neděle 9. října 2016

4 Tipy pro zklidnění těla a mysli

Občas se prostě stane, že se toho kolem nás děje až moc a nedá se to všechno zvládat. Jsme nervózní, nic nestíháme, všechno na co sáhneme se pokazí ... Ztrácíme jakýkoliv elán, chuť a energii cokoliv dělat. Na podzim, kdy teplota na teploměru spadne kolikrát až k nule, obloha je šedivá a ráno vstáváme za tmy, je všechno většinou horší. Existuje ale pár drobností, které vám pomůžou se zklidnit, zbavit se stresu a dodat dobrou náladu :)


Levandule
Aromaterapie je dalším způsobem, jak zklidnit své tělo i své myšlenky. Mě nejvíc pomáhá levandule - ať už ji kápnu do aromalampy, do horké vody nebo si kapku rozetřu po zápěstí kdykoliv někam jdu a potřebuju se uklidnit. Kromě levandule proti stresu pomáhá rozmarýn, pomeranč, máta nebo třeba bergamot. 


Regenerační jóga

Jóga je úžasná jak pro fyzické, tak psychické zdraví. Existuje ale mnoho druhů jógy a ne každý druh se hodí pro každou situaci. Když jste unavení a bez nálady, nejspíš se vám nebude chtít tlačit do náročných pozic. Místo toho zkuste regenerační jógu (anglicky restorative yoga). Tento druh jógy je pomalý a zklidňující. Většina v pozic se provádí v leže nebo v sedě, takže není nijak fyzicky náročná. V každé pozici se taky setrvává po delší dobu, aby v ní tělo našlo to správné pohodlí. 

Spoustu videí s regenerační jógou najdete na youtube. Podle nich se můžete inspirovat a příště si svou "regenerační sestavu" vytvořit sami :)

Pranayama

Pranayama je součástí jógy a v podstatě znamená dechová cvičení. Když se začnete soustředit na svůj dech, vypustíte alespoň na chvíli otravné myšlenky a stres. Dýchání bereme jako automatickou věc a nevidíme v něm žádné umění. Ve skutečnosti ale existují různé metody dýchání a dechová cvičení, která dokonce mohou být docela náročná, protože nejsme zvyklí takovým způsobem dýchat.

Mandaly

Mandaly miluji od malička - ať už omalovánky nebo kreslení vlastních mandal. Při malování musíte být trpělivý a soustředit se, takže vám nezbývá kapacita na negativní pocity a myšlenky :)




Jak bojujete proti stresu vy? Už na vás taky dopadla podzimní únava?

Žádné komentáře:

Okomentovat

F