověka postavili na první místo a zapomněli sami na svoje potřeby a pocity?
Je těžké si přiznat, že někteří lidé přijdou do našeho života, jen proto abychom si něco uvědomili sami o sobě. Sama s tím bojuju odjakživa. Ať už šlo o kohokoliv - o kamarádky, o kluky .. vždycky jsem přemýšlela o tom, co se kdy pokazilo a proč. A jestli to celé nemohlo být jiné, kdyby se jeden z nás choval jinak.

Věřím ale, že lidi, kteří do našeho života patří, z něj neodejdou. A ti ostatní ... se v něm prostě jen vytočí a zase zmizí. Není to jejich chyba, ani vaše chyba. Nemůžete za to, že někdo nedokáže ocenit, to jací jste. Ani oni za to nemůžou, protože jsou na jiné vlně a dívají se na svět jinýma očima.

Všichni se musíme naučit odpouštět. Nemůžete odpustit nikomu jinému. To je nesmysl. Představte si, že má každý člověk v sobě takový malý kohoutek, který uvnitř nás drží emoce. Jak byste chtěli otevřít tento "kohoutek" u někoho jiného? Můžeme to udělat jen sami u sebe. Úplně ho povolit a odpustit všechen emoční jed, všechnu zlobu, všechnu lítost, kterou cítíme vůči druhému člověku i vůči sami sobě.

Nechte volný průběh všem emocím. Nepotlačujte je. Křičte, brečte, běžte si vybít zlost třeba mlácením do boxovacího pytle nebo si běžte zaběhat a utíkejte až do posledních sil. Všechnu tu zlost ze sebe dostaňte ven. Užívejte si, že se cítíte mizerně. Zní to divně, ale funguje to, opravdu! Místo toho, abyste pomaličku kohoutek povolovali a pořád se trápili svými emocemi po malých dávkách, pusťte je naráz! Zbavte se jich jednou pro vždy.

Lysá hora příroda

Nová image

Co mi hodně pomáhá, když mám špatné období a mám potřebu začít nějakým způsobem "od začátku", je fyzická změna. Čím výraznější, tím lepší. Nejčastěji to schytají vlasy. Říká se, že ženy po rozvodu často mění účes. Já ho měním kdykoliv, když se cítím jako v začarovaném kruhu a zdá se mi, že se už nemůžu ani nadechnout. Když sedím u kadeřnice a vidím jak centimetry vlasů padají k zemi, odstřihuji tím od sebe i svou minulost.

Nemusíte si ale po každém neúspěšném období stříhat vlasy. To už by byla celá planeta holohlavá. Kupte si třeba něco nového na sebe, začněte se jinak líčit nebo naopak přestaňte nosit makeup. Nosíte spíš kalhoty? Zkuste nosit víc sukně a šaty nebo naopak ...

Pryč s tím!

Další skvělou aktivitou, která pomáhá odstřihnout se od minulosti, je vyhazování věcí. Kupí se vám doma hromady předmětů, které už ani nevíte k čemu slouží? Zbavte se jich! Prodávejte, darujte, rozbíjejte, ničte, vyhazujte. Je to skvělý pocit, věřte mi. Vyházejte obsah vaší skříně na zem a důkladně všechno proberte. Nechte si pouze oblečení, které vám sluší, je vám velikostně dobré, cítíte se v něm pohodlně a sebevědomě. Zbytek zabalte do tašek nebo krabic, rozdejte rodině, případně prodejte nebo věnujte charitě. To samé můžete udělat například s kuchyňským vybavením. Na co potřebujete desítky otlučených skleniček a hrnky s ulomenými uchy, když zároveň pro návštěvu nemáte ani čtyři stejné skleničky a hrnky, které byste jim nabídli? Další čistku můžete udělat třeba se starými sešity, deníčky, učebnicemi, nepíšícími propiskami, knížkami, které jste nikdy nečetli, kosmetikou, která vám leží ve skříni a vůbec ji nepoužíváte. Vážně si myslíte, že vám někdy bude užitečný sešit se zápisy z anorganické chemie, když teď studujete dějiny hudby? Nebo máte fakt tak silné citové pouto k figurce z Mekáče?

S každým kouskem, který poputuje pryč z vašich dveří se vám udělá nejen v bytě ale i v životě místo pro něco nového. Budete se cítit daleko svobodnější, organizovanější a budete mít více energie pro váš nový začátek :)

2 komentáře:

  1. Děkuju za zajímavé rady. Je od čeho se odrazit. :)

    OdpovědětVymazat
  2. Zajímavý článek a hodně vypovídající. :) Super rady. :) Já osobně nejradši tu zlobu vyběhávám. Spojím příjemné s užitečným a kupodivu to funguje. :) :)

    OdpovědětVymazat

F