pátek 1. ledna 2016

Novoroční předsevzetí

Novoroční předsevzetí jsou podle mě prostě blbost. Lidé se slabší vůlí je nedokáží ani začít dodržovat. Ti více motivovaní to vydrží možná do konce ledna. Ve většině případů se ale stejně všichni vrátí ke starým zvykům. A novoroční předsevzetí tak žádnou změnu nepřinesou ...Problém je v tom, že většina klasických předsevzetí je neskutečně všeobecná. A čím méně jsou konkrétní, tím těžší je je dodržovat. Zhubnu, začnu jíst zdravě, budu se víc učit, nebudu trávit tolik času u televize ... Všechno to jsou dobré nápady, ale jak je začít realizovat? Zdravě jíst by měl každý. Ale kdo není zvyklí připravovat sám jídlo, neví nic o zdravé výživě - nemůže vědět, jak začít.
Víc se učit je určitě taky prospěšná změna. Pokud jsme ale byli až doteď zvyklí učení odkládat, je těžké se k tomu jen tak donutit. Bez časového plánu a dostatečné vnitřní motivace, to půjde ztuha.

Nedostatkem novoročních předsevzetí je taky fakt, že vám neříkají, kdy máte začít. Donekonečna se můžete vymlouvat, že dneska běhat ven nepůjdete, protože je moc zima. Nebo, že když už jste dneska zhřešili kouskem čokolády, že už to nemá smysl a tak si dát ještě zmrzlinu. Odložit učení, protože zrovna musíte odpovědět kamarádům do skupinového chatu. Nebo zkouknout nový díl svého oblíbeného seriálu. Vždycky se najde nějaká výmluva a odložit plnění úkolu na "zítra" se přímo nabízí. Hlavně co se týče změn ve stravování, to znám to z vlastní zkušenosti. "Dneska už to nějak doprasím a zítra začnu hezky od rána bezpodmínečně zdravě". Kolikrát jsem si to už řekla ... Zítřek nám vyvolává představu nového začátku. Máme pocit, že se změnou musíme začít radikálně, až se jenou probudíme a budeme dostatečně odhodlaní ... A když se nám něco nepovede, můžete na chvíli plnění předsevzetí odložit. A zkusit to zase zítra - protože dneska už to nemá stejně smysl.

kniha Sněží, sněží ... John Green

Ono to slavné "zítra" ale nemusí přijít nikdy. Pokud chcete něco ve svém životě změnit, zkuste si letos místo neúčinných předsevzetí sepsat radši CÍLE. A pěkně konkrétně a nejlépe s datem, do kterého byste jich rádi dosáhli. Například místo "začnu jíst zdravě" zkuste třeba "budu jíst maximálně jednu sladkost za den/za týden". Nebo "nebudu jíst pšeničné pečivo". Nebo "budu si každý den vařit oběd".
A začít můžete hned teď. Ještě dneska. Udělejte tlustou čáru za tím, že jste se až doteď cpali zbytky pochutinek ze Silvestra a celý den odpočívali u televize po dlouhé noci. Zrovna teď, v tuhle minutu můžete uskutečnit ten plánovaný nový začátek. Není potřeba čekat na zítřek :)

Žádné komentáře:

Okomentovat

F