neděle 2. října 2016

Kouzelně léčivé mudry

Ruce jsou důležitou součástí těla - nejen proto, že se díky nim můžeme dotýkat, brát, přenášet ... Ale taky proto, že jsou složitě propojeny se zbytkem našeho těla a jen jednoduchých spojením prstů můžeme vyléčit něco, co se děje v úplně jiné oblasti našeho organismu. Takovým spojením prstů se říká mudry a fungují na principu vyvažování jednotlivých živlů v našem těle. 


Nerovnováha živlů v našem těle se může projevit různě. Jakékoliv onemocnění je způsobeno určitou nerovnováhou. Ať už máme chřipku, jsme náchylní na stres, trpíme problematickou pletí, ... v podstatě jakékoliv nepříjemnosti, které se v našem každodenním životě objevují, jsou z části způsobeny právě disharmonií našeho organismu. Vliv mají samozřejmě také okolní podmínky, ale o to v tomto článku nejde :) 

Mudry můžete praktikovat kdekoliv - když sedíte v autobusu, když se díváte na televizi, když meditujete ... Většinu je potřeba držet oběma rukama. Jsou mudry, které je potřeba provádět delší dobu, ale většinou stačí 15 minut držení.

Gyan mudra je asi nejznámější mudrou - můžete ji vidět snad na všech fotkách, kde někdo medituje. 
Tato mudra zvyšuje soustředěnost například právě při meditaci nebo i při práci, čtení nebo učení. Zklidňuje tělo i mysl po náročném dni a funguje proti nespavosti. Pomáhá ve chvílích, kdy ztrácíte chuť vůbec cokoliv dělat, dodává dobrou náladu, kreativitu a entuziasmus. Pomáhá i fyzicky a to tak, že reguluje krevní tlak, zlepšuj činnost nervové soustavy a pomáhá proti migrénám.


Surya mudra má dva hlavní pozitivní účinky. Za prvé pomáhá proti nachlazení, tím, že zahřívá naše tělo a za druhé zrychluje metabolismus a napomáhá tak při hubnutí (což samozřejmě neznamená, že můžete jíst co chcete a celé dny se válet ... a potom spojit prsty a deset kilo bude pryč! :D) 


Shuni mudra pomáhá zvyšovat soucit, pochopení a trpělivost k druhým. Také dokáže přeformovat negativní myšlenky a pocity na pozitivní. Tuto mudru je skvělé provádět ve chvílích, kdy máte pocit netrpělivosti a potřebujete se zklidnit - například když čekáte v čekárně u doktora, na zastávce autobusu nebo když nekonečně dlouho čekáte na někoho, s kým máte sraz. 


Prithvi mudra má spoustu oblastí, ve kterých pomáhá. Z fyzicky viditelných je to například snížení únavy a fyzické slabosti, zlepšuje stav pleti a zbavuje rýmy. Snižuje stres, otevírá mysl a osvobozuje ji od předsudků a víry ve věci, které vám jen ztěžují život. Posiluje vědomí a sebevědomí. 

Prána v hinduismu/sanskrtu znamená životní síla. Tato síla proudí v lidech, zvířatech, v přírodě, v hudbě, světle ... Do našeho těla přichází čistá energie a vychází z nás energie "obohacená" o všechny pozitivní a negativní emoce a myšlenky, které nám běží hlavou. Prana mudra "dobíjí baterky" našemu tělu. Zpomaluje proces stárnutí a posiluje imunitní systém, odstraňuje z těla ztuhlost a křeče. Je také spojená s pozitivními účinky na oči - údajně může pomoct i snížit dioptrie a celkově zlepšit vidění.


Varun mudra zvyšuje vodní element v těle. Díky tomu je vhodná pro ty, kteří trpí suchou pokožkou a kožními problémy. Zabraňuje vysychání a praskání kůže, léčí ekzém, akné a v podstatě jakákoli další kožní onemocnění. Dodává pleti lesk a zdravou barvu. Varun mudra také čistí krev, pomáhá léčit onemocnění  jater a močového měchýře, zbavuje bolesti kloubů, napomáhá při artritidě a zlepšuje trávení.

Apan mudra pročišťuje celé tělo a odstraňuje z těla toxické látky. Posiluje všechny orgány, zlepšuje trávení a léčí močové problémy. Posiluje zuby a stejně tak, jako Prana mudra zlepšuje zrak.

Lingua mudra udržuje v našem těle teplo. Zkuste tuto mudru kdykoliv, kdy je vám zima nebo zkuste použít Linga mudru, když jste nachlazení. Linga mudra také napomáhá hubnutí, posiluje imunitu a tělo je tak odolnější vůči nachlazení, chřipkám a podobně.

Slyšeli jste už někdy dřív o mudrách? Máte s nimi pozitivní zkušenosti ? :)

13 komentářů:

 1. Páni, o mudrách "počujem" prvýkrát, ale som rada, že som sa dozvedela, čo to nové. Zaujímalo by ma, či ich praktizuješ aj ty? Pomáhajú? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Používám hlavně gyan mudru při meditaci nebo i přes den kdykoliv jsem ve stresu. Mě osobně pomáhá se zklidnit :) a teď chci začít používat varun mudru na pleť :)

   Vymazat
 2. Super článek! Ukládám si a budu určitě zkoušet:-).

  OdpovědětVymazat
 3. Parádní článek, osobně znám jen gyan mudru z jógy. Budu zkoušet a určitě se bude hodit linga mudra, když začíná být chladno :).
  FitBlogies

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju :) Liga mudra je skvělá, zkoušela jsem ji jednou cestou autobusem když bylo chladno a měla jsem pocit jakoby to chladno nešlo tak moc "dovnitř" těla :)

   Vymazat
 4. wau vedela som o tom ale niečo také ako si ty napisala tak nie :D , uplne super , dakujem za skvely vidatny clanok hned davam odber , venujem sa takým duchovným veciam chodím aj na jogu takze tento clanok top cakam viacej takýchto clankov :)

  http://teenmumy.blogspot.sk/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, to mám radost :) podobných článku mám v plánu víc tak snad se budou líbit :))

   Vymazat
 5. To je super článek! :-) Kdysi jsem byla na Silvově metodě kontroli mysli a používali jsme tam tu Gyan Mudru, jen teda jsem k tomu přidali i prostředníček. :-) Netušila jsem, že je tolik možností spojovat prsty a že se to nějak jmenuje. :-)

  Mám ráda blogy jako je tento! Určitě toho postupně přečtu víc, jen mít více času! :-) Super, pište dál! :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Já jsem se o mudrách poprvé dozvěděla na festivalu jógy a tenkrát jsem taky vůbec netušila že se to nějak jmenuje a že je jich víc, učili jsme se tam jen dvě. Jsem ráda že se článek líbil :)

  OdpovědětVymazat
 7. Nádherný článek! Jsem tak ráda, že jsem našla někoho dalšího, kdo se takovým věcem věnuje! :) Super! :) Dávám si tě do odběru. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc za pochvalu ^^ Doufám že se budeš ráda vracet

   Vymazat
 8. Anonymní7:10 odp.

  Díky :-)

  OdpovědětVymazat

F