neděle 16. srpna 2015

Černá hora - Část 1: Rafty v Bosně, Ada Bojana, Valdanos

Letošní dohadování nakonec vedlo k dovolené na hranici Černé Hory a Albánie. Jeli jsme jako každý rok autem a první den v noci jsme přespali v raftařském kempu v Bosně. Na přespání to bylo relativně v pohodě, i když byl kemp asi teprve ve výstavbě, protože "umývárna" byla ne úplně dostavěná a v chatce na nás z palandy spadly rošty. Na přespání dobrý ..

Ráno jsme chtěli hned vyjet dál do Černé Hory, ale táta si umínil, že když už jsme tam, musíme zkusit rafty. Společně s provozovateli kempu jsme dojeli autem za hranice do Černé Hory (asi půl hodiny jízdy v nacpaném terénním autě), kde začínala naše trasa. Sjížděli jsme řeku Taru, která po soutoku s Pivou tvoří řeku Drinu. Voda byla průzračně čistá, že se z ní dalo pít a okolo byla nádherná příroda, navíc s lidmi z kempu byla jízda docela vtipná, protože se stále pošťuchovali, dělali blbosti a házeli nějaké své vtípky - to vše v bosenštině, takže jsme chytali asi každou dvacátou větu. Celkově to byl ale úžasný zážitek, který bych vám přála také zažít :)
řeka Piva v Bosně a Hercegovině

řeka Piva

Rafty v Bosně a Hercegovině na řece Piva
Rafty v Bosně

Pivské jezero
jezero Piva
Po raftech jsme se sbalili a vyrazili jsme do Ulcinjské Riviéry v Černé Hoře. Bydleli jsme na ostrově Ada (= turecky ostrov) Bojana, vytvořeném deltou řeky Bojany. Dojeli jsme na večer, takže jsme zůstali v apartmánu, bratr s tátou se snažili chytat ryby (neúspěšně) a na pláž jsme šli až ráno. Pár minut cesty autem od našeho ubytování byla neplacená pláž určená pro kite surfing. Surfaři se začali na pláži objevovat až po poledni, takže dopoledne byl na pláži neskutečný klid a daleko lepší atmosféra než na slunečníky i lidmi přeplněných placených plážích. Plus žádní čeští výletníci z cestovek, ale samí Němci, Rusi nebo Černohorci, takže člověk mohl bez obav komentovat jejich prostorově rozměrné figury a divný jazyk.

Houseboats Ada Bojana
Bojana Houseboaty
Houseboat Ada Bojana

Kitesurf beach Ada Bojana
Kite Surfing Beach 
Jeden večer jsme jeli na západ slunce na pláž Valdanos. Byli jsme tam skoro sami, se sluncem zapadajícím do moře ... #romantika. Přijde mi, že na Balkáně čas plyne nějak jinak, člověk tu vůbec neřeším kolik je hodin, vstává kdy chce, chodí ven kdy chce, jí kdy chce ... Je to daleko větší pohoda než uspěchaný život ve městech u nás, na druhou stranu co se týče večeření jejich úžasného čerstvého pečiva a cpaní se sladkostmi v deset večer by mi asi dlouhodobě moc neprospívalo :D 
Olivovníky v Černé hoře
Olivovníky

Valdanos beach Ulcinj
Valdanos
Burek v Ulcinj
Burek v Ulcinj

Západ slunce na pláži v Černé Hoře Ada Bojana
Západ slunce na Kite Surf Beach

Černá Hora má nádhernou přírodu, krásné a čisté moře (pokud zrovna nejste na přecpané městské pláži), ale zbytek měst je co se týče čistoty katastrofa. Hází odpadky na zem, do květináčů o obchodu místo do koše, na plážích leží pet lahve, obaly od jídla a v obchodě vám místo jedné velké nákupní tašky (třeba papírové) dají milion pitomých tenkých igelitových pytlíků (které se samozřejmě válí potom všude možně před obchodem)

grilování na pláži
Our (unsucceful) BBQ
Navštívili jsme kromě naší milované kite surfingové pláže taky některé z placených pláží. Jedna za takových pláží byla u ústí Bojany. "Hlavní" část pláže byla nacpaná, vyřvávala tu hudba z baru, takže člověk ani nerozuměl, co mu říká číšník (který moc neovládal angličtinu, takže mu stejně bylo houby rozumět), ale když šel člověk až na konec, mohl se kochat pohledem na ústí řeky do moře, třeba z restaurace s perfektní pizzou na stole.
cesta autem na pláž
On the Way to Shop
ústí řeky Bojana
ústí Bojany

2 komentáře:

  1. Krásné fotky, ta první je přímo kouzelná.

    http://missalexy.blogspot.cz/

    OdpovědětVymazat

F