neděle 2. července 2017

Levně a zdravě

Na diskuzích na internetu často čtu, že lidé nejsou schopni jíst zdravě(ji), protože je to prý příliš drahé. Ano, je dražší dát si pořádný oběd z kvalitních surovin, než si namazat rohlík s máslem a na něj připlácnout zlevněný salám. Úplně upřímně - pokud člověk žije z úplného finančního minima, asi to tak snadné nebude. Pokud jste ale průměrný konvenční strávník, jíst zdravě není žádný problém :)

jak jíst levně a zdravěNejzásadnější zásadou zdravého a levného stravování je používat základní suroviny. Vykašlete se na hotové zdravé potraviny, které prodávají ve zdravé výživě nebo supermarketu. Karbenátky, saláty, omáčky .. všechno si můžete vyrobit sami doma s minimem finančních prostředků. Prostě se naučte vařit a vytvářet si podobné dobroty doma. Spoustu peněz můžete třeba ušetřit pečením vlastních sušenek, tyčinek, müsli a podobně. Třeba takové raw tyčinky - můžete je snadno doma vyrobit z menší hrstky sušených datlí (můžete koupit cca za 10 kč / 100g) libovolných ořechů, ovesných vloček a podobně. V obchodě takovou tyčinku koupíte za cca 20-40 Kč. Doma za stejnou cenu vyrobíte množství tyčinek pro celou rodinu.

levné a zdravé recepty


Dalším tipem je nakupovat zeleninu a ovoce ve slevě - v supermarketech často mívají tyto potraviny ve slevě, když už jsou tak trochu "jeté" - prostě hned na zpracování. Z přezrálého manga se dá ale udělat skvělé smoothie, naťukané jahody se dají zpracovat do výborných zdravých muffinů a rajčata druhé jakosti pořád vytvoří skvělou omáčku na těstoviny :)

Velká chyba, kterou dělá spousta lidí, která se dá na veganskou / vegetariánskou stravu, je ta, že okamžitě všechny živočišné potraviny začnou nahrazovat rostlinnými náhražkami. Sójové sýry, veganské "kuřecí" řízečky, sójové máslo, rostlinné jogurty ... Je tohle ale všechno potřeba? Nestačí bílkoviny nahradit fazolemi, čočkou, hráškem a podobnými potravinami, které stojí pár korun a stejně se s nimi dají vytvořit úžasná jídla?

levné a zdravé recepty
Jaké jsou vaše tipy, jak ušetřit při zdravé stravě ? :) 

2 komentáře:

  1. Dobré nápady :) taky jsem se nedávno věnovala tomu tématu, ale mám to trochu rozsáhlejší, tak se můžeš mrknout :)

    https://wantbefitm.blogspot.cz/2017/05/mysli-ekologicky.html

    OdpovědětVymazat
  2. Vypadá to skvěle.
    MRKNI NA MŮJ BLOG: Svět nad hlavou

    OdpovědětVymazat

F