pondělí 13. června 2016

Mýty o živočišné stravě

“Zvířata jsou moji přátelé ... a já své přátele nejím.”
― George Bernard Shaw 
Je to přirozené
V pravěku bylo přirozené, že lidé v zimě zabili mamuta, snědli jeho maso a z jeho srsti si udělali kožich, aby se zahřáli. Ale dnes nejsme v pravěku. Žijeme v civilizované společnosti, kde doma máme ústřední topení, elektřinu a ledničku plnou jídla, které si pohodlně můžeme zajít koupit do supermarketu. To, co bylo přirozené dřív se nedá srovnávat s "přirozeností" v dnešní době. To bychom se potom museli vzdát spousty dalších věcí jako je elektronika, kosmetické výrobky, světla v bytě a podobně. Protože to v podstatě taky "není přirozené". A pokud bychom tedy šli úplně do extrému a vrátili se k lidské přirozenosti, úplně na začátek - můžeme to v dnešní době aplikovat tak, že si postavíme nějakou kamennou chýši, kde si budeme svítit ohněm a živit se budeme nasbíranými bobulemi ... Některé původní národy tak žijí dodnes, ale většinová společnost se do tohoto stylu života zrovna nehrne. Takže mluvit o "přirozenosti" co se týče konzumace masa, trochu postrádá smysl.

Muzeum na vodě v Makedonii

Zvířata necítí bolest
Lidé jsou zvyklí si své jednání ospravedlňovat. A to se děje i u konzumace masa - aby se lidé necítili provinile, když jí maso, nepřemýšlí o tom, z jakého zvířete pochází. Nedochází jim, co bylo předtím, než si flákotu koupili u řezníka. Nepřemýšlí nad tím, že někdo musel zvíře zabít a že ani předtím život zvířete za moc nestál. Lidé se také z nějakého důvodu domnívají, že zvířata snad ani necítí bolest. To ale není pravda. Zvířata jsou nám ve spoustě ohledů velmi podobná a stejně jako my mají city. Kravičky cítí lásku ke svým malým telátkům, cítí samotu, radost, strach ... A stejně tak i bolest. Na jatkách se tedy cítí úplně stejně, jako byste tam poslali člověk.

Lidé jsou "něco víc", než zvířata
Člověk je nejvyspělejší"živočich" na světě - alespoň z biologického hlediska. Vybudovali jsme současnou civilizaci, vytvořili spousty různých jazyků a kultur, vytváříme umění, píšeme knihy .. A díky tomu si připadáme nadřazení nad vším živým okolo nás. Proč by ale měl být život zvířat, která žijí prostě jinak, méně cenný? Třeba životu na planetě nerozumíme my, lidi, třeba zvířata žijí mnohem naplněnější život než my, jen to nevnímáme. Kdybychom měli soutěžit, kdo má lepší vliv na planetu, zvířata by lidstvo porazila na plné čáře ... Proč si tedy připadáme tak povýšení?

Bez ohledu na to, jak daleko se dostal ve svém vývoji, na život by měl být právo každý, kdo chce žít. 

Letící páv při západu slunce

5 komentářů:

 1. Lidé jsou zvyklí si své jednání ospravedlňovat - což platí i pro tebe a tvé ospravedlňování toho, proč maso nejíš. Celkově mi to přijde jako dvojí metr. Ale jinak je to docela zajímavý článek, byť s ním vůbec nesouhlasím.
  Dnes je těžké se postavit za svůj názor a proto ti fandím, aby se ti dařilo prosadit si ten svůj (nějak rozumně). Na druhou stranu - já maso jím a nikoho s tím takříkajíc nezatěžuji. Přijde mi, že dnes jsou lidé hrozně zahledění do sebe a když se všichni nechovají stejně jako oni, je hned oheň na střeše.
  Tak co si zkusit žít po svém, spokojeně a bez toho, abychom soudili ostatní?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V něčem s tebou souhlasím, v něčem ne. Taky mi vadí vnucování nějakého názoru za každou cenu ... Za svým názorem v tomto si ale stojím. Myslím, že když máme jiné možnosti, jak můžeme jíst, nevidím důvod proč zabíjet další tvory, kteří chtějí žít :) Ale tvůj názor respektuju

   Vymazat
 2. Veganem jsem rok a předtím jsem byla nějakou dobu vegetarián, takže vím o čem mluvíš.
  Za tu dobu jsem si zvykla na všechny ty jejich 'argumenty' a připomínky a už se mi i daří nebýt po chvíli diskutování naštvaná. :D

  nicoxmeow.wix.com/nicoblog

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Občas to stojí za to, no :D Mě ze začátku i bavilo se s nimi dohadovat a říkat svoje argumenty .. ale už mě to spíš unavuje :D

   Vymazat
 3. Pěkný článek, ale z vlastní zkušenosti můžu říct že masožravce nepřesvědčí. Chce to spíš pozitivně motivovat než jim říkat jak nemají pravdu, protože oni si za ní stejně budou stát dál bohužel... Jinak je super jak všichni (včetně tebe) dávají jako příklad pravěk, že neandrtálci taky lovili, ale přitom neandrtálci nemají s dnešním člověkem nic společného :D. Neandrtálci byli uplně jiná vývojová větev, sice vypadali jak lidi, ale s lidmi nic společného neměli. Je vědecky dokázané, že to byla slepá vývojová větev. Ale všichni o tom mluví a předhazují to jako něco co bylo, ačkoliv tohle může tvrdit jen dítě na základní škole, které moc kouká na Macha a Šebestovou :D. To není nic proti tobě, jen mě prostě už štve tento argument. Stačí použít i Google a člověk si to najde, že s námi tito tvorové neměli nic společného. A když tohle na mě nědko vytáhne, tak už vidím rudě, protože to vytahuje uplně každý masožravec a mě prostě nebaví každému to vysvětlovat. Už jsem na to vysazená :D.

  fellienm.com

  OdpovědětVymazat

F