úterý 3. ledna 2017

Ať dělám co dělám, je vám po tom prd

"I s kocovinou na Novej rok donutí člověka jít ven do mrazu", smál se pán, když jsme se ráno na prvního ledna se psy potkali v parku. Každý den jsme nuceni dělat spoustu věcí. Nějak se chováme, nějak mluvíme, nějak se tváříme, nějak se snažíme vypadat. Často ani nepřemýšlíme o tom, jestli nás nutí vlastní potřeba nebo jen vliv okolí.

Ať dělám co dělám, je vám po tom prd
Před rokem a půl jsem začala cvičit a začala jsem se zajímat o zdravé stravování. Před rokem jsem začala cvičit jógu. Před tři čtvrtě rokem jsem se stala vegetariánkou. Byla to spontánní rozhodnutí, něco k čemu jsem sama došla a co jsem dělala čistě kvůli sobě. Přesto se stále setkávám s komentáři, že "zdravý životní styl", jóga i vegetariánství jsou jen móda. Že je to jen teď v kurzu, že bych se na to měla vykašlat.

Každý člověk má vrozenou potřebu být přijímaný a někam patřit. Reklamy v televizi, filmy, časopisy, i lidé kolem nás vytvářejí domněnky, že jen když budeme vypadat tak a tak a tvářit se tak a tak, budeme přijímaní. Ve skutečnosti ale budeme jen součástí jednoho stáda. A jiné stádo bude stát opodál a říkat si, že jsme pitomí a oškliví a ne dost dobří. Ať děláte co děláte, pro někoho bude pořád moc tlustí nebo naopak moc hubení. Moc hloupý nebo naopak moc přechytralí. Moc stydliví nebo moc namyšlení.
Tlak společnosti je hrozně silný. Proto tolik holek trpí poruchami příjmu potravy, přežívá o dvou listech salátu za den a před kamarády tvrdí, jak se každý den cpe hranolkami a pizzou. Štíhlé, nalíčené holky s drahým značkovým oblečením, sdílí na facebooku citáty o tom, jak na vzhledu nezáleží. Všichni mají pocit, že musí být "dokonalí" a hlavně to musí vypadat, jako že pro to nic nedělají. Ale co je vlastně dokonalost? Postavte vedle sebe deset lidí a zeptejte se jich, jak podle nich vypadá a jak se chová dokonalý člověk. Myslíte, že se všichni shodnout na tom samém? Silně o tom pochybuji. Každý máme v hlavě svoje ideály. Co někomu přijde krásné, jiném ošklivé. A na tom není nic špatného. Špatné je to, že nutíme ostatní, aby se našim ideálům přizpůsobili.

Přeju vám ať vstoupíte do nového roku, který třeba nebude dokonalý, ale budete v něm dělat a prožívat věci, které pro vás samotné budou mít smysl :)

3 komentáře:

 1. Moc pěkný článek. :) Já v okolí moc lidí, kteří by se věnovali józe nemám a občas asi vypadám jako nějaký mimozemšťanský zjev, jelikož třeba moji spolužáci by to mohli odsoudit nebo to využít k pomluvám, jelikož moje postava není zrovna hubená. Mě to upřímně zase toik neštve. Jsou dny, kdy jsem hrozně ráda za to, jaká jsem, ale taky jsou dny, kdy si říkám, že se mi to tak nelíbí. Je to mnohdy o tom, jak vstaneme, jak se cítíme apod. Je to téma na delší povídání.
  Každopádně józe se věnuji už víc jak rok, s tím, že byly nějaké delší pauzy. Sice neudělám stoje na rukách nebo něco jiného, ale o tom to není. Rozhodně ji necvičím kvůli "módního trendu" a je vtipné, že si to někteří lidé mohou myslet a pak vás třeba zesměšňovat nebo něco takového. Ona ta módní vlna stejně jednou přejde a uvidí se, kolik lidí u toho zůstane. :D
  Jinak přeji všechno nejlepší do nového roku! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuju :) Přesně tak, je to hlavně o tom jaký má člověk sám postoj a jestli se dokáže postavit za něco, co věří že je správné .. a nenechá se strhnout davem :)

   Vymazat
 2. Moc pěkný článek! Popravdě, stádo se vlastně bojí jinosti. Pokud člověk dělá něco jinak, narušuje integritu stáda a nabourává zažité zvyky. Lidé se bojí jinosti, protože je nutí přemýšlet nad tím, proč vlastně dělají to, co "se tak dělá", nutí je přehodnocovat postoje a to lidé od přírody líní, neradi dělají a cítí se tím ohroženi :-)

  OdpovědětVymazat

F