středa 30. listopadu 2016

YOUth for Peace - Mezinárodní výměna v Rumunsku

Předevčírem jsem se vrátila z Rumunska, kde jsem strávila týden na programu YOUth 4 Peace, kam se sjelo třicet 15-17-ti letých studentů z různých koutů Evropy - Česka, Rumunska, Bulharska, Španělska, Lotyšska a Rakouska. Ještě v posledních chvílích jsem váhala, jestli mám jet. Těšila jsem sem, bála se a nevěděla jsem co mám čekat. Nakonec jsem zažila nezapomenutelný týden se spoustou úžasných lidí a domů jsem si odvezla spoustu zážitků, informací a uvědomila jsem si věci, které mi určitě jistým způsobem změní život.


Cesta do Rumunska byla ... "zajímavá". Přestupovali jsme v Olomouci, Břeclavi, Budapešti, Deji a do Cluje Napoca jsme dojeli místo v jedenáct večer okolo šesté hodiny ráno (celá cesta tedy trvala zhruba 24 hodin).
Čekání na vlak v Deji, 3 hodiny ráno
Tématem výměny byl světovým mír a hlavním bodem programu byla tzv. "World Peace Game". V podstatě se jedná o neobyčejnou deskovou hru na které je zobrazen malý svět - najdete v něm vesmír se satelity a vesmírnými stanicemi, vzdušný prostor s letadly, moře, ostrovy a čtyři země s propracovanými městy, farmami, elektrárnami ...

Každý účastník hry dostane jedinečnou roli - byli tu premiéři jednotlivých zemí, finanční ředitelé, ředitel světové banky, pracovníci spojených národů a další. Cílem celé hry bylo zvýšit rozpočty všech zemí a vyřešit 23 popsaných krizí, které byly hodně podobné situacím, které se dějí ve skutečném světe - neshody mezi náboženskými, rasovými menšinami v různých zemích, problémy s uprchlíky, nedostatkem financí, přírodními katastrofami a tak dál.

Hra měla tři hlavní pravidla - mohli jste udělat cokoliv pokud jste si to mohli dovolit, byli jste připraveni vyrovnat se s následky a pokud to dává smysl. Stejně tak to funguje v životě. V našich životech můžeme dělat cokoliv, pokud dodržujeme tato tři pravidla.

Dopoledne jsme podepisovali smlouvy, sepisovali rozpočty, jednali mezi státy a organizacemi. Odpoledne bylo věnované workshopům a týmovým poznávacím aktivitám, následovaly mezinárodní večery s prezentacemi jednotlivých skupin, v noci jsme na pokojích, tancovali zpívali a probírali všechno možné (a taky občas spali).

Teambulding

Španělský večer
Španělský večer
Během toho jediného týdne jsem se naučila spoustu věcí. Všechny aktivity včetně WPG byly hlavně o spolupráci, o tom naučit se vyjádřit svůj názor a postavit se za něj, komunikovat s cizími lidmi v angličtině, vysvětlit co po nich chcete a přes jazykovou bariéru nakonec dojít ke společnému závěru, který bude oběma stranám vyhovovat. Už tohle jsou super důležité věci, které si z pobytu odnáším a rozhodně je využiji i v budoucím životě. Kromě toho jsem ale uvědomila několik věcí, nad kterými jsem nikdy tolik neuvažovala.
  • Zjistila jsem, že opravdu nejsem "párty člověk". Ráda se bavím jen v malé skupině a taky ráda spím. 
  • Když se nahodí téma, jsem schopna mluvit hodiny. Ale když se někdo zeptá jak se mám ... záživnou konverzaci ať neočekává. 
  • Baví mě veřejné řečnění, pokud vím o čem mluvím, mám v hlavě argumenty a můžu mluvit sama za sebe.
  • V každé skupině jsou dva typy lidí. Lidi, kteří přijdou do vašeho života, a když odejdou, skoro si toho nevšimnete. A zároveň lidi, kteří se stanou více než cizinci, více než spolubydlícími - lidi, kteří se stanou vašimi přáteli a kteří vám budou po návratu hrozně moc chybět.
  • Ve velké skupině to nejsem já. Zůstávám někde na okraji a nedokážu se zapojit.
  • Vždycky jsem chtěla žít v zahraničí, ale nikdy jsem moc neuvažovala o tom, že čím více je země vzdálená, jsou lidé odlišnější. Mají jinou povahu, temperament, postoje, životní styl a úplně posunutý denní režim.
Proč tohle všechno píšu? Z části sama pro sebe, abych si utřídila myšlenky a uvědomila si, co mi tahle zkušenost přinesla. Na druhou stranu ale i proto, abych vás nakopla k tomu, abyste se podobných akcí nebáli a šli do nich po hlavě. Neskutečně bych litovala, kdybych zůstala doma. Každý zkušenost, každý zážitek, každý chvilka toho týdne (i když ne úplně všechny byly pozitivní) mě někam posunuly a donutily mě zamyslet se nad spoustou věcí. 
Pokud máte možnost na podobný program do zahraničí vyjet, neváhejte a pojďte do toho !! ♥(zdroj fotek: oficiální facebook World Peace Game)

Žádné komentáře:

Okomentovat

F