sobota 24. prosince 2016

Týden upřímnosti

Jsou tu Vánoce a ty jsou pro mě nejen o dárcích, o setkávání s rodinou a o spoustě jídla. Jsou taky o ukončení všeho, co se stalo za poslední rok a o nastartování nové kapitoly života. Přes Vánoce by si měl člověk vyřešit všechny spory, hádky, nedorozumění, aby mohl do nového roku nastoupit s čistým svědomím.


Je to vtipné. Říkat co si myslíme a dělat co říkáme by měla být nejpřirozenější a nejjednodušší věc na světě. A přitom to tak není ani náhodou. Mluvit pravdu je někdy hrozně těžké a když už mluvíme upřímně, často jen naznačujeme, mlžíme a bojíme se vyjádřit svoje myšlenky a pocity přímo. Z toho vznikají nedorozumění, ke kterým by vůbec nemuselo dojít. Často se totiž lidé pohádají nebo se spolu přestanou mluvit kvůli něčemu, co se stalo v minulosti a co si nevyříkali. Myslí si, že ten druhý si něco myslí, aniž by znali pravdu. A tak tyhle domněnky vedou k tomu, že se lidé rozchází, ztrácí veškerý kontakt a při jakémkoliv setkání je mezi nimi nepříjemné napětí. Přitom kdyby každý říkal upřímně to, co si myslí, k podobným situacím by nedocházelo.

Když už jsou ty Vánoce, pojďme udělat výzvu. Snažme se být upřímní v každé situaci, kde je to možné. Nemusíte říkat pravdu, která ubližuje. Milosrdná lež a zamlčení hodně ošklivé pravdy zas takový hřích není. Ale ve většině situací se není potřeba přetvařovat. Říkat ano, když chcete říct ne, tvrdit, že se nic neděje, když vás ve skutečnosti něco trápí, dělat, že je všechno v pohodě, když máte s lidmi okolo nevyříkané konflikty ... Kdo se v tom má vyznat?

"Mluvit pravdu má své výhody. Člověk si nemusí pamatovat, co kdy řekl. - Mark Twain

Veselé Vánoce :)

1 komentář:

  1. Moc pěkný článek. Přeji ti krásné svátky a úspěšný vstup do nového roku. :)

    OdpovědětVymazat

F