úterý 31. července 2018

Tak a teď si vás koupím všechny

Tento blog nikdy nebyl a nikdy nebude nijak zaměřený na politiku. Jsem ráda za každého čtenáře, který si rád počte něco o józe, mrkne na mé fotky z cest nebo si doma upatlá něco podle mého receptu ... bez ohledu na svou politikou orientaci. Nicméně tento blog naopak vždycky byl a vždycky bude z velké části o mých názorech a mém pohledu na svět, a tak mi to prostě nedá. Už se toho děje moc a dotýká se to každého z nás.


Minulé prázdniny jsem navíc jela s kamarádkou na letní akademii Hejbej, která mi z mnoha věcech otevřela oči. Týdenní program je tu každý rok rozdělený do tří kategorií - moc & konflikty, média a klimatická změna. Témata byla zpracovaná do různých workshopů, přednášek a her, díky kterým si člověk zažije na vlastní kůži situace, které minimálně mně v mnoha věcech změnily pohled na svět.

S tím, co všechno se teď děje pořád vzpomínám na jednu z her, kterou jsme hráli asi druhý den tohoto netradičního "tábora". Ve skupinách jsme měli za úkol vytvořit úvodní stranu svých vlastních novin - od názvu, přes grafickou úpravu až po samotné články. Háček byl ale v tom, že každá zpráva, každá fotka nebo obrázek v novinách něco stál. A kde jinde získat peníze pro noviny, než skrz reklamu. A tak jsme prodávali a nakupovali. Nakupovali články, informace a doplňující grafické prvky. Prodávali místo pro reklamu a postupně taky svoji svobodu. Jedna z firem nechtěla na oplátku uveřejnit některý z článků, druhá žádala vyškrtnout pár jmen či vět, které nakonec změnily celou podstatu zprávy.

(pro původní velikost klikněte na obrázek)

A i když šlo jen o nevinnou pár hodinovou hru ... dokonale vystihovala realitu dnešních médií. Ať už jste jakkoliv seriózní nebo se tak aspoň tváříte, pokud vám někdo za vaši práci platí, prostě musíte být loajální. Nebudete ho veřejně kritizovat za jeho vlastní peníze. Buď se budete držet na jeho straně a vyjadřovat mu podporu  nebo aspoň sem tam nějakou tu informaci vynecháte. Nemusíte lhát. Jen občas zatajíte úplnou pravdu. Co se děje. Co je opravdu podstatné. A nahradíte to informací, která sice vůbec důležitá není, ale nikomu taky neublíží. A tak třeba v týdnu, kdy probíhají po celé republice demonstrace proti komunistické "mlátičce" (jak je všude označován) Zdeňku Ondráčkovi a bývalému agentovi StB na pozici premiéra ... dáte jako hlavní zprávu do novin informaci o autolékárnách.

Mrzí mě, že to spousta lidí stále nevidí. Mrzí mě všechny rozhořčené komentáře u facebookového příspěvku Tomáše Kluse, u jeho i Macháčkova rozhovoru na DVTV. Mrzí mě, kolik lidí ještě stále žije v iluzi, že Babiš je obětní beránek, který za nic vlastně nemůže a je jen cílem nesmyslného útoku.


Ale tohle není žádná kampaň. Není to žádný cílený osobní útok proti Babišovi. Právně je vlastně asi v pohodě, koupit si celou Českou Republiku, ale morálně už tolik ne. On totiž není jen tak nějaká "osoba". Babiš je člověk na vysoké pozici v této republice. Člověk, který vlastní přes 250 firem, včetně rozhlasové stanice Impuls, televize Óčko a společnosti MAFRA, která vydává mimo jiné deníky Mladá Fronta DNES, Lidové noviny a provozuje online portál iDnes.cz  a plánuje koupit společnost Bauer Media, pod kterou patří časopisy jako je Rytmus života, Chvilka pro tebe, Žena a život, Tina, Cosmopolitan atd.

Babiš je člověk, který chtíc nechtíc ovlivňuje média a rozhoduje, které informace se k lidem dostanou, a které se zametou pod koberec. Člověk, který ze své pozice a se svým majetkem může být (nebo možná už je) nebezpečný. O jeho lžích, podvodech a slibování nesmyslů lidem, kteří naivně lákavým heslům z jeho úst uvěří ani není potřeba dál mluvit.

Svoboda pro mě vždycky byla tou nejdůležitější věci v životě. A jsem moc ráda za všechny, kteří proti jejímu omezování bojují. Kteří nesouhlasí s manipulací, lží a podvody a nepodporují rozrůstání impéria Andreje Babiše.

"Dát najevo svůj nesouhlas s vedením naší země, ne proto, že bych se vyžíval v politických půtkách, že bych chtěl soudit ty, kteří demokraticky zvolenému vedení věří, ale proto, abych se jasně vymezil nebezpečí, které vnímám neustálým měněním stanovisek, vedoucím až k vládě opřené o komunisty a na němž se odmítám podílet. Mám na to právo stejně jako každý, kdo v tom samém spatřuje spásu." 
- Tomáš Klus (celý příspěvek)

2 komentáře:

  1. Děkuju ti mockrát, ani nevíš jakou jsi mi udělala radost. Viděla jsem už pár takových článků za tenhle týden a poprvé jsem trochu hrdá alespoň na některé Čechy. Vážím si Macháčka, Kluse, Rupperta, Pazderkové i Geislerových, protože nestačí se nevyjadřovat, nebo na protest jenom občas něco kváknout, musíme protestovat. Pan Klus udělal velkou vlnu a to je nesmírně důležité. Blogeři a youtubeři jsou v téhle věci taky velmi prospěšní, protože kde jinde je vhodné vyjadřovat svoje názory než na blogu. Děkuji že ses toho takhle stala součástí. Taky bych měla napsat nějaký takový článek :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. A já tobě děkuju za tento komentář ❤ Jsem strašně ráda za každého člověka, který to vidí podobně. Věřím, že každý může mít svůj vlastní názor ... ale v této situaci je to spíš zavírání očí předtím pravdou

      Vymazat

F