neděle 6. září 2015

ANGLIE - Part 1: Tower, Tower Bridge & mrakodrapy

Londýn vždycky patřil do mého seznamu míst, kam se musím podívat. Za poslední dva roky se mi vůbec splnilo několik z těchto snů - navštívila jsem Paříž, Amsterodam, Istanbul (+ Bulharsko, Černou Horu, Albánii, Rumunsko, Bosnu) ... no a teď i Londýn. Každé z těchto měst má něco do sebe, svoje jedinečné kouzlo. V Paříži se nejde nezamilovat - když ne do člověka, tak do samotného města se prostě zamilujete až po uši. Amsterodamu se přezdívá město svobody a lidé projíždějící se ulicemi na kolech, kanály a nádherné parky to návštěvníkům ukazují na vlastní kůži. Istanbul je bránou Orientu a díky mešitám, Grand Bazaru a muslimskému obyvatelstvu evropanům může připadat jako úplně jiný svět. Anglie je jedinečná v tom, že je to země, kde dodnes žije a vládne královská rodina a i proto jsem si těch pár dní v Londýně připadala jako v pohádce ...

Tower Bridge


Z Prostějova jsme vyjeli autobusem v pondělí ráno. Jeli jsme přes Německo a Belgii do Francie, kde jsme další den ráno okolo šesté hodiny i s autobusem najeli na trajekt, kterým jsme se za dvě hodiny dostali na pobřeží Velké Británie.

cesta trajektem přes La Manche

cesta trajektem přes La Manche

Do Londýna jsme dojeli okolo poledne, šli jsme si prohlédnout Tower a potom jsme dostali čas na to, abychom se prošli po mostě Tower Bridge a jeho okolí, nakoukli do zapadlých uliček, koupili případně pár suvenýrů nebo místních dobrot případně zašli do Starbucksu a vyfotili si kelímky s Tower Bridge v pozadí :D

Dýňové latté ve Starbucks u Tower Bridge v Londýně

mapa Londýna

Tower dřív sloužil jako palác, pevnost, zbrojnice i vězení. Je to rozsáhlý komplex budov, můžete si tu prohlédnout vystavené předměty z Londýnské historie, vidět hradní stráž a poslechnout si vyprávění ochránců Londýnského Toweru - Yeomen Warders, také známí jako Beefeatři musí absolvovat dvaadvacet let vojenské služby a poté hlídají korunovační klenoty, účastní se královských ceremoniálů a kontrolují celou budovu před královniným každoročním projevem. Mě na Toweru nejvíc zaujaly asi korunovační klenoty, které jsou naprosto nádherné, všechny ty nejmenší detaily vytvořené s diamantů na zlatých korunách i žezlech .. Jestli se chystáte do Toweru, návštěva výstavy korunovačních klenot určitě stojí za to.

vstupenka do Tower of London

Tower of London

korunovační klenoty Tower of London

společná selfie u Tower of London

výhled z Tower of London

společná selfie s beefeaterem u Tower of London

Tower of London

Tower of London

selfie u Temže v Londýně

Následovala společná prohlídka se zbytkem skupiny a průvodcem po pobřeží Temže kolem divadla Globe, muzea moderního umění a dalších památek, které jsme mohli potom ve volném čase navštívit (což se ale v krátkém čase, který jsme v Anglii strávili, nedalo vůbec stihnout). Po cestě začalo mrholit a déšť stále sílil, takže jsme skončili kompletně promoklí v dalším Starbucksu u horké čokolády.

Shakespearovo divadlo Globe

Moderní část Londýna

V podvečer jsme se šli podívat do moderní části Londýna na nejvýznamnější mrakodrapy přezdívané Okurka, Struhadlo na sýr a Vysílačka.

Radnice v Londýně

Mrakodram Okurka v Londýně

Mrakodrapy v Londýně

Večer jsme zastavili na meeting pointu, kde se nás "rozebraly" rodiny, u kterých jsme měli dvě noci spát. Byli jsme v rodinách po třech lidech a nakonec jsme i přes všechny obavy s kamarádkami dostali jednu z nejlepších rodin. Bydleli jsme u cca padesátileté paní, v maličkém bytě, kde jsme pro sebe měli ložnici s jednou manželskou a jednou normální postelí, hostitelka byla ochotná, přátelská. I jídlo nám dávala hostitelka v rámci možností dobré - ale anglická kuchyně není nic pro mě (pořád něco smaženého apod.).

Naše konverzaci probíhaly asi takto:
Hostitelka: *vypráví příběh o sestře a její operaci žil*
My: Okay, yes, yes, okay ...
Hostitelka: *vypráví o návštěvě Disney Landu*
My: Nice, yes, wow, oh ...

Ve srovnání s ostatními rodinami jsme to vyhráli.  Někteří měli v pokojích šílený nepořádek, špínu, prach, pavouky, hostitelé jim dávali k jídlu hotovky ze supermarketu ...

Hodiny v Londýně

Žádné komentáře:

Okomentovat

F