čtvrtek 24. března 2016

Nebezpečná kosmetika

Každý den do sebe dostáváme - často úplně nevědomě - spoustu nebezpečných chemických látek. Nejen, že je vdechujeme v našem znečištěném prostředí, přijímáme je v podobě chemicky ošetřeného ovoce a zeleniny - nachází se taky v drtivé většině dekorativní kosmetiky, krémech, šamponech, zubních pastě, a tak dál ... 

Nebezpečná kosmetika - makeupy Garnier, Nivea, Maybelline


Dnešní článek bude o makeupech. Používáme krémy, gely a další čistící produkty, abychom měli čistší a krásnější pleť. Na chvíli toho můžeme docílit, ale paradoxně si pleť dlouhodobě jen poškozujeme. Začervenalou, suchou, problematickou pleť potom schováváme pod vrstvy make upu a pudru, pod kterými nemůže dýchat. A tak ten začarovaný kruh pokračuje pořád dál a dál. 
Recenzí na kosmetiku najdete na internetu nekonečné množství, v této "recenzi" se proto zaměřím úplně na jiné hodnocení. Nebudu nic psát o krycích schopnostech, výdrži, ani ceně makeupu. Místo toho vás seznámím s jejich složením, látkami, které naše oblíbené kosmetické produkty obsahují a jak se podepisují na našem zdraví ... 

MAX FACTOR Lasting Performance
 • Dimethicone - silikon, který vyhlazuje a zjemňuje pokožku a zabraňuje pěnění při výrobě produktu. Na tváři vytváří ochrannou vrstvu, která udržuje vlhkost - na druhou stranu ale tato bariéra zabraňuje přirozeným funkcím pokožky. Kůže přestává vytvářet tukovou vrstvu a díky tomu se paradoxně vysušuje. Film, který dimethicone vytvoří je nepropustný, což způsobuje zanášení pórů, které může vést ke zhoršení akné a zvýšení výskytu černých teček

 • Paraffin - vyrábí se z ropy, vysušuje pleť, ucpává póry, prohlubuje vrásky a vede k předčasnému stárnutí kůže. Dále může dráždit pleť a může se hromadit v ledvinách, játrech a lymfatických uzlinách. Minerální oleje jako je paraffin se v kosmetice využívají hlavně kvůli nízké ceně v porovnání s přírodními oleji.
 • Cetyl PEG/PPG-10/1 Dimethicone - tato látka se v makeupech používá k zabránění oddělování mastné a "vodové" části. Zlepšuje také vzhled suché pleti a obnovuje její pružnost. Na druhé straně může pleť dráždit a podle nepotvrzených výzkumů může být dokonce karcinogenní.
 • Propylparaben, Methylparaben -  parabeny jsou v kosmetice hojně používaným konzervantem. Najdete je skoro v každém produktu a to i přes jejich velmi negativní vliv na zdraví. Parabeny napodobují účinky přirozeného hormonu estrogenu a narušují tak hormonální rovnováhu (s čímž souvisí akné, neustálá únava, přibírání na váze a další potíže). Parabeny také mohou vést k alergickým reakcím, otokům víček a je u nich potenciální spojitost s rakovinou prsu a růstem nádorů.

RIMMEL LONDON Match Perfection
 • Phenoxyethanol - má konzervační funkci, stejně tak jako parabeny. Zhoršuje ovšem ekzémy, může způsobovat alergické reakce. Při testování na zvířatech byly u myší zaznamenány chromozomální změny, genetické mutace a reprodukční poškození.
 • BHT - jedna z nejnebezpečnějších látek, které se v kosmetice objevují. Používá se jako antioxidant, který udržuje stálost výrobku. Může poškozovat reprodukční schopnosti, způsobuje alergické reakce. Z výsledků testů na zvířatech může mít toxické účinky na játra, ledviny, plíce a vaječníky. BHT je potenciálním karcinogenem.
 • Cetyl/PEG/PPG 10/1 Dimethicone 
 • Methylparaben, Propylparaben
 • ethylparaben Butylparaben, Ethylparaben, Isobutylparaben (podobné účinky jako předchozí dva parabeny

Make-upy Max Facotr, Maybelline, Rimmel

RIMMEL SUPERSTAY BETTER SKIN
 • PEG-10 Dimethicone - silikon, který se využívá k zvýšení trvanlivosti a stability výrobku. Zvlhčuje a vyhlazuje pokožku. Může obsahovat nečistoty, například Ethylenoxid, který může způsobovat rakvoinu prsu, mozku a leukémii.
 • Methyl Methacrylate - zlepšuje pojivost makeupu, může ale způsobovat alergie, je toxický pro pleť i vnitřní orgány. Může zhoršovat astma a narušovat imunitní systém a nervovou soustavu.
 • Copolymer - snižuje statickou elektřinu a vytváří souvislou vrstvu na kůži. Ucpává ale právě kvůli tomu póry a může dráždit pleť.
 • Paraffin
 • Phenoxyethanol


RIMMEL STAY MATTE
 • Cyclopentasiloxane - silikon, díky kterému se produkt lépe nanáší a vytváří na pleti "sametový efekt". Může dráždit pleť a především je velmi škodlivý pro životní prostředí. Je nebezpečný předešvím pro vodní živočichy, protože se látka ukládá v jejich organismu.
 • Ethylhexyl Methoxycinnamate - objevuje se nejčastěji u opalovacích krémů, jeho účinkem je ochrana proti UV zářením. Obsahuje ale částice, které vedou k odumírání buněk pokožky, způsobuje alergické reakce a hormonální změny.
   
 • PEG 10 Dimethicone
 • Phenoxyethanol
 • BHT

3 komentáře:

 1. Zajímavý článek, hezky jsi to sepsala :)
  HAUTE BASICS

  OdpovědětVymazat
 2. Řekla bych, že ne všechna ta tvrzení odpovídají výsledkům vědeckých studií. Ale má cenu něco takového psát blogové scéně, zachvácení zelenou mánií a detoxem?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Informace jsem ověřovala na několika zdrojích :) Nemyslím si, že jde o nějakou mánii, jen se lidé začínají víc zajímat o to, jaké látky si cpou do těla. Myslíš, že nemá spojitost nadměrně používání kosmetiky a další chemie v dnešní době s nárůstem např. rakoviny?

   Vymazat

F