neděle 4. listopadu 2018

Slovinská vodní tour

Jižní a jihovýchodní Evropu mám víceméně procestovanou. Zemi, kterou jsme ale při všech cestách přehlíželi, bylo Slovinsko. A já vůbec nevím proč. Slovinsko má totiž rozhodně co nabídnout - ať už je to horská turistika, návštěva krasových jeskyní nebo pohádkových horských jezer a řek, které nám v horkém létě přišly jako nejlepší volba.

Bledské jezero
Bled patří mezi nejznámější místa ve Slovinsku, kam se hrne většina turistů. Nachází se blízko dálnici, takže je poměrně snadno dostupné a z Česka je pro nás nejbližší ze všech slovinských jezer. Mimo hlavní sezónu tu víkend může být fajn, mně ale ze všech navštívených Slovinsku Bled, připomínající přelidněná turistická centra v Tatrách, zaujal nejmíň. Znovu bych sem asi nevyrazila, přestože samotné jezero a krajina kolem něj opravdu krásná.
Jezero Jasna
Naopak jedno z nejhezčích míst ve Slovinsko bylo jezero Jasna v turistickém středisku Kranjska Gora, které je od Bledu vzdálené asi 40 km. Jezero má nádhernou, čistou a šíleně ledovou vodu, ve které po pár tempech skoro necítíte končetiny. Jezero je obklopené pohořím Triglav a kousek od jezera se nachází centrum městečka Kranjska Gora, kde najdete typické stánky se suvenýry a všechny možné druhy restaurací - pozn.: Sehnat restauraci s vegetariánským jídlem tady není úplně jednoduché. Všude totiž najdete tradiční jídla s mořskými plody, uzeninami apod. Sýrovo-zeleninová pizza je prostě jistota všude.
Řeka Soča
Dalším úžasným zážitkem, o který byste se neměli ve Slovinsku ochudit, je horská řeka Soča. Přestože je voda v řece naprosto ledová, přes sezónu je tu poměrně narváno. Proto pokud si tu chcete užít chvíli klidu nebo pořídit fotky bez lidí, je potřeba vyrazit brzy ráno. V blízkosti řeky najdete několik kempů, kde se můžete ubytovat. Opět je ale potřeba myslet na to, že tu v sezóně nemusí být moc volných míst.
Na druhý břeh řeky se můžete přebrodit a riskovat lehké omrzliny nebo přejít přes pofiderní dřevěný most. Po tom, co ve volném prostoru mezi dvěma prkny mostu zůstal viset malý kluk, pro kterého okamžitě z obou stran vyběhli dva chapíci, aby ho vypáčili ... jsme se rozhodli raději pro první variantu - přebrodit mrazivou vodu i se všemi taškami, foťáky i otužilcem Tedíkem.

Bohinjské jezero
Asi třicet kilometrů od oblíbeného Bledského jezera se nachází občina Bohinj a v ní Bohinjské jezero. Znáte ty fotky jezer na instagramu, s tak modrou vodou, že nevíte, jestli obdivovat schopnosti přírody nebo pokročilé funkce photoshopu? U Bohinjského jezera si můžete být jisti tím prvním - ani fotky totiž nedokážou zachytit atmosféru tohoto kouzelného místa. Kromě focení a žasnutí nad pohádkovým okolím jezera je tu možné půjčení paddleboardy a loděk a v horkých letních dnech se tu dá samozřejmě i smočit :)


Bonus: Lago Del Predil
Poslední den, v den odjezdu jsme vyrazili ještě zpátky za hranice do Itálie, k jezeru del Predil. Fotky, které jsme nasledovali před cestou, se od reality kapku lišily. Obrovská plocha jezera se totiž kvůli suchu scvrkla na takovou větší louži. I přesto ale místo rozhodně stojí za návštěvu.


Navštívili jste někdy Slovinsku? Na která místa byste se chtěli vrátit? :) 

1 komentář:

  1. Wau, o by mě nenapadlo, že na Slovinsku budou tak fajné místa. To určitě zvážím na další dovolenou. :)

    OdpovědětVymazat

F