čtvrtek 26. května 2016

Mýty o rostlinné stravě

Na YouTube kanálu AwakenWithJP nedávno vyšlo video, které si dělá legraci z vět, které často říkají vegani. Docela mě sice pobavilo, nicméně co se na to podívat z druhé strany? Lidé, kteří celý život jedí maso mají zafixovane určité myšlenky a často o rostlinném stravování pouze nemají dostatek informací ...

Chutney s raw nachos v Živé zahradě v Olomouci1. Kde vezmeš bílkoviny?
Ach jo. Tahle věta už je tak ohraná, že si musím povzdechnout jenom co ji píšu. Přesto spousta lidí žije stále v iluzi, že bílkoviny se dají získat jen ze živočišných produktů. Rostlinná strava nabízí bílkoviny v luštěninách, sójových výrobcích a některé zelenině i obilovinách. Podle jedné studie je dokonce velmi ojedinělé, že by někdo trpěl nedostatkem bílkovin. Většinou jde o nedostatek jiných živin nebo celkově nedostatek množství potravy.

2. Vegetariáni jedí ryby
Nemám tušení, odkud se to vzalo, ale spousta lidí si skutečně myslí, že vegetariáni mohou jíst ryby. Ne, vegetariáni ryby opravdu nejí. Ryba je taky zvíře a vegetariáni nejí žádná zvířata včetně ryb.

Ovce na pastvě

3. Člověk je všežravec a musí jíst maso 
Člověk je všežravec, což znamená, že dokáže strávit jak rostlinnou, tak živočišnou potravu. Neznamená to, že by MUSEL jíst obojí. Kromě vlivu na zdraví se tu objevuje také otázka, proč bychom měli zabíjet zvířata a brát život nevinným bytostem, které chtějí žít, když můžeme všechny potřebné živiny získat z rostlinné stravy? Opravdu musíme být takhle sobečtí?

4. Není dostatek rostlin, které by nakrmily celý svět
Často jsem se setkala s názorem, že bychom nemohli všichni přejít na rostlinnou stravu, protože bychom neměli dostatek rostlin na nakrmení celého světa. Co ale myslíte, že jedí "průmyslová" zvířata? Kravičky už dávno nespásají trávu na louce. Jsou krmena často modifikovanou sójou a GMO kukuřicí, díky kterým rychleji rostou (a jsou dříve zabíjena). Když jíte maso, jíte v podstatě takovou stravu že second handu. Místo toho, abyste snědli něco rostlinného původu nejdřív necháte zvíře, aby to snědlo a vy potom sníte to zvíře. Ironií také je, že velká část těchto krmných plodin pro průmyslová zvířata, je pěstovaná v zemích, kde lidé trpí hladem. Je pro ně totiž finance výhodnější tyto plodiny vyvážet, než jimi nakrmit vlastní obyvatelstvo! Přechodem na veganskou stravu by tudíž byl paradoxně vyřešen problém světového hladu.

Rýže se zeleninovými karbenátky

5. Veganství je trend
Veganství je životní styl a filozofie. Nejde o to, nějak se zviditelnit, být zajímavější. Hlavní myšlenkou veganství je dopřát zvířatům co největší svobodu a ukončit jejich utrpení pro naše sobecké potěšení. Někteří masožravci argumentují tím, že se veganství najednou teď objevilo, že je to móda, která za chvíli přejde. Já si to nemyslím. Veganů a vegetariánů jednoznačně za poslední dobu přibylo, ale důvodem je podle mě to, že se prostě svět mění a s ním i lidé a jejich přemýšlení. Vliv má podle mě hlavně internet, díky kterému se můžeme snadno dostat k informacím o rostlinné stravě, ke kterým lidé dřív neměli přístup. Kromě internetu si taky myslím - a to už jsme na spíš duchovní úrovni ... že se svět od roku 2012 opravdu v něčem změnil. Lidé už nadále nechtějí přehlížet nespravedlnosti, které se dějí, nechtějí podporovat zbytečnou krutost a snaží se svět měnit k lepšímu ...

Krávy na pastvě v Bulharsku

V pokračování článku - "Jíst maso je přirozené", "Zvířata necítí bolest", "Člověk je výše postavený než zvířata" a další !

Žádné komentáře:

Okomentovat

F