pátek 15. července 2016

Proč se nám neplní naše přání

Nedávno jsem se doma přehrabovala v knihovně a chystala se vrhnout na další knížku z máminy sbírky "motivační literatury". Padla mi do oka knížka "Aladinův princip"(Ashley Lippertová). Všichni znáte určitě pohádku o Aladinovi a kouzelném lampě, ve které žil džin a ten mohl splnit jakékoliv přání. A podle této knížky to tak funguje i v reálném životě - Na co myslíme, to přitahujeme. Problém je v tom, že i když to zní hrozně jednoduše, většinou si neumíme správně přát. Přemýšlíme o tom, co nechceme, nevěříme si a neumíme se soustředit na jednu věc ..

černobílá fotka dočasného tetování s jednorožcem
Pozitivní myšlení vs. potlačování emocí
Věřím, že naše myšlenky mají obrovskou sílu. Ale ve spoustě motivačních knih o pozitivním myšlení mi vadí to, že vám radí, že máte "být pozitivní za každých okolností" a s tím úplně nesouhlasím. Když je mi smutno, jsem zklamaná, když jsem na někoho naštvaná, ... mnohem víc mi pomůže, když se vyřvu, vybrečím, vyříkám si to s tím člověkem, než když nasadím úsměv a budu si v duchu opakovat "jsem šťastná" a "je to v pohodě". Myslím, že je potřeba najít rovnováhu mezi pozitivním myšlením a prožíváním vlastních (i negativních) emocí. Možná někdo dokáže opravdu pozitivní myšlenkou "zničit" to negativní - ale já to třeba neovládám. A nejdřív potřebuji dát průchod negativním pocitům, vyčistit si od nich hlavu a potom se teprve soustředit na pozitivní myšlenky a vysílat svá přání do VesMíru :)

Proč se nám neplní naše přání

1. Soustředíme se na to negativní 
VesMír nezná slovo NE. Když si v hlavě říkáme "nechci, aby zítra pršelo", VesMír slyší jen "chci, aby zítra pršelo". Vezměte si kolik je na světě lidí - a těm všem lidem musí VesMír plnit jejich přání. Jak se má vyznat v tom, co kdo vlastně chci, když jenom říkáme a myslíme na to, co nechceme?

Z fyziky víme, že energie sama nevznikne, a ani sama nemůže zmizet. Prostě se jen někam přesune, přemění se. A podle mě dává smysl, že to tak funguje i s naší vlastní energií. Všechno na světě má nějakou energii, i my sami. A tu můžeme někam "poslat" - buď jí nakrmit negativní myšlenky nebo ji použít k vyplnění našich přání. Třeba co já teď chci, je vymyslet podnikání, které bych mohla v osmnácti rozjet a potkat někoho, kdo by do toho šel se mnou a kdo by se mnou potom cestoval po světě (až rozjedu ten byznys!) a tak se na to snažím soustředit. Zatím nemám vůbec žádný nápad, ale věřím, že to přijde!

V češtině jsme zvyklí i mluvit negativně v běžném rozhovoru. "Nedáte si čaj?" "Nechcete jít chvíli dovnitř?" "Není vám zima/horko/špatně?" Malé děti tohle nechápou - jsou jako vesmír. Rodiče se dětí ptají třeba "Nechceš si uklidit v pokoji?" a dítě odpoví "Nechci." Protože na to se přece rodiče ptali , ne? Jestli si "NEchce" dítě v pokoji uklidit. A dítě to rodiči odsouhlasí. Ne, nechce! A jak na to reaguji někteří rodiče? "Nebuď drzý/á!" ...

2. Jen sníme a nic pro to neděláme
Spousta motivačních knížek a článků se nás snaží přesvědčit, že se stačí na něco soustředit a představovat si to, a že se to samo nějak vyřeší. To je ale jen obchodní trik, stejně tak jako "zázračné" prášky na hubnutí, díky kterým shodíte padesát kilo, i když se budete každý den živit fastfoodem a vůbec se nehýbat. To logicky nedává smysl. Stejně jako tyhle pilulky, i pozitivní myšlenky nedokážou fungovat samySamozřejmě pro splnění našich přání musíme něco prakticky udělat. VesMír nám ale nahraje ty správné příležitosti, upraví nám okolnosti tak, aby bylo plnění našeho přání snadnější. Třeba když chcete vydělat peníze, asi těžko je najdete někde na chodníku. Ale třeba se vám díky "vysílání" pozitivních myšlenek objeví super nabídka práce.
Říká se, že pokud chceme něco změnit, je potřeba proto udělat první krok do 24 hodin.

Rostlina při východu slunce

3. "Někdy" znamená Nikdy
Pokud meditujete a používáte u toho nějaké afirmace, víte, že se vždycky říkají v přítomném čase. Třeba si v duchu opakujete "jsem šťastná/ý", "mám pevné zdraví", "mám hodně peněz". Když si říkáme "budu bohatá", "najdu nové kamarády" ...  není jasné, kdy se má přání splnit. Je to rovině jakéhosi neurčitého "někdy". Ale i tady funguje, že VesMír má hodně společného s malými dětmi - stejně tak jako nechápe předponu "ne-", nezná ani minulost a budoucnost. Zná jen teď. Proto je lepší na svá přání myslet stylem "mám hodně peněz" nebo rovnou poděkovat "jsem rád(a) / jsem vděčný/á, za to, že mám hodně peněz" ... 

4. Ve skutečnosti nevěříme v úspěch 
Beztak to taky znáte - třeba řekněme, že chci, aby mi sem na blog chodilo třeba tisíc lidí denně. Což je hodně daleko od současné reality a tak, i když bych to chtěla, tomu nevěřím. Někde uvnitř si říkám, že tohle nikdy nedokážu. Znáte to? Něco chcete, ale přitom se vám do toho pletou myšlenky, které vám říkají, že na to nemáte, že byste se měli "držet víc při zemi", že je to nereálné, nesmyslné a podobně. Někdy nám to třeba říká i okolí. A jestli má tedy každá myšlenka svou energii (a já věřím, že ano), potom když spočítáte jak často se podceňujeme a kolik poznámek často slyšíme ze všech stran, vysílá to mnohem silnější signál, než myšlenka na naše přání. 
Když dám vážnější příklad - při současné situaci ve světě si poprvé v životě opravdu ze srdce přeji světový mír. Když se kouknete do novin nebo na televizní zprávy, je sakra těžké opakovat si v hlavě "všichni lidi mají v srdci mír, žijeme v harmonii" a podobně. Dělá mi to velký problém. Ale stejně si tyto věci při meditaci nebo jen tak během dne v hlavě říkám. A věřím, že takhle udělám pro svět líp, něž když se poddám strachu a budu kolem sebe dál šířit negativní energii. 


Tak zkusme vysílat to hezké a jednou rozzáříme celý VesMír ... :)

6 komentářů:

 1. Ty bláho. Moc jsem tomu ze začátku článku nedávala. Přišlo mi to moc dlouhý a čekala jsem, že to v půlce zavřu. Ale příjemně mě to překvapilo. :) Bavilo mě to a hlavně to nebylo plný všech těch klišé, kterých jsou všude mraky.
  Každej odstavec suprově rozebranej a zaujalo mě to přirovnání k dětem. To mě vlastně nikdy nenapadlo. :)
  Ale abych se vrátila na začátek, jsem na tom úplně stejně jako ty, nejdřív se potřebuju vyřvat, vybrečet, vyvztekat, než si pak dokážu říct, že jsem v pohodě. Jinak bych to v sobě jen dusila a stejně by to pak vybouchlo.
  Nevěřím sice, že všechno je možný. Ale podle mě toho člověk dokáže víc, než si o sobě sám myslí. Sama jsem si vždycky říkala čemu se chci v budoucnu věnovat, ale předčasně jsem házela flintu do žita, že v tom stejně nikdy nebudu dobrá. Pak jsem pochopila, že si za tím co chci musím jít a něco pro to udělat, že samo to nepřijde. Poslední dobou se mi daří čím dál tim víc. :) Netuším, jestli je to jen tím, že jsem pro to začala něco dělat, a nebo i tím, že jsem začala s jógou a začínám přecházet na veganskou stravu.. Možná je to jedno s druhým. :) A cítím se líp.
  Michelle B :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, to jsem ráda :) Jóga mi taky hodně pomohla, začala jsem se víc zajímat o duchovno, meditaci a tak :)

   Vymazat
 2. Páni, tak tohle je strašně super článek! :) Mám strašně ráda tyhlety motivační knížky a podobný věci, ale tohle je teda mnohem lepší. Určitě v takových věcech pokračuj, dávám odběr a těším se na tvé další články, těší mě, že jsem tě objevila.
  andresquad

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuju :) Určitě chci na tohle téma psát víc článků :))

   Vymazat
 3. Strašně skvělý článek! Už delší dobu se tím snažím řídit :)
  Mimochodem moc se mi líbí tvůj blog.. Málokdy narazím na někoho, kdo mě takhle zaujme! Už tě mám v záložkách :D

  nicoxmeow.wix.com/nicoblog

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, to je hezký ♥ Ráda tě tu zase uvidím :)

   Vymazat

F