pondělí 30. května 2016

#3 NE mléku - Jogurt & Sýry

Když jsem začala omezovat ve svém jídelníčku mléko, největší problém mi dělal právě sýr a jogurty. Ty jsem milovala a netušila jsem, co budu jíst místo nich. Teď, o pár měsíců na ně už nemám ani chuť, ale kdybych ji náhodou dostala, vím jak je nahradit :)

Banánová smoothie miska s lesním ovocem, kiwi, kustovnicí a kešu ořechy
JOGURT

Kupovaný
U jogurtů se nabízí opět sójová alternativa - zkoušela jsem zatím čokoládový sójový dezert od značky Alpro (chuťově výborný, ale obsahuje cukr, který bych ráda omezila) a neochucený sójový jogurt Yoya (který mi samotný vůbec nechutnal, ale s ovocem a agáve sirupem to nebylo nejhorší). 

Domácí
I rostlinný jogurt se dá vyrobit doma. Potřebujete libovolné rostlinné mléko, vybranou příchuť, zahušťovadlo (agar agar, xanthan, lněná semínka, tapioková mouka ...) a "starter", který v jogurtu odstartuje fermentaci. Jak na to se můžete podívat třeba tady. Já osobně jsem domácí rostlinný jogurt ještě nezkoušela, ale chystám se na to. Byla jsem dřív zvyklá jíst jogurt velmi často na snídani a momentálně ho nahrazuji spíš smoothie miskami - roxmixované ovoce s trochou rostlinného mléka (nebo vody), oslazené datlemi a dozdobené granolou, oříšky nebo dalším ovocem.

SÝR

Kupovaný
I mezi sýry existuji "bezmléčné" verze, které můžete koupit ve zdravé výživě a některých supermarketech. Většina těchto "sýrů" stojí na sójovém základu a rostlinných tucích. Tyto sýry je možné použít jak jste zvyklí - na vaření a pečení, do pomazánek, do salátů, na pizzu atd. Já sama sójové sýr moc často nekupuji, ale občas na zapékání používám sojový "Tavenýr", který se krásně roztéká jako normální sýr. Do salátů používám nadrobené bylinkové tofu nebo si místo do salátů dávám pro ozvláštnění oříšky nebo pražená semínka.

Domácí
K domácím "sýrovým" omáčkám se dají použít ořechy. Předem namočené kešu si ořechy jednoduše rozmixujete s vodou, lahůdlovým droždím a kořením. "Sýrové" omáčky se taky dají vyrobit z mrkve nebo květáku. Doma se dá dokonce vyrobit i bochník sýra. Na internetu existují různé recepty - že sezamu, z ořechů, batátů ... Sýrovou chuť jim dodá lahůdkové droždí.

RECEPTY (v AJ):

Žádné komentáře:

Okomentovat

F