neděle 11. září 2016

Léto na Baltu - část 2 + Tipy na dovolenou v Polsku

Jestli se o Češích říká, že jsou podnikaví, tak Poláci jsou snad ještě víc - kolem jedné silnice cestou z Wladyslawowa jsme narazila na originální atrakci - bludiště v poli kukuřice! No takovou ptákovinu prostě nejde nezkusit.

Cestou na písečné duny u Łeby jsme se šli podívat na maják do Rozewie. Když za majákem sejdete po trase lesem dolů k moři, dojdete na další úžasnou polskou pláž, o kterou by byla sakra škoda přijít.


Pohyblivé duny v Polsku jsou pro mě pořád něco neuvěřitelného. Kdo moc necestuje, tak na mě hledí jako na blázna, když mu řeknu, že jsme byli v Polsku "v poušti". Když jdete lesem cestou v dunám a najednou mezi stromy vysvitnou kopce písku, je to jako byste se ocitli v jiném světě. Na duny se můžete dostat různě - Můžete dojet autem do Rabky, tam ho zaparkovat na placeném parkovišti, u vchodu si (za poplatek) půjčit kola, jít pěšky nebo si zaplatit vláček, který vás doveze až na samotné duny (asi 5km). Vstupné na duny je relativně nízké - tuším 3PLN dítě a 6PLN dospělý. Zato za vláček jsme za čtyři osoby zaplatili 50PLN (jednosměrně). Nejpohodlnější a nejlevnější způsob, jak se dostat na duny, je pokud máte auto a vlastní kola v nosiči. Auto můžete zaparkovat někde u Leby, na kolech dojet až přímo na duny a tam zaplatit jen pár korun za stojan, kam si kolo postavíte.


Pokud se chystáte na duny se psem, připravte se na to, že ho sice vezmou do vláčku a bude moct chodit po dunách, ale nedostanete se na pláž.


Cestou zpátky domů jsme se stavili ještě podívat do Sopot, města známého díky mezinárodnímu hudebnímu festivalu "Sopot Festival" a taky díky nejdelšímu dřevěnému molu v Evropě. Nás zajímalo právě molo a trochu nás zarazilo, že i na molo se tady už vybírají peníze - přesněji 7PLN na osobu. Oni už fakt neví na čem vydělávat ....
Molo a vůbec okolní pláž, restaurace, .. vypadají úžasně. Bílé dřevo, bílé slunečníky, bílá lehátka. Okolo toho všeho světlý jemný písek, moře a racci. Nicméně jinak mě Sopoty dvakrát nezaujaly. Je to takové město "fajnovek". Všude je draho, lidi jsou protivní, kromě kýčovitých suvenýrů, všude okolo jsou luxusní hotely, kavárny a celé to působí hrozně snobsky.


Tipy a postřehy o dovolené v Polsku:
 • Na pláž si berte "ohrádku" proti větru. Tam, kde jsme byli ubytovaní, ji půjčovali jako součást apartmánu. U moře opravdu dost fouká a takhle si můžete i v chladnější dny jít aspoň příjemně posedět na pláži.
 • Na duny jeďte alespoň jednu cestu vláčkem. Cesta lesem je nezáživná a zdlouhavá.
 • Kromě větších turistických měst se nedomluvíte cizím jazykem. Přestože je v Polsku spousta turistů, německy nebo anglicky na vás nikdo mluvit nebude. Počítají s tím, že když na vás budou mluvit polsky, nějak to poberete - obzvlášť když jste češi. Ale ono se to fakt občas nedá! Doporučuji se naučit alespoň pár základních slovíček (ale když na vás spustí polsky, stejně nemáte šanci)
  • prosím - proszę
  • děkuji - dziękuję
  • dobrý den - dzień dobry  
  • nashledanou - do widzenia
  • chtěl bych - chciałbym
 • Musíte ochutnat:
  • lody (zmrzlinu)
  • "gofry z bitą śmietaną" (wafle se šlehačkou)
  • pierogi (pirožky na spoustu způsobů - úžasné byly pirožky s fetou a špenátem)
  • rurki z bitą śmietaną (trubičky se šlehačkou)

2 komentáře:

 1. Cože, takhle hezky je v Polsku? To je boží, to mě nikdy nenapadlo :D Díky za super tip na dovolenou! Můžu se zeptat (doufám, že nebudu vypadat hloupě :D), dá se na té pláži i normálně koupat? Jaké tam bylo počasí?

  GIVEAWAY O LUXUSNÍ NÁRAMKY | BLOND SITE

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Žádný hloupý dotaz :) Moře je samozřejmě studené a my jsme měli na počasí hrozně štěstí takže jsme se koupali několikrát :) Normálně přes "hlavní sezónu" jsou pláže plné a Poláci se normálně koupou i s malými dětmi :) Není to úplně na několikahodinové válení na pláži a opalování, protože dost fouká a teplota je málokdy okolo 30° (my jsme jeden den měli 29°). Ale v teplejší dny se určitě koupat dá :)) A místní říkají, že se moře otepluje ;)

   Vymazat

F