pondělí 26. června 2017

Proč vegetariánství může ubližovat víc, než masožroutství

Když jsem přestala jíst maso, myslela jsem, že zachraňuju svět. Že díky mě bude mít aspoň pár zvířat spokojený a klidný život. Ach jo. Kéž by to tak bylo. Ve skutečnosti může být někdy vegetariánství v tomto ohledu ještě horší, než jíst maso.

slepice na farmě
Pomáhá vegetariánství zvířatům? Pokud přestanete jíst maso a bílkoviny začnete získávat z většího množství mléčných výrobků, vajec, syrovátkového proteinu a podobných potravin, potom moc ne. S jistou mírou nadsázky se dá říct, že zvířata chovaná "jen" na maso, se mají ještě relativně dobře. Prožijí život často zavřeni v temných budovách, nemají dostatek přirozené potravy, je s nimi špatně zacházeno a nakonec jsou zabita. Může být ale ještě hůř. Krávy v mléčném průmyslu jsou odsouzeny k opakovanému oplodňování, porodům, poté fungují v podstatě jako stroje na mléko. Když se narodí býk, okamžitě jde na výkrm do farmy určené na telecí. Nezáleží, jestli je kráva chovaná ve velkofarmě nebo na venkově na pastvině - Z mého pohledu proto neexistuje etický způsob, jak získat mléko. Malých býčků se farmáři vždy musí zbavit a po pár letech, kdy mléčná kráva nemá dost síly produkovat mléko, je odvezena na stejná jatka jako kráva z hovězí farmy.

Pokud je člověk vegeterián z přesvědčení, že nechce podporovat zabíjení a utrpení zvířat, stojí za zvážení i vynechání mléčných produktů nebo snížení jejich konzumace. Prostě nejíst každý den dva jogurty, několik balení sýra, tvaroh, živočišný protein v prášku a podobně.

Podobně je to s vejci, i když na ty mám trochu odlišný názor. Pokud kupujete vejce od známých nebo máte vlastní slepice, nevidím v tom problém. Jedinou otázkou zůstává odkud slepice - "nosnice" pochází a jestli náhodou jejich bráškové nebyli zabiti, protože ve vaječném průmyslu neměli žádnou cenu. Což je věc, která je velmi pravděpodobná, ale stále mi nepřijde tak drastická, jako neustálé zabíjení býků v mléčném průmyslu.
Co se týče vajec z obchodu, slepice jsou drženy v příšerně malém prostoru, ve kterém se většinou ani nemůžou hnout, často neuvidí za celý život sluneční světlo a malý kohoutci - nevhodní pro průmysl - jsou ihned po narození zabiti rozdrcením v "mlýnku" nebo udušení v odpadkových pytlích.
"Vejce z volného chovu" znamená často jen o něco větší klec. Vajíčka ani med ze supermarketu už bych si nedala.

I když bych si samozřejmě přála, aby všechna zvířata byla svobodná a mohla žít svůj život tak, jak to pro ně příroda zařídila, mám pocit, že vegetariánství jim občas jen ještě víc ubližuje. Když si člověk párkrát do měsíce dá maso z malochovu, možná udělá pro zvířata víc, než vegetarián, který bude tvrdit, že nejí maso z etických důvodů a současně se jeho každodenní jídelníček skládá z enormního množství ostatních živočišných produktů.

Jak to mám já teď? Jak už jsem řekla, nejím maso. Zároveň jsem ale asi rok neměla ani skleničku mléka na pití a mléčné výrobky jím jen jednou za čas - když se něco slaví, když jsem někde na dovolené a chci ochutnat místní specialitu a když se prostě neudržím a dám si kousek mléčné čokolády nebo zmrzlinu. Mám z toho ale vždycky špatný pocit a postupně se snažím mléčné výrobky vyřadit úplně a na trvalo. Rozhodně do svého jídelníčku nezařazuji systematicky žádné živočišné výrobky pro "doplnění" bílkovin, vápníku a podobně. Vejce jím pouze od známých, kde mám 100% jistotu, kde slepice žijí a jak je s nimi zacházeno. Stejně tak ani med nekupuji ze supermarketu, ale od známého včelaře.

2 komentáře:

 1. Anonymní4:14 odp.

  Vegetariánství způsobuje kousnutí klíštětem.
  http://www.osel.cz/9442-delaji-z-nas-vegetariany-klistata.html
  Milan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já klíště nikdy neměla :D u mě to bude z jiných důvodů

   Vymazat

F