neděle 3. července 2016

Knihy, které mění život

Od malička miluji knížky a je mi upřímně líto všech, kteří nečtou - neví o jak moc přicházejí! Ať už člověk čte nějakou oddechovku nebo psychologický román, čtení vždycky přináší jen samá pozitiva - rozrůstá se nám slovní zásoba, lépe se soustředíme, můžeme se zbavit stresu ... A pokud vyberete správnou knížku, může vám to i úplně překopat pohled na život. Najít takové knížky může být náročné - proto jsem sepsala pár knih, které na mě měli největší vliv a které všem doporučuji k přečtení :)Čtyři dohody

Čtyři dohody jsou postaveny na myšlenkách indiánů Toltéků. Jedná se o dohody, které v životě uzavíráme sami se sebou. Některé dohody nám život ničí, komplikují a narušují. Čtyři dohody a pátá dohoda naopak ruší naše staré dohody a vrací nás k naší přirozenosti. K tomu, abychom vnímali život takový, jaký je, bez předsudků a představ, které nás naučily naše předchozí zkušenosti i společnost. První čtyři dohody jsou jednoduché - Nehřešte slovem. Neberte si nic osobně. Nevytvářejte si žádné domněnky. Dělejte vše tak, jak nejlépe dovedete ... Všechny dohody jsou v knize detailně popsány a vysvětleny a jsou zde způsoby, jak tyto dohody dostat do našeho života. Pátá dohoda je o něco složitější. Zní "Buďte skeptičtí, ale naslouchejte." V podstatě zpochybňuje všechno, čemu jste doposud věřili ...

Ze Mě + Tvarytmy

Následující dvě knížky jsou v češtině a jejich autory jsou Jaroslav Dušek a Pavlína Brzáková , která jeho vypraveni převedla do knižní podoby. Obě knížky jsem si zamilovala hned po první stránce a určitě se k nim budu v budoucnu vracet. Jarda Dušek je známý tím, jak si úžasně dokáže hrát s jazykem, hledat jejich skrytý význam a povýšit je tak na upne jinou úroveň. Je to také vynikající improvizátor, což je v knize vidět - z jedné myšlenky se dostává úplně někam jinam, přeskakuje z tématu na téma, ale každá věta v sobě nese něco, nad čím se člověk může zamyslet. Mluví zde o svých zážitcích z cest (Peru, Sicílie atd.), z divadla i z dětství, rozebírá zde myšlenky z dalších inspirativních knih (jako je Musela jsem zemřít od Anity Moorjani nebo Aramejský otčenáš od Neila Douglase-Klotze). Inspiruje se také toltéckými myšlenkami, díky představení čtyři dohody, se kterým vystupuje a které je inspirováno stejnojmennou knihou od Dona Miguel Ruize.


kniha TVARYTMY Jaroslav Dušek a Pavlína Brzáková

Duhová jiskra + Jiskra ve sněhu

Tyto dvě knížky jsou opět české a jsou to knížky pohádek. Ano, pohádek! Pohádky se často nedoceňují, občas přesto skrývají velmi hluboké myšlenky. Tyto pohádky jsou ještě o něco na vyšší úrovni. Každá pohádka/legenda obsahuje skrytý podnět k zamyšlení. Často jsou to povídky o mniších a jejich mistrech, o bozích, ale i o prostých lidech a jejich každodenním životě.

Daniela Fisherová kniha Jiskra ve sněhu

Knihy Roberta Fulghuma

Když jsem si přečetla první knížku od Roberta Fulghuma, okouzlila mě hned po prvních par řádcích a nikdo mě nebyl schopen hodiny od ní odtrhnout. Jsou knížky, které jsou v něčem výjimečně a vy ani nedokáže popsat v čem, ale přesto cítíte, jak vás v něčem obohacují po každém slově, které přečtěte. A vy jste u nich schopni vydržet hodiny a kdykoliv je znova otevřete na náhodné stránce, vykouzlí vám úsměv na tváři. Četla jsem od R. Fulghuma jeden román (Drž mě pevně, miluj mě zlehka) a čtyři sbírky krátkých povídek - většinou na pár stránek nebo i řádků. Jsou to různé historky ze života spisovatele s různým zamyšlením nebo jen vtipnou pointou. Kouzlo jeho knížek podle mě spočívá v tom, že ačkoliv je autor dnes už starší pan, stále má v něčem myšlení jako malé dítě. Tu čistou radost z maličkostí, to dětské nadšení i škodlibost a smysl pro lumpárny ...

Robert Fulghum kniha Poprask v sýrové uličce, Všechno co opravdu potřebuji znát jsem se naučil v mateřské školce

Kdo bude plakat, až tady nebudeš?

První knížkou, kterou jsem od Robeta Sharmy četla, byl "Mnich, který prodal své ferrari". I ta má rozhodně co nabídnout a je plná zajímavých myšlenek ... ale její podání mě trochu zklamalo. Není tu žádný příběh, na který jsem se těšila, ve zkratce jde o to, že se právník, žijící hetickým životem, vydá do Indie hledat vnitřní klid a poté se vrátí a všechna moudra předává svému bývalému spolupracovníkovi. Je tu spousta věcí k zamyšlení a myslím, že mě v něčem obohatila ... ale je psána z mého pohledu docela "vnucující" formou, pořád samé "musí to dělat takhle" a "jedině tak dosáhneš ..." a to zrovna nemusím.

"Kdo bude plakat, až tady nebudeš" je úplně jiný styl knihy. V krátkých příbězích nebo zamyšleních autor čtenářům předkládá 100 motivačních rad a praktických nápadů, jak zlepšit kvalitu svého života. Je psána spíš stylem "každý si z toho vezměte, co chcete" a mě osobně změnila pohled na mnoho věcí. Knížku jsme četla několik dní každé ráno, než jsem šla do školy a celý den jsem potom měla lepší náladu.

Robin S. Sharma - kniha Kdo bude plakat až tady nebudeš - sto životních lekcí od mnicha, který prodal své ferrari


3 komentáře:

 1. Děkuju za fajn inspiraci! :) Mám doma také nějaké knihy, např. Hledej ve svém nitru :))

  OdpovědětVymazat
 2. Super nápad na článok :) Ja by som jednoznačne pridala Bibliu :)
  A okrem nej som o niekoľkých knihách tiež písala, veľmi silne na mňa zapôsobila Veronika sa rozhodla zomrieť (link tu: https://timkablogblog.wordpress.com/2016/08/01/dnescitam-veronika-sa-rozhodla-zomriet/ ) a niektoré z tých tvojich sa mi tiež celkom páčia.
  S tými rozprávkami máš pravdu - neskutočné posolstvo v nich je a nedoceňujú sa. Práve preto chcem neskôr vlastným deťom čítať prevažne tie :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já nejsem věřící "náboženském" slova smyslu, ale v Bibli jsou určitě myšlenky, u kterých se stojí za to zastavit. A nedávno jsem si uvědomila, že velmi důležitou knihou pro mě je taky Malý princ. Tak možná napíšu aktualizovaný seznam :)

   Vymazat

F